אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כלכליסט TV

מול חופי ישראל: שתי אוניות מעבירות גז מאחת לשנייה

לקראת החורף - חברת החשמל הפעילה לראשונה שתי אוניות להובלת גז. מדובר בפעם הראשונה שפעולה מסוג זה מתבצעת בעולם

08.11.2016, 16:53 | ליאור גוטמן

חברת החשמל, בשיתוף חברת נתיבי גז הממשלתית, החלו להפעיל זוג אוניות שנושאות מטען של גז נוזלי, מהלך שאמור להכפיל את יכולת אספקת סוג הדלק הזה למשק. אוניית הגז הנוזלי מוצבת כ-10 ק"מ מול חופי חדרה ומינואר 2013 היא משמשת כגיבוי היחיד למשק, זאת למקרה של תקלה בהולכת הגז הטבעי של מאגר תמר.

הגיבוי נדרש, לאור העובדה שקרוב ל-60% מאספקת החשמל במשק. מיוצרת באמצעות גז, ובלעדיו יתקשו תחנות הכוח הפרטיות או תחנות חברת החשמל לעמוד בביקוש. עד היום נעשה שימוש במטען בודד שהגיע לאוניה במצב צבירה של נוזל, שם הוא הומר לגז, והוזרם למערכת ההולכה הפנים ארצית. כל אימת שמטען הגז היה מנוצל עד תום נוצר צורך לחכות למטען גז חדש, כאשר זמני האספקה שלו ארכו בין 4 ל-7 ימים, תלוי בהיצע בשוק ובתנאי מזג האוויר והים. פעולת שתי האוניות יכולה לספק כ-20% - 25% מהביקוש השנתי המשקי לגז, אם יפעלו ללא הפסקה לאורך כל השנה.

עבודת האוניות נעשית כך שאחת משמשת להבאת הגז מחו"ל, והשניה עוגנת דרך קבע ומחוברת להולכה הפנים ארצית. לדברי חברת חשמל, זו הפעם הראשונה בעולם שפעולה מסוג זה מתבצעת. הפעלת שתי האוניות במקביל מונעת את הצורך לחכות להגעת מטען חדש, מה שמאפשר הליך שמכונה  STS, כלומר - Ship To Ship, לצורך העברת מטען גז נוזלי. הפעולה בוצעה לאור הביקוש הגבוה לחשמל שצפוי בחורף הקרוב.

איך מטעינים גז נוזלי על אניה?, צילום: חברת החשמל איך מטעינים גז נוזלי על אניה? | צילום: חברת החשמל איך מטעינים גז נוזלי על אניה?, צילום: חברת החשמל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
ל 11
בגלל ביקשו גדול לגז בארץ לפעמיים אין מספיק לחץ כדי לתת מענה לכל יחידות החשמל של החברה, יצרנים פרטיים ומפעליים , אז יש צורך במקור נוסף שיאזן ויתן את הכמות הנדרשת. בנוסף לפעמיים ישנם תקלות או עבודות יזומות בצינור הגז הבודד ואז המגזזת נכנסת לפעולה ומספקת את הגז ליצור החשמל
שקע  |  17.11.16
11.
הגז מהמגזזת מתנדף זו הסיבה שצריך לתדלק
כשיש פטנט ישראלי ממשלתי רק בישראל זה בדרך כלל שקר כלשהוא לכסות על פשלה אין לי מושג על מה בדיוק לא היתה סיבה לתדלק אם לא היתה תקלה לכן התדלוק הוא בגלל שהגז מתבזבז בהתנדפות ולכמה ימים יספיק הגז באוניה במקרה תקלה או חבלה ? האם זה תחליף אמיתי לצינור נוסף או רק פלסטר ?
שקר כלשהוא ?  |  14.11.16
לכל התגובות