אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קק"ל נפתחת לבקרה: אישרה הכפפתה למבקר המדינה צילום: עמית שעל

קק"ל נפתחת לבקרה: אישרה הכפפתה למבקר המדינה

הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית והממשלה אישרו את ההחלטה, לאחר שגם דירקטוריון קק"ל אישר את פתיחת המוסד לבקרה. יו"ר קק"ל, דני עטר: ״ארגון המשרת את הציבור ואת העם היהודי חייב להחיל על עצמו נורמות מחמירות של מנהל תקין ושקיפות"

14.11.2016, 12:00 | רוני זינגר

קק״ל תוכפף למבקר המדינה, שיוכל להתחיל לראשונה לערוך בקרה פנימית בנוגע להתנהלות הארגון.

כמעט שנה חלפה מאז החל המהלך לפתיחת קק"ל לבקרה, זאת לאחר שבכל שנות קיומו קק״ל התנהל כמוסד פרטי סגור שלא היה נתון לפיקוח ובקרה חיצוניים ולא היה ידוע מה נעשה במיליארדי השקלים שהארגון מנהל. כעת, לאחר שהדירקטוריון של קק״ל אישר את פתיחת המוסד לבקרה, אישרו גם הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית והממשלה את ההחלטה. לצד זאת, יש לציין כי מבקר המדינה ערך בשנה האחרונה בקרה מסוימת בקק״ל אך למרות שטיוטה גובשה כבר לפני חודשים, מתמהמה מבקר המדינה מלפרסמה, ופרק מסוים בנוגע להתנהלות בפרויקט אחד, הוצא מהדו"ח המתגבש ולא ברור מתי יפורסם.

קראו עוד בכלכליסט

דני עטר, צילום: עמית שעל דני עטר | צילום: עמית שעל דני עטר, צילום: עמית שעל

את ההחלטה לקדם פתיחת קק״ל לבקרה קידם יו״ר קק״ל דני עטר, שנכנס לתפקיד לפני כשנה. חוק מבקר המדינה מגדיר כי רק גופים ממשלתיים נמצאים תחת פיקוח ובקרה של מבקר המדינה, ואילו קק״ל הינו ארגון שמוגדר כפרטי שפועל שלא למטרת רווח, ולכן אינו כפוף למבקר המדינה. כדי לאפשר למבקר בכל זאת לבקר את הארגון, החלו הצדדים במשא ומתן שיגדיר את תחומי האחריות והסמכות של מבקר המדינה בקק״ל ובחברות הבת שלה, הנושאים המבוקרים ונהלי הפעולה.

החתימה הפורמאלית צפויה להתקיים בקרוב, בטקס בהשתתפות יו״ר קק״ל, מבקר המדינה ונציג ממשלת ישראל.

עם זאת, יש לציין כי ככל שהדבר נוגע לזהות תורמים מחו״ל לקק״ל, הרי שזה עדיין יישאר מידע חסוי ולא יועבר למבקר.

אחת השאלות המעניינות תהיה האם יחליט מבקר המדינה לקיים בקרה שתבדוק גם העברת כספים רטרואקטיבית לבירור התנהלות כספית שהתקיימה בקק״ל בשנים האחרונות בכל הנוגע לתרומות שעברו מחו״ל לישראל ואופן הטיפול בהם. יו״ר קק״ל עטר מסר הבוקר כי ״ארגון כמו קק״ל המשרת את הציבור ואת העם היהודי חייב להחיל על עצמו נורמות מחמירות של מנהל תקין ושקיפות. ביקורת המדינה היא כלי מרכזי, שיכול לסייע בקידום והטמעת נורמות אלה, כמו גם בהגברת אמון הציבור ואמון התורמים בפעילות הארגון, תוך שמירה על עצמאותנו״.

יצויין, כי מבקר המדינה ערך בשנה האחרונה בקרה בנוגע לקק״ל, רק בנושאים מסוימים שבהם היתה לו סמכות לבדיקה. עם זאת, למרות שטיוטת הדוח נמסרה כבר לפני חודשים לבכירי קק״ל בהווה ולשעבר, הרי שעד כה לא מצא לנכון מבקר המדינה לפרסם את הדוח. עוד נודע כי פרק שלם שבו נבדקה התנהלות בכירי קק״ל בנוגע לפרויקט מסוים, הוצא מהדוח שהוכן ויפורסם בנפרד אך כלל לא ידוע מתי.

במחנה הציוני בירכו על ההחלטה להכפיף את קק"ל למבקר המדינה. "המהלך שהחל ביוזמתה של ציפי לבני כשרת משפטים שהגישה הצעת חוק ממשלתית בעניין, קיבל דחיפה עם כניסת דני עטר לתפקידו כיו"ר קק"ל ועם מחויבות המבקר לנושא", נמסר. מלבני נמסר כי היא "גאה בכך שהמהלך הבשיל ושזהו צעד ענק לשקיפות בישראל אחרי שנים של סיאוב ופעולה במחשכים. תפקידיה הציבורים של קק"ל וזיקה למדינה חייבו את הכפפתה למבקר -וטוב שהדבר סוכם כעת, גם אם באיחור של שנים".

ח"כ קארין אלהרר, יש עתיד, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, מסרה בנושא כי מדובר ב"רגע מכונן בו גוף שמוזרם אליו המון כספי ציבור מתחיל להיות מבוקר. בוועדה לביקורת המדינה קיימתי כבר 3 דיונים בנושא, לחצתי ודרשתי בכל דיון התקדמות וצעדים ממשים לקראת החלת הביקורת. קק"ל נוגעת בכספי הציבור ולכן הכרחי שתהיה נתונה לפיקוח של מבקר המדינה וטוב שזה נעשה עכשיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות