אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא המדינה: "חוק ההסדרים הוא חוק עוקף כנסת - לאף אחד אין מונופול על הידע" צילום: רויטרס

נשיא המדינה: "חוק ההסדרים הוא חוק עוקף כנסת - לאף אחד אין מונופול על הידע"

הנשיא ביקר בחריפות את חוק ההסדרים דרכו מנסה אגף התקציבים לקדם צעדים שנויים במחלוקת. "חייבים למצוא את הגשר בין החובה של הממשלה למשול לבין חובתו של כל ח"כ להבין על מה הוא מצביע. חברי כנסת, הם שליחי ציבור, הם לא אצבעות אוטומטיות"

08.11.2016, 11:01 | עמרי מילמן
"חוק ההסדרים הוא חוק עוקף כנסת, מכיוון שגם חוקים שנויים במחלוקת בתוך הקואליציה, מוכנסים לתוך חוק ההסדרים כמקשה אחת. אמרתי בעבר ואני שב ואומר זאת היום - חייבים למצוא את הגשר בין החובה של הממשלה למשול לבין חובתו של כל חבר כנסת להבין על מה הוא מצביע. חברי כנסת, הם שליחי ציבור, הם לא אצבעות אוטומטיות", כך אמר היום נשיא המדינה, ראובן ריבלין, לאגף התקציבים של האוצר ביום עיון של האגף לזכר נופליו בבנייני האומה. הנשיא ביקר בחריפות את חוק ההסדרים דרכו מנסה אגף התקציבים לקדם צעדים שנויים במחלוקת. ריבלין הוסיף כי "חבר כנסת המעוניין, ולא כולם מעוניינים, להבין על מה הוא מצביע ולנהל דיון מושכל עם חבריו, חייב שיהיה לו את הזמן והפרוצדורות לעשות זאת".

קראו עוד בכלכליסט

ריבלין הציג את חוק ההסדרים כ"חיה מוזרה, מין נטע זר במערכת הדמוקרטית בישראל". לדבריו, "חוק ההסדרים הוא חוק שהוראתו המוצדקת הייתה בשעת הדחק, בעת חירום, בשיאו של המשבר הכלכלי הגדול שאיים על מדינתנו איום קיומי של ממש. אך מאז, במשך כשלושים שנה, אנו מתנהלים כבאותה עת חירום. חוק ההסדרים, נעשה הכלי החוקי המרכזי לניהול מדיניות על ידי ממשלות ישראל מימין ומשמאל, עוד יותר אפילו מחוק התקציב. לא בכדי נחקק החוק בימי ממשלת אחדות לאומית, מכיוון שהוא מכשיר בידי הממשלה לכפות את עמדתה לא רק על האופוזיציה, אלא גם על הקואליציה".

ראובן ריבלין נשיא המדינה, צילום: נמרוד גליקמן ראובן ריבלין נשיא המדינה | צילום: נמרוד גליקמן ראובן ריבלין נשיא המדינה, צילום: נמרוד גליקמן

הנשיא הוסיף, כי "הפרוצדורה לאישורו של חוק ההסדרים איננה יכולה להחליף חקיקה רגילה. היא איננה יכולה להחליף את ועדות הכנסת בעבודתן היסודית ועל אחת כמה וכמה שהפרוצדורה איננה יכולה לקצר את הליכי הדיון ואת שיתוף הציבור בנוגע לרפורמות מעמיקות ומשמעותיות".

הנשיא התייחס גם לנושא השקיפות שאגף התקציבים נוטה להתהדר בו אך במקביל בוחר להסתיר חלקים מהותיים מההסכמים הנחתמים אגב התקציב. "בסוף שנות התשעים, ותחילת האלפיים, גרמניה כונתה "האיש החולה של אירופה". היו כאלה שטענו שהמחוייבות לשקיפות ולתהליכים שקופים כל כך גבוהה עד כדי כך שהגרמנים לא מצליחים לנהל מדינה. בברלין כידוע, אפילו הפרלמנט, הבונדסטאג שקוף, שקוף כפשוטו. כעבור עשור, ועם כל המורכבויות הכלכליות, גרמניה היא הכלכלה החזקה באירופה. אינני טוען שזה בהכרח קרה בגלל השקיפות. אבל השקיפות, רבותי, לא פגעה ביכולת המשילות והניהול הכלכלי. אין לאף אחד מונופול על הידע. ההתעקשות על דיון, נובעת מהאמונה שדיון, גם אם הוא מוגדר ומוגבל בזמן, הוא טוב לכולנו, הוא נכון לכולנו".

הנשיא התייחס לביקורת שמקבל אגף התקציבים דווקא מהפוליטיקאים. כפי שרואים בימים אלו סביב עמדתו על שמירה על תאגיד השידור הציבורי וסגירת רשות השידור. ריבלין פנה לעובדי האגף ואמר "מחובתכם למנוע חריגות מחד, ומאידך מחובתכם לתכנן רזרבה ראויה לטובת אירועים שעלולים להתרגש עלינו וברובם הם בלתי מתוכננים. החובות הללו, הנוקשים וההכרחיים, גם כשהם טומנים בחובם זכויות רבות, מביאים עמם ביקורת תמידית מימין ומשמאל. הרשו לי, מניסיון אישי, לברך אתכם על הביקורת מכל צדדי המפה הפוליטית. הביקורת הזו היא העדות הטובה ביותר לכך שאתם עושים את עבודתכם נאמנה. בשם העם בישראל כולו אני מודה לכם על המחויבות האינסופית והיומיומית לעם ולמדינה כשומרי סף חדורי שליחות ומאחל לכם שנה טובה ומלאת עשייה פורייה, מקצועית, ערכית ואיכותית. היו ברוכות וברוכים".

ריבלין הוסיף כי "הציבור בישראל משלם את המיסים המוטלים עליו, מי בחדווה ומי קצת פחות. הציבור רק רוצה לדעת שהמיסים שלו חוזרים אליו. שהכסף שלו חשוב לקובעי המדיניות. שמתעסקים בכסף שלו בזהירות, בכבוד, בלי בזבוזים מיותרים. שנותנים כסף למה שצריך ולמי שצריך. הציבור בישראל מבין שיש גם מחלוקות והכרעות פוליטיות, אבל אחרי שוך הסערה, הוא רוצה לדעת, שהכספים שלו מחולקים בצורה שוויונית כמה שיותר הגיונית כמה שיותר. הוא רוצה לדעת שהכסף שהוא מעביר למדינה מנוהל נכון, מנוהל הוגן, מבטיח לו עתיד, מבטיח לו צמיחה. ואת זה אפשר להבטיח לו רק אם נראה לו שאנו פועלים עבורו, שאנחנו "עובדים אצלו" ולא חס וחלילה, שהוא "עובד אצלנו". מכובדיי, אתם, נשות ואנשי אגף התקציבים, מופקדים על משאבינו, ובמידה רבה על יישומו של עולם הערכים שלנו, על הגשמת החלומות הישראליים של כולנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות