אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ר"מ רוסיה יוכל להפעיל את המזל"ט שקיבל? עובדי מכון וולקני אומרים "נייט" צילום: יוסי אלוני

נחשף בכלכליסט

ר"מ רוסיה יוכל להפעיל את המזל"ט שקיבל? עובדי מכון וולקני אומרים "נייט"

לאחר ששר החקלאות אורי אריאל העניק ללא סמכות לרה"מ מדבדב מסוק זעיר, מסרבים העובדים להעביר לו את השלט ומערכת ההפעלה מאחר שהדבר עלול לעכב את המחקר במכון לפחות בשנה; החשש עתה הוא מפני תקרית דיפלומטית

14.11.2016, 19:36 | עמרי מילמן

עובדי מכון וולקני מסרבים לתת לראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב את שלט המסוק הזעיר ללא טייס שמסר לו שר החקלאות אורי אריאל, מס' 2 של נפתלי בנט מהבית היהודי. גם מערכת ההפעלה של המסוק לא נמסרה. 

קראו עוד בכלכליסט

אתמול (א') חשף "כלכליסט" כי במהלך ביקורו של מדבדב בשבוע שעבר במכון וולקני, הביע האורח באוזני מארחו, שר החקלאות אורי אריאל, עניין במזל"ט שמשמש לצורכי מחקר חקלאי, ואריאל החליט בו במקום להעניק לו אותו במתנה, למרות שהוא רכושו של המכון ומחירו 200 אלף שקל.

 , צילום: יוסי אלוני צילום: יוסי אלוני  , צילום: יוסי אלוני

ההערכה היא כי מסירת ה"מתנה" לאורח תעכב את המחקר במכון לפחות בשנה, ולכן החליטו עובדי המכון לא להעביר לידי הרוסים את שלט המסוק מה שלמעשה מונע כרגע את הפעלתו. ההערכה היא כי העובדים יסכימו בסופו של דבר להעביר את השלט אם שר החקלאות ידרוש זאת אך דרישה זו טרם התקבלה, בין היתר על רקע הסערה שעוררה הפרשה מאז פרסומה. מצד שני החשש הוא שאי מסירת השלט עשויה גם היא לעורר הסתבכות נוספת - במקרה זה תקרית דיפלומטית מול הרוסים.

ביום חמישי שעבר הגיע מדבדב לבחון חידושים בחקלאות במכון וולקני בבית דגן, לרגל ההסכם החקלאי שנחתם בין שתי המדינות. במהלך הסיור נתקלו אריאל ומדבדב במזל"ט. בזמן שמדבדב בחן את שלט המסוק, פנה אריאל למנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, ושאל אם ניתן לתת לאורח את המזל"ט עצמו. המנכ"ל ענה בחיוב. המתורגמן, שנראה כי הופתע מההתרחשות, שאל אם מעוניינים שיתרגם את השיחה למדבדב, והמנכ"ל בן אליהו השיב להפתעתו שכן.

לדברי גורמים שנכחו במקום, ניסו נציגי המכון לעכב את ההחלטה מבלי ליצור מהומה וביקשו לדחות את מסירת המזל"ט, אולם בסוף האירוע הוא נלקח על ידי שני מלווים במשלחת הרוסית.

ח"כ אילן גילאון (מרצ) מסר בתגובה: "את הנדיבות שהפגין אריאל מוטב שיפגין מכספו שלו, ולא על חשבון רכוש ציבור יקר ערך ומשמעותי לפעילות המחקר של ישראל. שר החקלאות נוהג כברפובליקת בננות. נהלים אלה אולי מקובלים במדינתו של מדבדב, אך כאן אין להם מקום. על השר להחזיר את הכסף לקופת מכון וולקני".

מטעמו של אריאל לא נמסרה עד כה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות