אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת הדיונים בחוק בזק ודירה שלישית: יו"ר ועדת הכנסת והאוצר בדרך לפשרה צילום: אלכס קולומויסקי

לקראת הדיונים בחוק בזק ודירה שלישית: יו"ר ועדת הכנסת והאוצר בדרך לפשרה

ח"כ יואב קיש מסרב להביא את חוק בזק לוועדה עד שיוכנסו בו שינויים. ייתכן שלבסוף החוק יתגמש וכלל החברות יחויבו לאפשר שימוש בתשתיות

03.11.2016, 14:33 | רוני זינגר

ועדת הכנסת תתכנס בתחילת שבוע הבא לדון בניתוב סעיפי חוק ההסדרים לוועדות השונות. הוועדה הייתה אמורה להתכנס היום, אולם בעקבות עם חילוקי דעות עם האופוזיציה הדיון נדחה לתחילת שבוע הבא.

עם זאת, שני הסעיפים מעוררי המחלוקות ביותר שבחוק ההסדרים — חוק מיסוי דירה שלישית וחוק בזק — לא יעלו לדיון עד שיושב ראש הוועדה יואב קיש יגיע להסכמות עם משרד האוצר בנוגע לחוקים אלה. חוק דירה שלישית עורר מחלוקות בקואליציה כשחברי כנסת ושרים רבים הביעו התנגדות להצעה שמקדם האוצר, ולפיה ימוסו בעלי דירות שלישיות ומעלה. הקואליציה הסכימה לבסוף להסיר את התנגדותה, אך קיש נותר באי הסכמתו והודיע כי ימשיך לדרוש שינויים. כך, למשל, הוא מתעקש כי המיסוי יהיה דיפרנציאלי ויתחשב בהיבט הגיאוגרפי, כך שבעלי דירה בתל־אביב ובעלי דירה שלישית בפריפריה לא ישלמו באותו האופן. הצדדים עדיין לא הגיעו לפשרה, אך לפי קיש הדיונים מתנהלים באופן חיובי.

קראו עוד בכלכליסט

פשרה בבזק?

גם בנוגע לחוק בזק — המבקש לחייב את בזק לאשר שימוש בתשתיות שלה גם למתחרותיה — ישנן מחלוקות, וקיש לא מעלה את החוק לוועדה לפי שעה. בזק נמצאת תחת השר צחי הנגבי מכיוון שהיועץ המשפטי לממשלה קבע כי ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו לא יעסוק בנושא, לאור קשריו עם הבעלים של בזק שאול אלוביץ׳. כאשר חוק ההסדרים הובא לאישור הממשלה, השר הנגבי הודיע כי יתנגד לו, אך לבסוף הצביע בעדו לאחר שסוכם כי הנושא ילובן בדיונים בכנסת.

שאול אלוביץ שאול אלוביץ' | צילום: עמית שעל שאול אלוביץ

בתחילה, ההערכות היו כי החוק יפוצל מחוק ההסדרים וייקבר, לאור חוסר הרצון לקדמו בלשכת ראש הממשלה ובמשרד התקשורת. ואולם, החוק התקדם, ואמור להיות מוכן לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכלכלה בראשות איתן כבל. אבל, כעת החוק מתעכב בשל קיש — שמסרב להעלותו לדיון לצורך ניתוב לוועדת הכלכלה כיוון שהוא מעוניין בשינויים. לפי הידוע, בימים אלה נידונה האפשרות שהחוק יתגמש, והחיוב לאפשר שימוש בתשתיות שחל במקור החוק רק על בזק, יחול על כלל החברות.

התאגיד בלבל את כחלון

תקציב המדינה וחוק ההסדרים הועלו אתמול בפני מליאת הכנסת בקריאה ראשונה. "בשנה שעברה עמדתי כאן והצגתי בפניכם את התקציב לשנים 2015־2016. היו גבות שהורמו וקולות שפקפקו, היו שאמרו שמדובר בהבטחות ללא כיסוי", אמר אתמול שר האוצר משה כחלון שהציג את התקציב. בדבריו, הוא גם חזר ודיבר על נושא הדיור שבמרכז פעילותו. "זכיתי להחזיר את הקרקע לבעליה האמיתיים — הבנות והבנים שלנו. במהלך השנה האחרונה, אלפי זוגות כבר זכו בנכס שניתן להם במסגרת תכנית מחיר למשתכן". עוד בדבריו, השר כחלון התבלבל באחד המשפטים שהתכוון להגיד. "התאגיד הזה כבר בלבל אותי", אמר על כך. כשהתבקש על ידי מספר חברי כנסת לדעת מה סוכם מול לשכת ראש הממשלה בעניין התאגיד ענה רק "תתעדכנו בתקשורת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות