אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש הכריע: תיאסר כניסתה של פיירברג לעיריית נתניה עד סוף נובמבר צילום: אוראל כהן

ביהמ"ש הכריע: תיאסר כניסתה של פיירברג לעיריית נתניה עד סוף נובמבר

המשטרה אמרה בדיון: "הדומינינטיות של מרים פיירברג בעיר מובילה לשיבוש החקירה". פיירברג, שנעצרה ונחקרה בחשד לשוחד לקבלנים, האשימה: "מה זאת ההשפלה הזאת שאני עוברת? מה אני דרקולה?"

10.11.2016, 12:32 | נעמי צורף

בית המשפט נעתר לבקשת המשטרה והכריע כי תיאסר כניסתה של פיירברג לעירייה עד סוף נובמבר (30.11) ויאסר עליה ליצור קשר עם גורמים מהעירייה לעוד שבוע וחצי, עד ל-22.11.16.

שופט בית משפט השלום בראשון לציון, עמית מיכלס נימק בהחלטתו כי "אני מקבל את עמדת המשטרה שעצם חזרתה של פיירברג בשלב זה לעירייה מעוררת קושי ויכולה להשפיע על עדים כאלו ואחרים. לחלוף הזמן יש משמעות נוספת כפי שתיארה פיירברג כשדיברה בהתרגשות ומתוך כאב על מפעל חייה. בסוף, מדובר בעובדת ציבור בעל מעמד בכיר החשופה למתקפות תקשורתיות כאלו ואחרות, כדוגמת פרסומים שונים שהוצגו לעיוני".

"המשטרה הוטעתה, גורמים עברייניים מנסים להפיל אותי. מספיק שלושה מתוך עיר של 230 אלף", אמרה ראשת עיריית נתניה, מרים פיירברג לפני שנכנסה הבוקר (ה') לבית משפט השלום בראשון לציון. פיירברג התייצבה לדיון בבקשת המשטרה להאריך את הרחקתה ממשרדי העירייה עד פברואר וכן להאריך את איסור יצירת הקשר עם המעורבים בפרשה. פיירברג נעצרה לפני כחודשיים, יחד עם מעורבים נוספים, בחשד כי קבלנים שילמו להם שוחד בתמורה לקידום פרויקטים בעיר. בתחילת השבוע פורסם כי פיירברג נחקרה שוב במשרדי להב 433.

קראו עוד בכלכליסט

ראשת עיריית נתניה מרים פיירברג ועורך דינה נתי שמחוני, היום בביהמ"ש, צילום: אוראל כהן ראשת עיריית נתניה מרים פיירברג ועורך דינה נתי שמחוני, היום בביהמ"ש | צילום: אוראל כהן ראשת עיריית נתניה מרים פיירברג ועורך דינה נתי שמחוני, היום בביהמ"ש, צילום: אוראל כהן

12:10 - פיירברג: "אני על סף התקף לב, אתם משפילים אותי סתם. אני יודעת שהחקירה לא תוליד דבר. אם הייתה טעות, היא נעשתה בתום לב, לא קיבלתי שקל".

12:07 - פיירברג: "מה זאת ההשפלה הזאת שאני עוברת? מה אני דרקולה? מה אתם רוצים? שאפסיק לנשום? העירייה משותקת. אני לקחתי עיר בקריסה, עיר עם עולם תחתון ובמקום לקבל פרס חיים אני מקבלת את זה. אם עכשיו זו רק ההתחלה, אז למה נעצרתי? עד היום אין לי מושג למה נעצרתי לא בנוה תרצה ולא במעצר בית".

12:06 - פיירברג "השכר המשותף שלי ושל בעלי גבוה ולכן אנחנו מדווחים כל שנה למס הכנסה, מעבר למה שנדרש. אני מצהירה כאן בבית המשפט - אין לי פירור שלא מדווח לשלטונות המס ומעולם לא לקחתי שקל משום קבלן. כל ההאשמות המפוצצות אין להן שום בסיס". 

 

ראשת עיריית נתניה: "אני לא טיפשה. קוראים לי פיירברג ולא פרייר-ברג"

 

12:02 - פיירברג: "עליתי על מי שזרק עלי את רימון הרסס ושמרתי על פרופיל נמוך מתוך כבוד למשטרה, ישבתי תחת סורג ובריח במקומו. אני לא טיפשה, קוראים לי פיירברג ולא פרייר-ברג"

11:54 - עורך דינה של פיירברג, נתי שמחוני: "הגברת פיירברג היא האחרונה שרוצה לשבש את החקירה. יש לה אינטרס שהחקירה תתקדם כמה שיותר מהר וכשתסתבר האמת, תוכח חפותה. היא ראשת העירייה ויש לאפשר לה לנהל את העיר הזאת, אי אפשר לנהל עיר כזאת באמצעות מנכ"ל. תקציב העירייה צריך לעבור בקרוב ואין מי שינהל זאת".

11:48 - פיירברג התפרצה לדיון בבקשה להארכת תקופת הרחקתה מהעירייה: "תתלו אותי. תתלו אותי וזהו. שאני לא אנשום כי הנשימה שלי מפריעה לאנשים על כלום"

11:45 - בחקירתה של פיירברג האחרונה בתחילת השבוע הסתבר, לדברי היחידה החוקרת, כי "השלט שהוצב בקרבת פרויקט קורל, נשוא התיק, הוחלף ביום אחד. השם שעל השלט, נוכח התהודה של התיק, מכתים את הפרויקט שעליו הגברת נחקרת. יש בזה כדי להראות על מעורבות שראוי שלא תהיה".

מרים פיירברג בכניסה לבית המשפט, היום, צילום: אוראל כהן מרים פיירברג בכניסה לבית המשפט, היום | צילום: אוראל כהן מרים פיירברג בכניסה לבית המשפט, היום, צילום: אוראל כהן

 

החשד הוא שפיירברג קיבלה טובות הנאה שונות, לעיתים דרך מקורבים אליה, כדי לסייע ולקדם אינטרסים של קבלנים שונים בעיר. כך למשל פיירברג רכשה דירה בפרויקט קורל היוקרתי של הקבלן אברהם תשובה, שנעצר ונחקר גם הוא, והמשטרה טוענת כי היה מדובר בתמורה מופחתת.

 

לטענת המשטרה, עם שחרורה של פיירברג למעצר בית, כונסה ישיבה במועצת העיר והתקבלה החלטה להעביר חבר מועצה מכהן, נבחר ציבור, מהקואליציה לאופוזיציה ולהפשיט אותו מכל תפקידיו. מעדויות של גורמים בתיק, שבועיים לאחר הפרסום בתקשורת, שהציג חלק מהנושאים בהם מתקיימת החקירה, כונסה הישיבה באותו הנושא ובאותה נקודת הזמן הוחלט לבסוף לא להדיח את אותו חבר מועצה."להעביר מהקואליציה לאופוזיציה זו זכותה", אמר השופט עמית מיכלס, שופט בית משפט השלום בראשון לציון. "אין ספק שהמהלך הזה יכול לעורר חשדות, אך זו זכותה".

"המסר שמועבר באמצעות האקט הזה הוא מסר משבש", אמר פקד אררה.

פיירברג נעצרה כאמור לפני כחודשיים, יחד עם מעורבים נוספים ביניהם בן זוגה לשעבר, אלי פיירברג, בנה צפריר, והרב שמעון שר ששימש עד לאחרונה כסגנה. החשד העיקרי במשטרה הוא כי קבלנים שילמו שוחד, לה ולאחרים, בתמורה לקידום פרויקטים בעיר.

פיירברג שוחררה בהסכמה לאחר מספר ימי מעצר למעצר בית בביתה למשך 15 יום. בית משפט השלום בראשון לציון אסר עליה ליצור קשר עם המעורבים בפרשת השוחד וכן הורה על הרחקתה מעיריית נתניה עד ל-7 בנובמבר.

 

אתמול (ד') נעתר בית המשפט לבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של הרב שמעון שר, סגנה של פיירברג לשעבר, עד לתחילת פברואר (1.2.2017). "לנוכח התשתית הראייתית שעולה מהחקירה, אנו סבורים שמן ההכרח להרחיק את הרב שר מעיריית נתניה ומכל קשר למעורבים בעניין", אמר אתמול בא כוח המשטרה, רפ"ק אלישע קוגן.

"השיקולים לבקשה מתבססים בפרט על העובדה שמאז פרוץ החקירה הגלויה ולאור ההתפתחויות בה, עוצמת החשדות כלפי הרבה שר גבהה וכן היקף הפרשה וכמות המעורבים בה", הוא הוסיף קוגן.

פיירברג לא חזרה לעירייה מאז שוחררה, אולם תנאי הרחקתה הוקלו מעט לבקשתה. בין השאר, הותר לה להיפגש עם גורמים ממנהל החינוך, הרווחה, אגף החופים ואגף הספורט בעירייה וכן הותר לה לקחת חלק במספר אירועים. בנוסף, הותר לה להיות בקשר רציף עם מנכ"ל העירייה, לצורך המשך הניהול התקין של העירייה.

"הדחת חבר המועצה יכולה לנבוע ממניע נקמני, אך זו זכותה"

 

השופט התייחס בסיכומו למקרה הדחת חבר המועצה, אותו האשימה פיירברג בדבריה כי הוא רוצה "להרוס את העיר בכוח" וכי הוא זה שמהלך אימים על כל העירייה, ולא הפוך כפי שניסה אותו חבר מועצה להציג בחקירתו, ואמר: "אין ספק שאותו חבר מועצה מהקואליציה מעורר רגשות והדחתו יכולה לנבוע ממניע נקמני כזה או אחר, או שנעשתה מתוך מטרה להעביר מסר כזה או אחר לאנשים מסויימים. עם זאת חשוב לזכור שעדיין מדובר בזכות השמורה לראשת עיר והיא עדיין ראשת עיר מכהנת".

השופט הורה למשטרה להעביר לביה"מ רשימה של אנשים ספציפיים לגביהם היא מבקשת לאסור את הקשר בינם לפיירברג עד לתום האיסור הכללי שניתן לעוד שבוע וחצי.

עו"ד שמחוני התייחס להחלטת בית המשפט ואמר: "המשטרה ביקשה להרחיק את ראשת העיר למשך 90 ימים נוספים אולם אנחנו סברנו שיש מקום שכבר היום תחזור ללשכתה. לבסוף, בית המשפט האריך את ההרחקה לתקופה נוספת של עוד 20 ימים. אנחנו חושבים שכל יום שהגברת פיירברג לא נמצאת בעירייה זה נזק לכל תושבי העיר. מעבר לכך, הגברת פיירברג מוסרת את הדברים בחקירתה, היא סמוכה ובטוחה ביושרתה וזועקת חפות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות