אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נסטלה תקעה את הבחירות באיגוד המזון צילום: עמית שעל

נסטלה תקעה את הבחירות באיגוד המזון

המועמד לראשות האיגוד, מנכ”ל אסם איציק צאיג, ויתר על התפקיד. לפי הערכות, נסטלה עומדת מאחורי המהלך בעוד צאיג מסביר זאת בעומס

09.11.2016, 08:02 | נורית קדוש

שבועיים לפני הבחירות לראשות איגוד המזון - ועדיין אין מתמודדים לתפקיד הנחשק. ל"כלכליסט" נודע שאיגוד המזון בהתאחדות התעשיינים נאלץ לדחות את המועד האחרון להגשת מועמדות לתפקיד יושב ראש האיגוד, לאחר שאיציק צאיג, מנכ"ל אסם, חזר בו ברגע האחרון מלקחת על עצמו את התפקיד. לפי הערכות, נסטלה העולמית המחזיקה באסם התנגדה לכך שיכהן כיו"ר האיגוד, וזאת כחלק מהמגמה של הקונצרן העולמי לצמצם את החשיפה של אסם לעין הציבור בישראל.

בנסטלה, שכזכור מחקה את אסם מהמסחר בבורסה בתל אביב, חששו כנראה שבתפקידו כיו”ר איגוד ימשוך צאיג חשיפה רבה לאסם, והוא אף יהיה עסוק מאוד בפעילות האיגוד. צאיג מסר כי החליט לוותר על התפקיד “בשל העומס הצפוי לנוכח התוכניות להרחבת פעילות אסם בחו"ל”.

קראו עוד בכלכליסט

עשרים שנות הגמוניה

 

תפקיד יו"ר איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים נחשב למשמעותי בענף, ולכן בעשורים החולפים כיהנו בו בכירי התעשיינים, שהגיעו מחמש חברות המזון הגדולות: הנשיא לשעבר של החברה המרכזית, רמי שלו, מנכ”ל אסם לשעבר גזי קפלן המנוח, נשיא החברה המרכזית למשקאות רוני קוברובסקי ונשיא ומנכ"ל קבוצת שטראוס גדי לסין. בארבע השנים החולפות כיהן בתפקיד איציק תמיר, שסיים לפני כחצי שנה את כהונתו כמנכ"ל החברה המרכזית.

לקראת פרישתו של תמיר, החל האיגוד באיתור מחליף והוסכם בהנהלה שהיחיד שיגיש את מועמדותו בבחירות ב־22 בנובמבר יהיה צאיג. אלא שכעת נותרת תעשיית המזון בלי יו”ר מוסכם וזאת בדיוק בתקופה שבה היא עומדת תחת התקפה מצד משרד הבריאות, שצפוי להציג עוד שבוע וחצי את מסקנותיו לגבי הרגולציה על מזון מזיק.

איציק צאיג, צילום: עמית שעל איציק צאיג | צילום: עמית שעל איציק צאיג, צילום: עמית שעל

אמנם לחברות הגדולות יש רק כ־30 קולות (כולל חברות בנות) מתוך 180 בעלי זכות בחירה באיגוד, אולם הם לא התקשו לזכות בתפקיד היו”ר: רבים מהתעשיינים הקטנים לא הגיעו להצבעה, כשנראה שהתלות העסקית שלהם בחברות הגדולות סייע לכך.

איש לא מעוניין בתפקיד

 

אולם מועד הבחירות המתקרב מציב את האיגוד בבעיה: לא נראה שמישהו מנציגי החברות הגדולות מעוניין בתפקיד. משיחות עם גורמים בענף עולה כי מנכ”ל שטראוס ישראל, ציון בלס, שרבים ראו בו מועמד טבעי — לא מעוניין בתפקיד. תנובה מצדה מצויה בתקופה מאתגרת במיוחד ומנכ”לה אייל מליס מתמודד במספר חזיתות ואף עומד בראש איגוד השיווק ולכן ספק אם ירצה לקחת על עצמו תפקיד נוסף.

מנכ"ל החברה המרכזית לשעבר איציק תמיר, צילום: נמרוד גליקמן מנכ"ל החברה המרכזית לשעבר איציק תמיר | צילום: נמרוד גליקמן מנכ"ל החברה המרכזית לשעבר איציק תמיר, צילום: נמרוד גליקמן

אחת האפשרויות היא שמנכ”לית יוניליוור ענת גבריאל, תיקח על עצמה את התפקיד. גבריאל שמתמודדת עם פגיעה קשה בעקבות הסתרת זיהום הסלמונלה בקורנפלקס תלמה, יכולה להשתמש בתפקיד כדי לשקם את מעמדה. יחד עם זאת, לא ברור מה עמדתה של יוניליוור העולמית, והאם גבריאל שמכהנת כמנכ”לית כבר יותר משלוש שנים תכהן עוד זמן רב בתפקיד.

המבוכה בצמרת האיגוד פותחת הזדמנות חריגה לתעשיינים הקטנים והבינוניים להתמודד על ראשות האיגוד. רק לפני ארבע שנים התמודדה לראשונה על התפקיד נציגה של חברה קטנה יותר, ליאורה בירנהק מרקוס מחברת מנעמים, שניהלה קמפיין והפסידה לתמיר במספר קולות זעום. נוכח זאת, לא מן הנמנע שמנהלי חברות קטנות יותר ינסו השנה להתמודד על התפקיד ובכך יובילו למהפך באיגוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות