אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סכסוך עבודה בבצלאל: "ההנהלה נמנעת לטפל בתלונות על הטרדה מינית" צילום: חיים צח

סכסוך עבודה בבצלאל: "ההנהלה נמנעת לטפל בתלונות על הטרדה מינית"

עוד טוען ועד המרצים כי ההנהלה פוגעת בהם במכוון: "חלקים ממשכורותיהם אינם משולמים בזמן באופן שרירותי". הנהלת בצלאל: "אין עילה לסכסוך עבודה שרק יפגע בסטודנטים"

14.11.2016, 15:59 | ענת ברזילי
ועד ארגון מרצי בצלאל הכריז אתמול בלילה (א') על סכסוך עבודה עם הנהלת האקדמיה החדשה בבצלאל בנשיאות פרופ' עדי שטרן. בשעה זו נפגשים שני הצדדים.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב שנשלח ל-500 מרצי וחברי סגל בצלאל, ושהגיע לידי "כלכליסט", עלה כי הוועד העביר את תלונותיו בכתב להנהלת האקדמיה כבר לפני שבועיים, והתריע על כוונת הארגון להכריז על סכסוך עבודה בגין התלונות הרבות שהתקבלו ולא טופלו. עם זאת, המכתב שלא קיבל מענה ולפיכך הוכרז סכסוך העבודה.

במוקד הכרזת סכסוך העבודה, עומדת טענת הוועד על אי טיפול בתלונות על הטרדות מיניות, בהן ניצול יחסי מרות. לפי המכתב, תלונות שהוגשו בנושא לא נענו באופן ענייני: "חלק מהתלונות לא טופלו עד עצם היום הזה או שהושתקו וטויחו באמצעות הסכמים חשאיים המחפים על מחדלים חמורים ועל אנשים שמקומם אינו באקדמיה", נכתב. גורמים מעורים העירו על היעדרו של פרוטוקול לטיפול בסוגיות הטרדה מינית, ומתלוננים לא מקבלים עדכון לגבי תלונתם.

עוד נטען על פגיעה במרצים המביעים ביקורת על הנהלת המוסד: "בשנים האחרונות מתפתחת בבצלאל תופעה מדאיגה המצביעה לכאורה על פגיעה מכוונת ונקמנית במרצים המביעים ביקורת, כך שתנאי עבודתם ומעמדם של מרצים אלה נפגעים ללא כל סיבה". לטענת ארגון המרצים תלונות רבות בנוגע למינויים ושיבוצים לא מקצועיים, על העדפת מקורבים ללא קשר לכישוריהם או לתפקודם לא זכו למענה. גורמים מעורים הוסיפו כי מי מהמרצים שמשתתף בפעילות אקטיביסטית היכולה, בעיני הממסד, להזיק לתדמיתו, לא יקודם.

עוד טוענים בארגון על הלנת שכר שרירותית: "חלקים ממשכורותיהם של מרצים אינם משולמים בזמן וללא סיבה." נוסף על כך הוזכרה הרעה כללית בתנאי ההוראה של המרצים והפחתת מספר האסיסטנטים לכל שיעור.

 

בצלאל בצלאל בצלאל

 

בנוסף טוענים בארגון על אפליית נשים ואי חלוקה שוויונית של משרות הוראה בין נשים וגברים: "מרצים ומרצות מקבלים תגמול שונה וחלקי משרות שונות עבור אותה עבודת הוראה, באופן המפלה את חלקם לרעה ללא כל סיבה אקדמית."

כמו כן הוזכרה פגיעה מתמשכת במרצי היחידה לאמנות בין תחומית, יחידה חדשה יחסית שב-2014 עלתה לכותרות בסכסוך עבודה קודם, כשהנשיאה דאז הפרופ׳ אווה אילוז תיכננה לפטר כמה עשרות מרצים מקרב סגל היחידה.

כמו כן הוזכרה במכתב פגיעה חמורה במרצה בכיר, שמו לא הוזכר בנוסח המכתב, על ״עוול אישי כבד ובלתי מוצדק כמו גם לנזק כספי ניכר ולפגיעה בקידומו ובמעמדו".

מהנהלת בצלאל נמסר בתגובה: "הנהלת בצלאל החדשה וארגון המרצים שותפים בשנה האחרונה לעשייה רבה וטובה בבצלאל ולמאמץ גדול לשפר את יחסי העבודה. אין עילה וסיבה של ממש לעימות, ודאי לא לסכסוך עבודה, שרק יפגע בסטודנטים ובאקדמיה. מרבית הנושאים שהועלו במכתב הארגון הובאו בפני ההנהלה לראשונה במכתב עצמו. אנו נפגשים ביחד כדי לדון בכל הנושאים שעלו בפנייה של הארגון, ובטוחים שנגיע להבנות לטובת כלל המרצים והסטודנטים בבצלאל. גם התלונה הנוגעת למקרה הפגיעה לכאורה במרצה בכיר, תידון באופן דיסקרטי בפגישה עם ארגון המרצים."

ועד המרצים מסר: "כדרכו מאז ומתמיד, ציבור המרצים בבצלאל ישקיע את כל מרצו וכשרונו וישתף פעולה עם הנהלת האקדמיה בכל מהלך שיסייע לקידומה והתפתחותה של בצלאל. על פי הזמנת הנהלת בצלאל מתחילים היום נציגי ארגון המרצים וההנהלה בסדרה של פגישות מתוך כוונה ותקווה להביא בסופו של תהליך לפתרון יסודי ומקיף של כל הנושאים שטרם הוסדרו עד כה, בחלקם עוד מתקופת ההנהלות הקודמות של בצלאל."
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות