אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שמונה שנים של גאות פיננסית פוגשות היום את הברבור השחור צילום: אוראל כהן

שמונה שנים של גאות פיננסית פוגשות היום את הברבור השחור

בחירתו של טראמפ מהווה תקופת מבחן של ממש לשווקים. השאלות הגורליות: מי יהיה יו"ר הפדרל ריזרב בעידן טראמפ, מה תהיה מדיניות הריבית וכמה מהבטחות הבחירות הוא אכן יממש?

09.11.2016, 08:22 | גולן פרידנפלד

בימים הקרובים אי הוודאות תשלח את שוקי המניות למטה. אבל לאחר שישקע האבק, מה שיקבע את הכיוון שלהם הוא זהותו ומדיניותו של מי שיעמוד בראש הבנק המרכזי.

דונלד טראמפ הוא הנשיא הבא של ארה"ב, וזה לא משנה אם אתם אוהבים את זה או לא. השווקים הפיננסיים עומדים להיכנס לאחת מתקופות המבחן היותר מסוכנות שלהן. לא בגלל ההצהרות הפופוליסטיות של טראמפ ערב הבחירות, שספק אם יחזיקו מעמד בזמן שהוא ישב בחדר הסגלגל, אלא יותר בגלל נקודת הכניסה שבה הם פוגשים את הלא נודע.

קראו עוד בכלכליסט

שמונה שנים של גיאות בשווקים הפיננסיים ייפגשו היום את הברבור השחור הגדול מכולם, זה שאף אחד לא צפה את בואו וזה לא הולך להיות נעים בעיקר בשווקי המטבעות והמניות בימים הקרובים. בטווח הארוך יותר, כשהמידע יתעכל בשווקים ובהנחה שלא יסתבך, אפשר רק להסתכל על האירוע הגיאופוליטי האחרון, הברקזיט, ולראות שמי שבעיקר נפגע ממנו הוא המטבע הבריטי. מדד המניות הבריטי הפוטסי 100 שירד בחדות בימים הראשונים שלאחר הברקזיט הוסיף לערכו מעל ל-14% עד כה.

אבל אחרי שאמרנו את כל זה, החשש של המשקיעים מטראמפ מתגמד לעומת החשש שלהם מזהותה של הדמות שמשפיעה יותר מכל על הכלכלה בארה"ב בכלל ועל הכלכלה העולמית בפרט: יו"ר הפדרל ריזרב. דונלד טראמפ הכריז לא אחת שהוא לא מתכוון להאריך לג'נט ילן את הכהונה ורמז שהיא עושה דברו של הנשיא היוצא אובמה. אך בד בבד ציין טראמפ שכמי שחי כל חייו על חוב וניהל איתו מערכת יחסים מורכבת הוא אדם של ריבית נמוכה.

זה מה שמעניין את השווקים הפיננסיים, ולשם תופנה עיקר תשומת הלב הספקולטיבית שלהם. האם מדיניות הריבית הנמוכה עומדת להימשך בתקופתו של טראמפ ומי שהוא ימנה לעמוד בראש הפדרל ריזרב או שאולי, זוהי תחילתה של תקופה שבה השווקים והכלכלות יצטרכו ללמוד איך לחיות ללא מכונת ההנשמה המוניטרית שאליה הם מחוברים בשמונה השנים האחרונות.

בזווית הישראלית, הנהנית העיקרית מהבחירה של טראמפ היא מניית טבע. רק אתמול איבדה המניה כ-5% מערכה על רקע החשש מבחירתה של הילרי קלינטון. קלינטון הודיעה שאם תיבחר בכוונתה למנות וועדה שתבדוק את מחירי התרופות. לטבע יש עוד לא מעט צרות אחרות כמו החשש מתביעה לתיאום מחירים שאמורה, כך על פי בלומברג, להיות מוגשת עד סוף השנה, אך לפחות אפקט קלינטון שהעיב על כל תעשיית התרופות בארה"ב צפוי להתפוגג.

שתי הצהרות כלכליות מרכזיות עמדו בבסיס הקמפיין של טראמפ. האחת: הורדת מס החברות מ-35% ל-15%. השנייה, פתיחת הסכמי הסחר של ארה"ב מתוך מטרה לחזק את הכלכלה האמריקאית. אלו הצהרות טרום בחירות ויש להניח שמעט מאוד מהן יגיע לשלב היישום. ביום שאחרי הבחירות טראמפ ייתקל בדבר הזה שקוראים לו מציאות כלכלית. קיצוץ כה חד במיסי החברות יגרום לאובדן הכנסות ולהגדלת החוב האמריקאי ביחס לתמ"ג לאחת מהרמות הגבוהות ביותר בהיסטוריה. אם טראמפ ינהג עם החוב האמריקאי הלאומי באותה חוסר אחריות כפי שהוא נהג עם חובותיו שלו - זה עלול להיגמר רע.

חגיגת ניצחון במטה טראמפ, צילום: רויטרס חגיגת ניצחון במטה טראמפ | צילום: רויטרס חגיגת ניצחון במטה טראמפ, צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
טראמפ בטוח לא יגרום לבועה כלכלית
אם יש כאלו שחושבים שטראמפ יהיה תומך החברות הגדולות במשק האמריקאי, הוא טועה ויאלץ להביט מהצד איך הוא בוגד באמריקאים שהצביעו לו. הוא ההפך הגמור. הוא יחזיר את ארה"ב לשנות ה80 וה90 טרום הגלובליזציה וטרום הסחר הבינלאומי שהתחיל ב1998-9. הרבה תפקידים ומשרות ייעלמו מהמפה האמריקאית וכנראה שבעקבותיה גם מהמפה הישראלית. אז שום בועה כלכלית לא תבוא, מקסימום מיתון ומצב כלכלי חברתי קשה בעולם.
שי  |  10.11.16
17.
המשפט "שמונה שנים של גאות פיננסית" לא מתאים.
שמונה שנים של מעשי להטוטנות - שלא לומר אחיזת עיניים - מוניטרית, עיוות השווקים ויצירת בועות מבועות שונות. שולפים שפן מהכובע, כשלא יודעים לאן זה מוביל. מדדי השווקים חוגגים על נזילות מלאכותית, חסרת בסיס וממשות, כאילו הבסיס לעליות הוא כלכלה חזקה מצליחה ומתפקדת. ביום שמישהו יראה לי מסלול הגיוני שמוביל מהמצב המעוות והבועתי בו אנחנו נמצאים היום, לכלכלה יציבה מאוזנת ולא מונשמת, אוריד את הכובע ואנצור את לשוני.
יניב  |  09.11.16
לכל התגובות