אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי ביקש מארה"ב הבהרות על פרשת סריקת המיילים ביאהו צילום: רויטרס

האיחוד האירופי ביקש מארה"ב הבהרות על פרשת סריקת המיילים ביאהו

סריקת המיילים ביאהו שבוצעה לבקשת סוכנויות מודיעין אמריקאיות כללה ככל הנראה גם חשבונות של אזרחים אירופים והיא מנוגדת להסכם העברת המידע עליו חתומה ארה"ב

13.11.2016, 11:15 | עומר כביר

נציבות האיחוד האירופי ביקשה מארה"ב לספק הבהרות דחופות בעקבות הדיווחים על צו בית משפט סודי שחייב את ענקית האינטרנט יאהו לסרוק את חשבונות האימייל של כל משתמשיה – כך לפי דיווח של רויטרס.

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת אוקטובר נחשף שיאהו פיתחה והפעילה בשנה שעברה מערכת סודית שאפשרה לה לבצע חיפושי עומק בזמן אמת בהודעות אימייל שנשלחות לכל משתמשיה, בהתאם לבקשות של סוכנויות מודיעין אמריקאיות לאתר מידע ספציפי.

החקירה מתמקדת בפעולות הממשל ולא ביאהו, צילום: בלומברג החקירה מתמקדת בפעולות הממשל ולא ביאהו | צילום: בלומברג החקירה מתמקדת בפעולות הממשל ולא ביאהו, צילום: בלומברג

במהלך הפעלת המערכת נסרקו חשבונות של מאות מיליוני משתמשים, בהם כנראה גם תושבי האיחוד האירופי. כעת, פונה הנציבות לארה"ב בבקשה לקבל הבהרות על הצו שהוצא ליאהו. זאת, על רקע חשש שהוא מהווה הפרה של הסכם העברת המידע שנחתם בין שני הגופים. במסגרת הסכם זה, שנכנס לתוקפו באוגוסט, הסכימה ארה"ב להגביל את איסוף המידע על אזרחי האיחוד, שמאוחסן בשרתים בארה"ב.

לדברי שני מקורות בעלי ידע בנושא, הנציבות ביקשה מארה"ב להסביר איך הצו הולם את מחויבויותיה לאור ההסכם, גם אם התוכנית הופעלה לפני כניסתו לתוקף. כן ביקשה הנציבות הבהרות על טיבו של הצו עצמו, עד כמה הוא היה ממוקד והאם התוכנית עדיין פעילה.

מנציבות האיחוד נמסר בתגובה: "הנציבות פנתה לרשויות ארה"ב וביקשה כמה הבהרות. ארה"ב תישא באחריות לעמידה במחויבויתיה באמצעות מנגנוני בקרה ובאמצעות נציב קבילות ציבור במחלקת המדינה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות