אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יומן בחירות: דברים שרואים מניו יורק הדמוקרטית צילומים: אוראל כהן, רויטרס

אמריקה בוחרת

יומן בחירות: דברים שרואים מניו יורק הדמוקרטית

הילארי שולטת בניו יורק ומכאן קשה לראות איך טראמפ ינצח, אבל הקונספירציות שהוא ומטהו דואגים לשתול עלולות עוד להשפיע ולהפתיע את הסוקרים. מקומיים ותיירים מסתפקים בסלפי עם טראמפ, אם לא המועמד אז לפחות עם המגדל הנוצץ בו הוא מתגורר

08.11.2016, 23:11 | נעמה סיקולר, ניו יורק

1. אמריקה בוחרת שלב הקונספירציות

יש אנשים שמצביעים על פי אידיאולוגיה. יש כאלה שמצביעים לפי היסטוריה משפחתית, אחרים מצביעים למועמד שהם יכולים להזדהות איתו או כי אינם יכולים לסבול את המועמד השני. ויש את אלה שהולכים אחרי הקונספירציות, וכאלו יש בשפע ביום הבחירות הזה, בעיקר כאלה שמתודלקות בידי המטה של טראמפ והאיש עצמו.

נהג מונית סיפר לי שהילארי מסיעה בוחרים באוטובוסים ומעניקה לאנשים ממתקים תמורת תמיכה בה. אישה שהגיעה להצביע בבית ספר סמוך לטיימס סקוור היתה בטוחה שפקחי הבחירות הם שתולים של הדמוקרטים ולכן ישנו את תוצאות הבחירות. וגם טראמפ עצמו, בראיון לרשת פוקס המזוהה איתו, הסביר בדקדקנות כיצד מכונות ההצבעה מזייפות.

זו יכולה להיות הדרך של מצביעים רפובליקנים להסביר לעצמם את כישלון וזה יכול להיות גם המדרון החלקלק שיגרום לקלינטון להפסיד. התוצאה תתברר בעוד כמה שעות. כך או כך, שלל התיאוריות מלמד שלא יהיה כל כך קל לשקם את השסע, הפחד והתיעוב שהכניסה מערכת הבחירות הזו לחיי האמריקאים. החששות מתנועת מחאה שלא תקבל עליה את תוצאות הבחירות, לא כל כך מופרכות.  

 

2. בבניין של האיש שכמעט היה נשיא

עובר אורח מחוץ לקלפי נושא נאום על חוסר ההתאמה של שני המועמדים לנשיאות ארה"ב. "אם מייקל בלומברג היה מתמודד הוא היה לוקח בקלות", הוא אומר. בתוך ההסבר שלו על אי ההתאמה של המועמדים הנוכחיים הוא כולל את העובדה ששניהם מיליונרים מנותקים מהעם. העובדה שגם בלומברג הוא מעשירי העולם כנראה לא מפריעה לתיזה ה"מבוססת" – עוד הוכחה שמבחינת האמריקאים בוחרים היום בין אופציה גרועה לאופציה גרועה עוד יותר.

במערכת סוכנות הידיעות של בלומברג ובה ביקרתי שעה קלה קודם לכן, הדברים דווקא זורמים על מי מנוחות והעיתונאים מתייחסים לשלל תיאוריות הקונספירציה של היום הזה כאנקדוטה קומית. האפשרות שמייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק לשעבר ובעל השליטה בסוכנות הידיעות, היה נבחר לנשיא ארה"ב לא ממש נראית ריאלית מהבניין המדהים בשדרות לקסינגטון, בערך כמו האפשרות שקלינטון תפסיד. גם בסוכנות העצומה הזו מלקטים ביום הזה כל שבב של מידע מהשטח וצמודים למסכי הטלוויזיה תוך שהם לוקחים בחשבון שתיתכן הפתעה של הרגע האחרון, כלומר זכייה של טראמפ.

אם תהיה כזו אומרים שם, היא תיוולד בעיקר כתוצאה מציבור שאמר לסוקרים דבר אחד, אך בקלפי הצביע אחרת. מה שהופך את הבחירות האלה לקצת יותר חופשיות מבחינת מידע בזמן אמת, היא העובדה שמסורת ארוכה של אי פרסום סקרים במהלך יום הבחירות (מסורת שאיננה מגובה בחקיקה) עומדת להישבר ביום הזה ותוצאות מדגמים ראשוניים יפורסמו כבר אחר הצהריים שעון אמריקה.  

הילארי קלינטון מצביעה בעיירת מגוריה צ הילארי קלינטון מצביעה בעיירת מגוריה צ'פאקווה, סמוך לניו יורק הילארי קלינטון מצביעה בעיירת מגוריה צ

3. סלפי עם טראמפ

אין לי שום כוונה להתחייב על תוצאות הבחירות אבל זה לא יהיה מופרך לומר שבמדינת ניו יורק הילארי קלינטון צפויה לנצח בגדול. זה לא הפריע למאות אנשים, לא כולם תיירים, להתגודד הבוקר הזה מחוץ לטראמפ טאוור על השדרה החמישית ולעשות סלפי עם טראמפ. מגדלי טראמפ. העובדה שגם בניו יורק האולטרה דמוקרטית טראמפ הוא סלב יכולה ללמד יותר מכל על הבחירות האלה. גם אם טראמפ יפסיד הוא במובנים רבים, בוודאי במובנים כלכליים, את הבחירות האלה הוא כבר ניצח.  

דונלד טראמפ ורעייתו מלניה מצביעים בניו יורק, צילום: איי אף פי דונלד טראמפ ורעייתו מלניה מצביעים בניו יורק | צילום: איי אף פי דונלד טראמפ ורעייתו מלניה מצביעים בניו יורק, צילום: איי אף פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות