אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השינוי במבחני ההסמכה של לשכת עורכי הדין: רק בעוד שנה צילום:אלכס קולומויסקי

השינוי במבחני ההסמכה של לשכת עורכי הדין: רק בעוד שנה

שרת המשפטים הודיעה שבנובמבר 2017 תשונה לחלוטין בחינת ההסמכה. החלק הפרוצדורלי, שכיום הרכיב את מלוא הבחינה, יצומצם לכשליש והיתר - דין מהותי ומטלות כתיבה וניסוח

07.11.2016, 14:20 | ענת רואה

בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין ישונו רק החל מבנובמבר 2017, כך הודיעה היום (ב') שרת המשפטים איילת שקד. המשמעות היא כי בעוד כחצי שנה יתקיימו בחינות הסמכה נוספות במתכונת הנוכחית, זו שגררה בשבוע שעבר מספר חסר תקדים של נכשלים – 70% מהנבחנים.

הבחינה במתכונה הנוכחית זכתה לביקורת רבה במשך שנים ונטען שהיא בוחנת שינון ולימוד בעל פה של הוראות חוק זניחות, ואינה בוחנת ידע משפטי. במועדים האחרונים עלו טענות נגד לשכת עורכי הדין ונגד הוועדה המנסחת את הבחינה, כאילו תעלולים שונים נועדו להקשות את השאלות ולגרום למספר נבחנים גבוה להיכשל.

בעקבות הרפורמה בחוק לשכת עורכי הדין והקביעה שלבחינה יתווסף דין מהותי בנוסף לדין הפרוצדורלי הקיים, מינתה השרה שקד צוות מיוחד בהשתתפות המרכז הארצי לבחינות והערכה אשר עסק בנושא במשך מספר חודשים. בהודעה שפרסמה היום השרה נאמר כי הצוות גיבש שורת המלצות שמטרתן לוודא שהנבחנים ישלטו בדין המהותי לצד הפרוצדורלי והכל "כדי להבטיח שלמקצוע עריכת הדין יוסמכו בעלי הכישורים המתאימים לשמש כעורכי דין".

היום נערכה פגישה מסכמת בלשכת השרה ובסיומה הוחלט כי השינוי יכנס לתוקף החל מנובמבר 2017 כך שהבחינה תכלול 3 חלקים: דין פרוצדורלי שמשקלו יהיה 30%-40%, דין מהותי (שאלות על קייסים משפטיים בתחומי משפט שונים) שמשקלו 30%-40% וכן מטלות כתיבה וניסוח משפטי שמשקלן יהיה 20%-25% מהבחינה.

הבחינה תמשך בסה"כ 6 שעות עם הפסקות בין החלקים ולכל חלק מהבחינה יוקדש פרק זמן נפרד.

איילת שקד, שרת המשפטים, צילום: עמית שאבי איילת שקד, שרת המשפטים | צילום: עמית שאבי איילת שקד, שרת המשפטים, צילום: עמית שאבי

השרה שקד מסרה: "מטרתה של בחינת ההסכמה היא לבחון את יכולותיהם של הנבחנים וכישוריהם כעורכי דין. הבחינה הקיימת כיום אינה בהכרח משקפת את מלוא יכולותיו המשפטיות של הנבחן. המתכונת החדשה שגובשה, מהווה שינוי יסודי ופתרון אמיתי לביקורת הרבה שנמתחה לאורך השנים על הבחינה במתכונתה הנוכחית. אני בטוחה שכעת כל סטודנט שהשקיע בלימודיו וראוי לשמש כעורך דין, יעבור את הבחינה בהצלחה".

יו"ר הוועדה הבוחנת הנשיא יוסף אלרון: "הישיבה היתה פורייה ומועילה והשינוי המוצע הוא שינוי מבורך שיבטיח את איכות עורכי הדין החדשים. אני מבקש להודות לכל חברי ועדת הבחינות אשר עושים את עבודתם במסירות רבה ובהתנדבות תוך השקעת שעות עבודה רבה בכל מחזור בחינה".

יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה: "אני מברך את שרת המשפטים ואת מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים על העבודה היסודית בתכנון מתכונת הבחינה החדשה. אין לי ספק כי הבחינה במתכונתה החדשה תהווה מדד מצוין להערכת איכויותיהם של המוסמכים החדשים למקצוע עריכת הדין שיידרשו להפגין שליטה הן בדין המהותי, הן בדין הפרוצדורלי והן בניסוח מסמכים משפטיים, כפי שכל עורך דין נדרש במסגרת עבודתו היומיומית. כולי תקווה כי לא יישמעו עוד טענות מן הסוג שנשמעות כיום לפיהן הבחינה בוחנת זיכרון ושינון בלבד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות