אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל: המס על הכנסות חטיבת הפרסום באירלנד - 47.8 מיליון יורו בלבד איור: ערן מנדל

גוגל: המס על הכנסות חטיבת הפרסום באירלנד - 47.8 מיליון יורו בלבד

החטיבה שאחראית על הפרסום באירופה, המזה"ת ואפריקה רשמה ב-2015 זינוק של 23% בהכנסות - ל-22.6 מיליארד יורו; היא משלמת את המס המופחת בזכות ההטבות המיוחדות להן היא זוכה במדינה

05.11.2016, 16:24 | שירות כלכליסט
ההכנסות של חטיבת הפרסום של גוגל מאירופה, המזה"ת ואפריקה עמדו בשנה שעברה על 22.6 מיליארד יורו, אך ענקית הטכנולוגיה שילמה מס של 47.8 מיליון יורו בלבד, כך לפי מסמכים שהגישה החברה באירלנד, שם ממוקמת החטיבה.

קראו עוד בכלכליסט

ההכנסות של גוגל אירלנד טיפסו בשנה שעברה ב-23% ל-22.6 מיליארד יורו, וייצגו שליש מכלל ההכנסה העולמית של הקבוצה. אולם, ההערכה היא כי מעל 7 מיליארד יורו מההכנסה הזו שנרשמה באירלנד הגיעו דווקא מעסקאות עם מפרסמים בבריטניה.

מטה גוגל באירלנד, צילום: בלומברג מטה גוגל באירלנד | צילום: בלומברג מטה גוגל באירלנד, צילום: בלומברג

גוגל אירלנד מהווה חצי ממבנה המס של גוגל, שזכה לכינוי "אירי כפול". החצי השני הוא גוגל הולדינגס אירלנד. אין כמעט מידע על גוגל הולדינגס מלבד שלא מדובר בחברה בע"מ ושהיא רשומה בכתובת של פירמת עורכי דין בדבלין. עם זאת, היא אינה משלמת מסים באירלנד, זאת מכיוון שהיא מוגדרת כרשומה בברמודה לצרכי מס, שם לא מוטל מס חברות. פירוש הדבר שהכנסות במיליארדי דולרים שגוגל מעבירה לגוגל הולדינגס אירלנד בכל שנה פטורות ממס.

בעקבות לחץ שהופעל על אירלנד מרחבי העולם, הסכימה המדינה לפני שנתיים להתחיל בביטול הדרגתי של הטבות המס הנלוות למבנים מסוג זה. אולם, המחוקקים במדינה העניקו לגוגל ולחברות גדולות אחרות זכויות מיוחדות שמאפשרות להן להמשיך ולהזרים הכנסות למקלטי מס עד 2020.

בגוגל מתעקשים כי הפעילות שלהם באירלנד לא נועדה להתחמק מתשלום מס. נכון לסוף השנה שעברה, החברה העסיקה 2,763 עובדים, עלייה של 6% לעומת שנה קודם לכן. "ככל שגוגל צומחת, כך אירלנד ממשיכה להרוויח", מסר רונאן האריס, שינהל את הפעילות של גוגל בבריטניה, "ב-2015 פתחנו את מרכז המידע השני שלנו במדינה, כך שכלל ההכנסות בנכסי הון באירלנד עמדו על מעל 750 מיליון יורו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות