אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקרת הזכוכית שלך חזרה צילום: אי פי איי

מאקרו טכנולוגי

תקרת הזכוכית שלך חזרה

נתוני ההצבעה בבחירות בארה"ב מזכירים שהקולות המגוונים שעולים מהרשתות החברתיות עדיין לא הגיעו לכל שכבות האוכלוסיה

11.11.2016, 08:08 | הגר רבט

1. סטטוסים. פעילות המועמדים לנשיאות האמריקאית ברשתות החברתיות והשפעתה על תוצאות הבחירות היו נושא דיון פופולרי בחודשים החולפים, אך התוצאות מראות שהמשקל שהוענק להן היה רב מדי. את זהות הנשיא הבא של ארה"ב קבעו קולותיהם של המצביעים המבוגרים: 56% מהמצביעים היו בני 45 ומעלה, ו-53% משכבת גיל זו הצביעו לדונלד טראמפ. לא בדיוק הדור שעוסק בפרסום סטטוסים בפייסבוק או ציוצים בטוויטר.

2. פרשנות. חוקרי מדיה חברתית ועיתונאים כאחד מכים כעת על חטא ומודים ששגו בקריאת המפה. ה"ניו יורק טיימס" ציין שחלק מהכישלון בסקרים כרוך בכך שבמדיה המסורתית פירשו את שהמתרחש ברשתות החברתיות בהתאם לציפיותיה. הזעם של מצביעי טראמפ נכח ברשת, רווי בהתבטאויות קיצוניות ותוך שימוש בפלטפורמות אלטרנטיביות כ־Gab. אבל במדיה צפו בתגובת הנגד של תומכי הילרי קלינטון ובהתגייסות של ידוענים לקמפיין, ובחרו להאמין שהמפה לכל הפחות מאוזנת.

תומכי טראמפ. לא מסוגלים לדמיין אישה בבית הלבן, צילום: אי פי איי תומכי טראמפ. לא מסוגלים לדמיין אישה בבית הלבן | צילום: אי פי איי תומכי טראמפ. לא מסוגלים לדמיין אישה בבית הלבן, צילום: אי פי איי

 

3. מעגליות. הטעות הגדולה של המנבאים היתה אמונה שההתרחשויות ברשת משקפות את המצב בעולם האמיתי. הרשתות החברתיות ייצרו אשליה של נקודת מוצא שווה. הן פתוחות לכולם ולא מטילות לכאורה מגבלות כניסה. אבל המגמה הזו מעגלית: בני מיעוטים, אוכלוסיות מוחלשות ותומכי טראמפ כאחד פנו לאינטרנט כאפיק ביטוי אלטרנטיבי ומתוך תסכול מהמדיה המסורתית. התוצאה היא ייצוג יתר שלהם ברשת, בדיוק כמו ייצוג החסר שלהם בעולם האמיתי.

4. בועה. ההפתעה הגדולה, שבעצם אינה הפתעה כלל, התרחשה כשהתגלה שרבים ממצביעי טראמפ חיים מחוץ לבועה הטכנולוגית הוורודה. למי שחייו הווירטואליים משובצים במנעד קולות רחב ומגוון קל לדמיין אישה בבית הלבן. אבל הליברליות הזו מוגבלת לאוכלוסייה מסוימת.

5. ייצוגיות. הרשתות החברתיות מוכרות לנו אשליה לפיה הקול הנשי שווה בעוצמתו לקול הגברים. אבל בעולם האמיתי שיעור הנשים הנושאות בתפקידי מפתח ובעמדות בכירות עדיין נמוך. מצביעי טראמפ, רבים מהם מאוכלוסיות כפריות ובעלי השכלה תיכונית בלבד, לא נחשפים לקולות המגוונים שנדמים כרווחים ברשתות החברתיות. עבורם, הרעיון של אישה בבית הלבן עדיין מהפכני מדי. וזו בדיוק תקרת הזכוכית. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
העיתונאים עפים על עצמם
הם כלכך מאמינים שהם יוצרים את המציאות שהם פשוט בשוק כשהמציאות מתנהגת אחרת ממה שהם כתבו. כל הבכי על המדיה המסורתית שפושטת את הרגל-ניסרתם את הענף שאתם יושבים עליו, ניסיתם לנצל את הכח שלכם ואיבדתם את אמון הקהל-אל תבכו שאתם משלמים את מחיר מעשייכם-זה ילדותי מידי אפילו בשבילכם.
גדליה צודק  |  12.11.16
5.
כל כך הרבה תירוצים במקום להגיד את האמת הפשוטה
נמאסתם, עם היוהרה, נמאסתם עם ההארה. נמאסתם כי כפיתם את דעתכם עד שאנשים מפחדים להודות בעמדתםהאמיתית נמאסתם כי אתם באמת מאמינים שכל השכל והצדק והזכויות בצד שלכם. נמאסתם כי בכל מקום שהפסדתם (ביבי, ברקסיט, טראמם) ישר מנסים לשלול את הלגיטימציה של הזוכה נמאסתם בגלל הצביעות נמאסתם בגלל האטימות נמאסתם עם הפוליטיקאלי קורקט החונק, עד שאין דרך לומר אמיתות פשוטות נמאסתם ! קאפיש?
נמאס מהשמאל הגלובלי  |  11.11.16
4.
קביעת עובדות ותיוג ללא בסיס מוצק
קצת ספקנות לא תזיק אחת מהבעיות היא בפשטנות של תיוג מצביעי טרמפ עולה החשד שזה נובע מהדעות של המתיגים יותר מהדעות של המתויגים קובעים עובדות ללא בסיס לדוגמא שתומכי טרמפ לא בשלים לקבל אישה בבית הלבן האם 100% מתומכי טרמפ לא מוכנים לקבל אישה בבית הלבן? אלו קביעות מאד מוזרות אולי כי זה נובע מהרצון של המתיג לציר תמונה פשטנית של תומכי טרמפ כעדר פרימיטיבים למדכאי נשים שזה יותר נוח מלהתמודד עם דעה אחרת
אזרח  |  11.11.16
לכל התגובות