אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחסות קרבות האגו בליכוד: תרגיל של מיכאלי בתמיכת ביטן שלח את חוק ההסדרים לוועדת הכספים צילום: אביגיל עוזי, עומר מסינגר

בלעדי לכלכליסט

בחסות קרבות האגו בליכוד: תרגיל של מיכאלי בתמיכת ביטן שלח את חוק ההסדרים לוועדת הכספים

קרבות פנימיים במפלגת השלטון הובילו את יו"ר הקואליציה לתמוך ביוזמת רכזת האופוזיציה להעביר את הדיונים בתקציב ובחוק ההסדרים ישירות לוועדת הכספים, כך שלא יעצרו בוועדת הכנסת של ח"כ יואב קיש

06.11.2016, 06:47 | רוני זינגר

קרבות אגו פנימיים בתוך הליכוד ותרגיל שעשתה האופוזיציה הובילו לכך שהדיונים בחוק ההסדרים ובתקציב המדינה יועברו ישירות וכמקשה אחת לדיונים בוועדת הכספים במקום לעבור בשלב ראשוני לדיון בוועדת הכנסת שבראשה עומד ח"כ יואב קיש. מאחורי התרגיל עומדת רכזת האופוזיציה מרב מיכאלי ושאליה הצטרפו על פי הסברות יו"ר הקואליציה דוד ביטן ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

קראו עוד בכלכליסט

כאופוזיציה, מיכאלי מעוניינת לגרום לעיכובים ושיבושים באישור התקציב בכנסת, והתרגיל שיזמה נועד לשרת מטרה זו. למיכאלי אין עניין לפגוע בח"כ יואב קיש, ואולם פה מצטרפים ביטן ואדלשטיין שכועסים על קיש מכיוון שהוא מסרב לקבל על עצמו את ההסכות שהתקבלו בנוגע לתקציב וחוק ההסדרים. בפועל, המשמעות של התרגיל שנעשה היא עיכוב בדיונים על תקציב המדינה וחוק ההסדרים, אך בעיקר העצמת כוחם של יו"ר ועדת הכספים משה גפני ויו"ר הקואליציה ביטן.

יואב קיש. עבר טירונות, צילום: אלעד זמיר יואב קיש. עבר טירונות | צילום: אלעד זמיר יואב קיש. עבר טירונות, צילום: אלעד זמיר

ביום רביעי בערב אישרה מליאת הכנסת את תקציב המדינה וחוק ההסדרים בקריאה ראשונה. מיד לאחר מכן, כפי שמורה התקנון, הודיע יו"ר הכנסת לאיזו ועדה עוברים התקציב וחוק ההסדרים להכנה לפני אישורם בקריאה שנייה ושלישית. על פי הנהוג יכול כל חבר כנסת לצעוק כי הוא מתנגד וכי הוא דורש לדון בניתוב החוקים במסגרת ועדה אחרת. כך קורה שבאופן קבוע ישנו מי שמתנגד להעברה לוועדת כספים, ולכן התקציב וחוק ההסדרים מגיעים מיד אחרי קריאה ראשונה לדיונים בוועדת הכנסת שם קובעים בדיון, איזו ועדה בכנסת תדון באיזה חוק.

אולם ברביעי בערב בעת שהקריא אדלשטיין את ההודעה על העברת החוקים לוועדות, איש מחברי האופוזיציה, או הקואליציה, לא ביקש דיון בוועדת הכנסת. כיוון שכך, הודיע יו"ר הכנסת כי חוקי התקציב וההסדרים עוברים מידיית לתחילת דיונים להכנתם לקריאה שניה ושלישית בוועדת הכספים.

כולם נגד כולם

המהומה שהתפתחה מאוחר יותר הלכה והתעצמה לאחר שבקואליציה הבינו את גודל הדרמה, שעיקרה דילוג מעל ראשו של קיש וועדת הכנסת. באופוזיציה לעומת זאת טענו כי מיכאלי ויתרה על כוחה בכך שלא התנגדה ולא דרשה דיונים בוועדת הכנסת. מיכאלי הסבירה לחבריה שמדובר בתרגיל, שכן בקואליציה סמכו על חבריהם באופוזיציה שיתנגדו וידאגו לכך שהכל יעבור דרך ועדת הכנסת.

בקואליציה הוטחו האשמות כלפי אדלשטיין שהעביר את החוקים לוועדת כספים כאילו ועדת כספים היא ברירת המחדל ונגד ביטן שלא דאג מראש שיהיה מישהו מטעמו שידרוש דיון בוועדת הכנסת. "באותה מידה הוא היה יכול להודיע שהחוק והתקציב עוברים לדיון בוועדת הכנסת", אמר גורם בקואליציה על אדלשטיין. אולם גורמים אחרים בכנסת סברו שביטן ואדלשטיין היו למעשה שותפים למהלך שנעשה מעל ראש של קיש, בשל מאבקים שיש בין הצדדים.

בשבועות האחרונים הגיעו אדלשטיין וביטן להבנות מול משרד האוצר על הדרך שבה יקודם חוק ההסדרים והתקציב בכנסת. כך למשל סוכם שלמרות המחלוקות, חוק המס על דירה שלישית יקודם ויעבור שינויים בוועדת הכספים. אלא שקיש סירב לקבל על עצמו את ההבנות - הוא לא הגיע לדיונים בעניין והמשיך לעשות שרירים מול האוצר והיה ברור שאם לא יגיעו עמו לפשרה, הוא יעכב את הטיפול בחוקים בוועדת הכנסת. לפיכך, בקואליציה עצמה היה עניין להוציא מידיו של קיש את הכוח הרב שהיה לו ולכן התרגיל.

מעבירים את קיש טירונות

בסוף השבוע שיגר קיש מכתב ליו"ר הכנסת וליו"ר ועדת הכספים ובו דרישה לתקן את מה שאירע ברביעי ולהחזיר את הדיונים לוועדת הכנסת. כדי שהדבר יקרה, אמור להתקיים דיון בוועדת הכנסת, אלא שלא ברור עדיין אם ביטן יתמוך בבקשתו של קיש. על פי התקנון, גפני ממש לא חייב להחזיר את הדיון בחוקים לוועדת הכנסת.

למעשה, אם יבחר גפני להתחיל בדיונים ולא לחכות עד שביטן וקיש יסיימו את המאבק ביניהם, כבר לא תהיה דרך חזרה שכן מרגע שמתחילים דיון אי אפשר להוציא אותו לוועדה אחרת.

"תרגיל כמו זה שהיה ברביעי בלילה, עוד לא היה בכנסת", צחק גורם פוליטי שמעורה בעניין ואמר כי "לכל הצדדים היה עניין לשלב ידיים ולדלג מעל ועדת הכנסת. קיש עשוי לגלות ששילם מחיר פוליטי על הטירונות שהוא עדיין עובר בכנסת הנוכחית והראשונה שלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
לזהבה גלאון תלמדי מחברת הכנסת מיכאלי אם את
לזהבה גלאון תלמדי מחברת הכנסת מיכאלי אם את מתכוננת לעזור לממשלה בנושא חוק מיסוי גנבה של הפנסיונרים בתחום הדירות להלן מיסוי דירה שלישית תדעי שבבחירות הבאות לא נצביע עבורך ולכחלון למה שלא תטיל מס על חברך המיליארדר אלא אתה גיבור על הפנסיונרים שזה הפנסיה שלהם
Cloud  |  06.11.16
לכל התגובות