אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנחת רווחה במצרים: אושרה ההלוואה בסך 12 מיליארד דולר צילום: שאטרסטוק

אנחת רווחה במצרים: אושרה ההלוואה בסך 12 מיליארד דולר

קרן המטבע אישרה את ההלוואה בעקבות הצעדים הדרסטיים שביצעה הממשלה, בין היתר בפתיחת הסחר בלירה; מדובר בהלוואה הגדולה ביותר שקיבלה מדינת מזרח תיכונית

12.11.2016, 12:33 | בלומברג
קרן המטבע הבינלאומית אישרה אתמול (ו') למצרים הלוואה לשלוש שנים בהיקף של 12 מיליארד דולר, וזאת במטרה להשיב את אמון המשקיעים במדינה ולסייע לה להשתקם משנים ארוכות של טלטלות פוליטיות.

קראו עוד בכלכליסט

אישורה של ההלוואה, הגדולה ביותר מסוגה למדינה מזרח תיכונית, מגיע שבוע לאחר שמצרים אישרה בראשית החודש תוכנית למסחר חופשי בלירה המצרית במטרה לסיים את משבר המטבע ששיתק את הכלכלה. בעקבות כך נרשם פיחות של 45% בלירה. בנוסף, הממשלה העלתה את מחיר הדלק המסובסד כדי לפתור את הגירעון הפיסקאלי החמור ממנו היא סובלת. 

קליאופטרה. יש סיבה לחייך קליאופטרה. יש סיבה לחייך קליאופטרה. יש סיבה לחייך

התוכנית תאפשר למצרים להשיב לעצמה יציבות מאקרו כלכלית ולקדם תוכנית מקיפה, מסרה הקרן בהודעתה הרשמית. מצרים תקבל העברה מיידית של 2.75 מיליארד דולר.

ההלוואה תסייע בהגברת הזרמת מטבע זר לתוך מצרים - ההזרמה שהידלדלה מאז ההתקוממות ב-2011 שהביאה להדחתו של הנשיא הוותיק חוסני מובארק.

כחלק מהמאמץ להגביר את כניסת המט"ח למצרים, מתכוונת הממשלה להנפיק אג"ח בינלאומיות בהיקף 2-2.5 מיליארד דולר השנה. על אף שההצגה למשקיעים נקבעה לנובמבר, אמר שר האוצר המצרי מוחמד אל-גאהרי שלשום כי הדבר יידחה בשל "תנודתיות בשווקים".

הבנק המרכזי של מצרים הסיר כאמור את כל ההגבלות על שער החליפין, והעלה את שיעור הריביות ב-3% על מנת לאפשר למערכת הבנקאית לספוג נזילות מהשוק השחור. צעדים אלו החלו לשאת פרי, ובנקים ועסקים מדווחים על שיפור בנזילות במטבע זר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות