אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"חקירת הרשויות מתמקדת גם בתרופה של טבע" צילום: אוראל כהן

"חקירת הרשויות מתמקדת גם בתרופה של טבע"

כך על פי אנליסט בכיר בבית ההשקעות ברנסטיין. הפרסומים אודות כתב אישום צפוי כנגד 12 חברות פארמה בשל תיאום מחירים הפילו אתמול את טבע בתל אביב ב־4.4% ואת מיילן ב־4.1%

07.11.2016, 08:40 | דרור רייך

שלוש ענקיות הפארמה טבע, מיילן ופריגו איבדו גובה אתמול בת"א: טבע הובילה את הירידות עם 4.4% ונסחרת לפי שווי של 156 מיליארד שקל, מיילן נפלה ב־4.1% לשווי שוק של 66 מיליארד שקל ופריגו ירדה ב־0.9% לשווי שוק של 45 מיליארד שקל. 

קראו עוד בכלכליסט

החברות החלו את הצלילה שלהן עוד ביום חמישי בארה"ב אחרי שפורסם כי עד סוף השנה יוגשו כתבי אישום נגד 12 חברות תרופות — ואולי אף נגד בכיריהן — על תיאום לכאורה של מחירי תרופות. טבע קרסה ביום חמישי ב־12% ואיבדה 5.5 מיליארד דולר. בשישי תיקנה מניית טבע והירידה הסתכמה ב־7% (3 מיליארד דולר). מיילן קרסה בחמישי ב־9% ולאחר התיקון הירידה הסתכמה ב־5.5%.

לפי רוני גל, אנליסט בכיר בבית ההשקעות ברנסטיין, החקירה מתמקדת בעיקר בשתי תרופות — דיגוקסין (Digoxin) של טבע לטיפול באי־ספיקת לב גודשית המלווה בהפרעות מסוימות בקצב הלב ודוריקס (Doryx) לטיפול בזיהומים שונים הנגרמים על ידי חיידקים ואקנה של חברת maynepharma האוסטרלית.

"ההכנסות השנתיות עבור דוריקס מסתכמות ב־758 מיליון דולר ועבור דיגוקסין אפילו נמוכות יותר ועומדות על 144 מיליון דולר", מסביר גל.

תיאום מחירי תרופות יכול להיות רווחי מאוד לחברה שמחזיקה את הזכויות על תרופת המקור ולחברה שמייצרת את הגרסה הגנרית. כשתרופה גנרית נכנסת לשוק, לאחר תפוגת הפטנט על תרופת המקור, חברת המקור יכולה לתאם מחירים עם החברה הגנרית באופן שמעניק להן יחד יותר רווחים. אם, למשל, החברה הגנרית תשהה את כניסתה של התרופה שלה לשוק, היא תאפשר לחברת המקור לצבור רווחים נוספים ואז תיכנס במחירים גבוהים יותר.

יונתן קרייזמן, אנליסט הפארמה במחלקת המחקר של בנק ירושלים, ציין כי הנפילה החדה במניית טבע ובמניות יתר חברות התרופות מגלמת פחות את הקנס, אם יהיה, הצפוי לחברות (שכן דבר החקירה היה ידוע כבר זמן מה והופיע בכל דו"חות החברות) ויותר את חשש המשקיעים "מחקיקה חדשה, כחלק מהרפורמות המתוכננות של הילרי קלינטון, שתפגע באופן משמעותי בסקטור. אנו ממתינים בימים הקרובים לאינדיקציות נוספות לחקיקה חדשה. במידה שלא יצטברו אינדיקציות לכך, אנו עשויים לראות מהלך התאוששויות במניות".

סטיבן טפר מבית ההשקעות אי.בי.אי הוסיף כי "מפרסום בתקשורת על זימונים לחקירות וכוונה להגיש כתב אישום ועד להגשת כתב אישום בפועל, הרשעה בבית המשפט והטלת קנס ופיצויים של מיליארדי דולרים הדרך ארוכה מאוד. כמו כן, לא ידועה מידת המעורבות של כל אחת מהחברות, באילו מוצרים מדובר ומה היקף הנזקים שנגרמו שעל בסיסו ייגזר הקנס".

באי.בי.אי אף ציינו כי "הבעיה היא שאף שזה נראה כתיאום מחירים, בסופו של דבר כמעט בלתי אפשרי להוכיח שאכן נעשתה עבירה פלילית. ובכלל זו תופעה מוכרת כשקיים מספר מועט של מתחרים, הם מגיבים מיד זה לזה", מסכם טפר.

מטבע נמסר בתגובה כי היא "לא מודעת לקיומן של עובדות כלשהן שיגרמו לחשיפת החברה בכל הקשור לזימונים למתן עדות אשר עליהם דווח". ממיילן נמסר: "מיילן מחויבת לשיתוף פעולה עם חקירת רשות ההגבלים. נכון להיום, אנו לא מודעים להשתתפות כלשהי של מיילן בתיאום מחירים".

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות