אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בני שטיינמץ: "ניהלו נגדנו מזימה מורכבת, בסוף הצדק ניצח" צילום: שירלי גבאי אילוז

בני שטיינמץ: "ניהלו נגדנו מזימה מורכבת, בסוף הצדק ניצח"

שנתיים לאחר שממשלת גינאה שללה משטיינמץ את זכויותיו במכרה הברזל הגדול בעולם הוא טוען בראיון לבלומברג: "הבכיר מריו טינטו שנעצר בשבוע שעבר בחשד לשוחד מוכיח - היתה מזימה נגדי. המכרה נלקח מאיתנו בהתבסס על שקרים"

12.11.2016, 19:01 | בלומברג

המיליארדר בני שטיינמץ טען בסוף השבוע בשיחה עם בלומברג כי מעצרו של בכיר בענקית הכרייה ריו טינטו השבוע הינו הוכחה לקיומה של מזימה מורכבת נגד חברת הכרייה שלו, ששיאה היה שלילת הזכויות ממנה לפני שנתיים לכרייה במכרה הברזל הגדול בגינאה בשווי 20 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

הבכיר שנעצר, אלן דייויס, שעמד בראש חטיבת האנרגיה והמינרלים של ריו טינטו בלונדון, אשר תחת פיקוחה היה פרויקט הכרייה סימאנדו בגיאנה, נעצר בחשד להעברת תשלומים שלא כדין בהיקף של 10.5 מיליון דולר ליועץ פרנסואה דה קומברה ב-2011. הבכירים לשעבר בריו טינטו, טום אלבנז וסאם וולש, קיימו דיונים ביניהם, האם לבצע את התשלומים – כך לפי אימיילים שהגיעו לידי בלומברג.

מכרה ברזל, צילום: בלומברג מכרה ברזל | צילום: בלומברג מכרה ברזל, צילום: בלומברג

"אנחנו נלחמים בכוחות עוצמתיים מאוד", אמר שטיינמץ, שצבר את הונו בעסקי היהלומים, בראיון בלונדון ביום חמישי. "כולנו ידענו שבסוף הצדק ינצח. אני מרגיש ששמי נוקה. ידענו לאורך כל הדרך שהצדק עימנו. הנכס שלנו נלקח מאיתנו בהתבסס על שקרים".

ריו דיווחה ב-9 בנובמבר כי תשתף פעולה עם החקירה. לפי החברה, היא עדכנה את משרד המשפטים האמריקני, את רשות ני"ע האמריקנית ואת משרד חקירות ההונאה בבריטניה כמו גם את רשות ני"ע האוסטרלית לגבי התשלום – לאחר שהפרשה החלה להתברר במהלך חקירה פנימית בשלהי אוגוסט.

דובר מטעם ריו סירב למסור תגובה. כך גם המנכ"ל לשעבר אלבנז. שר הכרייה של גינאה, עבדולייה מגאסובה אמר כי הממשלה לא תגיב לפרשה בשלב זה. לא ניתן היה להשיג את תגובתם של דייויס ו-וולש. דה קומברה, אשר לפני עבודתו כיועץ שימש כמנהל בכיר בלזארד בפריז, סירב למסור תגובתו.

חברת הכרייה של שטיינמץ BSGR קיבלה דריסת רגל בפרויקט סימאנדו ב-2008 לאחר שגינאה לקחה מריו טינטו מחצית מהפרויקט, ושנתיים מאוחר יותר מכרה החברה של שטיינמץ 51% מהזכויות לחברה הברזילאית ואל בסכום של 2.5 מיליארד דולר.

לאחר נטילת זכויות הכרייה של BSGR ב-2014, ממשלתו של נשיא גינאה אלפא קונדה דיווחה כי מצאה ראיות לשחיתות בהליך הענקת הרישיונות. הליך הרכישה של הרישיונות הללו על ידי החברה של שטיינמץ נבדק גם על ידי הרשויות בארה"ב בחשד לשחיתות ולהלבנת כספים שנקשרו בסימאנדו. בנובמבר שעבר בוטלה תביעת הונאה נגד שטיינמץ ו-BSGR שבמהלכה הודתה טינטו כי קשרה קשר עם ואל כדי לגנוב את זכויות הכרייה לסימאנדו.

"זהו קשר גדול שנקשר נגדנו, עצום", אמר שטיינמץ. "הם ניסו להציג את עצמם כנקיים ונחמדים אבל הם מעולם לא רצו לפתח טונה אחת של עופרות ברזל. אנחנו היינו הבחורים הטובים".

גינאה קיוותה כי הפרויקט יכפיל את כלכלתה שהיקפה 6.5 מיליארד דולרים ויהפוך אותה ליצואנית השלישית בעולם של עופרות ברזל. ריו פרשה מהפרויקט בחודש שעבר והעבירה את השליטה לשותפתה הסינית צ'ינאלקו. "התושבים של גינאה הם המפסידים הגדולים", אמר שטיינמץ. "BSGR הפסידה הרבה כסף, שהגיע לה להרוויח, משום שהשקיעה הרבה ולקחה סיכון עצום. הפרויקט חלף עם הרוח".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות