אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמנות הסכסוך: מרצי בצלאל טוענים שההנהלה מטייחת הטרדות מיניות

אמנות הסכסוך: מרצי בצלאל טוענים שההנהלה מטייחת הטרדות מיניות

ארגון מרצי בצלאל הכריז על סכסוך עבודה בטענה כי ההנהלה מתנכלת למרצים ביקורתיים ומפלה בין עובדים לעובדות

15.11.2016, 09:07 | ענת ברזילי

חברי הוועד של ארגון מרצי בצלאל הכריז שלשום על סכסוך עבודה עם הנהלת האקדמיה החדשה בראשות פרופ' עדי שטרן. בהכרזת הסכסוך שנשלחה ל־500 מרצי וחברי סגל בצלאל, ושהגיעה לידי "כלכליסט", מפורטים 12 סעיפים, ובהם טיוח תלונות על הטרדות מיניות, פגיעה במרצים המביעים ביקורת נגד המוסד ואפליית נשים מרצות.

חברי הוועד טוענים במכתבם כי ההנהלה לא מטפלת בתלונות על הטרדות מיניות ועל ניצול יחסי מרות. לדבריהם, "חלק מהתלונות לא טופלו עד עצם היום הזה או שהושתקו וטויחו באמצעות הסכמים חשאיים המחפים על מחדלים חמורים ועל אנשים שמקומם אינו באקדמיה". גורמים במוסד טוענים כי עדיין לא קיים בו פרוטוקול בנושא הטרדה מינית ומתלוננים כי אינם מקבלים עדכון לגבי תלונתם.

בצלאל. המרצים טוענים לפגיעה שרירותית בשכר של חלקם בצלאל. המרצים טוענים לפגיעה שרירותית בשכר של חלקם בצלאל. המרצים טוענים לפגיעה שרירותית בשכר של חלקם

עוד טוענים חברי הוועד כי ההנהלה מתנכלת למרצים המביעים ביקורת ופועלים לתיקון עוולות בבצלאל: "בשנים האחרונות מתפתחת בבצלאל תופעה מדאיגה המצביעה לכאורה על פגיעה מכוונת ונקמנית במרצים המביעים ביקורת". לפי ארגון המרצים, התקבלו תלונות רבות על מינויים ושיבוצים לא מקצועיים והעדפת מקורבים ללא קשר לכישוריהם או לתפקודם.

כך, למשל, בוועד טוענים לפגיעה מתמשכת במרצי היחידה לאמנות בין־תחומית, יחידה חדשה יחסית שב־2014 עלתה לכותרות בסכסוך עבודה קודם, כשהנשיאה דאז פרופ' אווה אילוז, תכננה לפטר כמה עשרות מרצים ממנה. כמו כן נטען במכתב כי ההנהלה פגעה חמורות במרצה בכיר, ששמו לא צוין, באמצעות "עוול אישי כבד ובלתי מוצדק כמו גם נזק כספי ניכר ופגיעה בקידומו ובמעמדו".

עוד נאמר כי חלו עיכובים בתשלום משכורות והלנות שכר: “חלקים ממשכורותיהם של מרצים אינם משולמים בזמן באופן שרירותי וללא סיבה”.

 

"אפליה ללא סיבה"

 

נושא אחר הנידון במכתב המרצים הוא אפליית נשים וחלוקה לא שוויונית של משרות הוראה: "מרצים ומרצות מקבלים תגמול שונה וחלקי משרות שונות עבור אותה עבודת הוראה, באופן המפלה את חלקם לרעה ללא כל סיבה אקדמית".

עוד הלינו בארגון המרצים על הרעה כללית בתנאי ההוראה שלהם, כמו הקצאת חללים פיזיים בלתי מתאימים להוראה והפחתת מספר האסיסטנטים לכל שיעור.

מבצלאל נמסר: "הנהלת בצלאל החדשה וארגון המרצים שותפים בשנה האחרונה לעשייה רבה וטובה ולמאמץ גדול לשפר את יחסי העבודה. אין עילה של ממש לעימות, ודאי לא לסכסוך עבודה, שרק יפגע בסטודנטים ובאקדמיה. מרבית הנושאים שהועלו במכתב הארגון הובאו בפני ההנהלה לראשונה במכתב עצמו. אנו נפגשים ביחד כדי לדון בכל הנושאים שעלו בפנייה של הארגון, ובטוחים שנגיע להבנות לטובת כלל המרצים והסטודנטים בבצלאל. גם התלונה הנוגעת למקרה הפגיעה לכאורה במרצה בכיר, תידון באופן דיסקרטי בפגישה עם ארגון המרצים”.

הצדדים פתחו במו”מ

 

מארגון המרצים נמסר: "כדרכו מאז ומתמיד, ציבור המרצים בבצלאל ישקיע את כל מרצו וכישרונו וישתף פעולה עם הנהלת האקדמיה בכל מהלך שיסייע לקידומה והתפתחותה של בצלאל. על פי הזמנת הנהלת בצלאל החלו נציגי ארגון המרצים וההנהלה בסדרה של פגישות מתוך כוונה ותקווה להביא בסופו של תהליך לפתרון יסודי ומקיף של כל הנושאים שטרם הוסדרו עד כה, בחלקם עוד מתקופת ההנהלות הקודמות של בצלאל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות