אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקירה בארה"ב נגד טבע וחברות תרופות נוספות בחשד לתיאום מחירים צילום: אוראל כהן

חקירה בארה"ב נגד טבע וחברות תרופות נוספות בחשד לתיאום מחירים

לפי הפרסומים בארה"ב, כתבי אישום על תיאום לכאורה של מחירי תרופות, בו נחשדות כ-12 חברות תרופות הפועלות במדינה, עלולים להגיע לפתחיהן עד סוף השנה. הערכות שכתבי האישום יכללו אישומים ישירים נגד הבכירים בחברות

03.11.2016, 20:34 | גיל קליאן ודרור רייך

טבע, מיילן, וחברות תרופות גנריות נוספות נחקרות בחשד לתיאום מחירי תרופות, כך נודע הערב (ה'). טבע ומיילן כבר קיבלו זימונים להעיד בנושא מול חבר משובעים בארה"ב. עם צאת העדכונים על החקירה עברו מניות החברות לנפילה חופשית במהלך המסחר בוול סטריט.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הפרסומים בארה"ב, כתבי אישום על תיאום לכאורה של מחירי תרופות, בו נחשדות כ-12 חברות תרופות הפועלות במדינה, עלולים להגיע לפתחי החברות עד סוף השנה. מדובר בחדשות רעות המיוחד לענף הפארמה - שסובל ממילא מדעת קהל שלילית בארה"ב בעקבות חקירת הזינוק במחירי תרופת האפיפן מתוצרת מיילן בקונגרס.

פרט לטבע ומיילן, מעורבות בחקירה גם החברות וליאנט, Endo, Impax, Lannett ואלרגן. לפי הפרסומים, יש סיכוי גבוה שכתבי האישום יכללו אישומים גם נגד הבכירים בחברות אלה.

לפי החשדות, נבדקת אפשרות כי חברות תרופות מקור תיאמו מחירים עם חברות תרופות גנריות. תיאום שכזה יכול להיות רווחי מאוד הן לחברה שמחזיקה את הזכויות על תרופת המקור - והןן לחברה הגנרית, שאמורה להכניס תחרות לתרופת המקור ולהוריד את מחירה לצרכן.

כאשר תרופה גנרית נכנסת לשוק על חשבון תרופת מקור, לאחר תפוגת הפטנט על תרופת המקור, חברת המקור יכולה לתאם מחירים עם החברה הגנרית באופן שמעניק להן יחד יותר רווחים – וזאת כמובן עבירה על החוק, בשעה שהתרופה הגנרית אמורה לייצר תחרות חדשה לתרופת המקור - ובכך להוריד את מחירי התרופות לטובת הצרכן.

טבע מסרה כי היא "לא מודעת לקיומן של עובדות כלשהן אשר יגרמו לחשיפת החברה בכל הקשור לזימונים למתן עדות אשר עליהם דווח".

ממיילן נמסר בתגובה: "מיילן מחוייבת  כפי שהיתה תמיד, לשיתוף פעולה עם חקירת רשות ההגבלים. נכון להיום, אנו לא מודעים להשתתפות כלשהי של מיילן בתיאום מחירים".

מנכ"ל טבע, ארז ויגודמן, צילום: צביקה טישלר מנכ"ל טבע, ארז ויגודמן | צילום: צביקה טישלר מנכ"ל טבע, ארז ויגודמן, צילום: צביקה טישלר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות