אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרשעה. אז מה? צילום: ערן גולן

הרשעה. אז מה?

ב־2010 הורשע ליאור סילוק, במסגרת הסכם טיעון, בעבירות הימורים וסחיטה. זה לא מנע ממנו לקבל תפקיד בכיר בקבוצת הכדורגל של רמת השרון, שמקבלת מיליונים מהעירייה. ומי מנהל הספורט בעיריית רמת השרון? חתנו לשעבר, יעקב קורצקי, שבני משפחתו הורשעו ביחד עם סילוק ב־2010

16.11.2016, 08:47 | אוריאל דסקל

בתחילת מאי 2010 "אחת הכנופיות המסוכנות ביותר באזור המרכז" נעצרה. כך כינו את הכנופיה בימ"ר תל־אביב בפני הכתבים. בראש הכנופייה עמד העבריין אביאל ווהל, שנחשב ליעד מודיעיני בכיר מאוד של היחידה ובכיר בארגון הפשע מוסלי. יחד איתו נעצרו עוד שלושה: דוד קורצקי ניר קורצקי וליאור סילוק.

קראו עוד בכלכליסט

ליאור סילוק. ללא תגובה , צילום: ערן גולן ליאור סילוק. ללא תגובה | צילום: ערן גולן ליאור סילוק. ללא תגובה , צילום: ערן גולן

צוות בראשותו של פקד גל צ'סנר עקב אחר החבורה שרובה מתגוררת ברמת השרון לה מיוחסת הפעלת בתי הימורים באזור. על פי החשד, הכנופיה היתה מארגנת קבוצת אנשים שתגיע להמר בדירה מיוחדת, מעניקה להם אשראי גבוה, וכאשר אלה היו מפסידים את כספם הם היו מתחילים לכאורה להיסחט על ידי החבורה. בין עשרות האנשים שנחקרו בימ"ר תל־אביב גם אנשי עסקים וכדורגלנים, שקיבלו לכאורה הזמנות להגיע ולהמר. בחלק מהמקרים גילו במשטרה כי הנסחטים עזבו את ביתם וברחו. "נתקלנו במקרים עצובים מאוד של אנשים שהמשפחה שלהם התפרקה כתוצאה מההימורים", אמר פקד צ'סנר לידיעות אחרונות. "החבורה הזאת היתה דואגת שאנשים יקבלו אשראי גבוה יותר ממה שהם יכולים לשלם, ואחרי זה היו דורשים את הכסף פלוס ריבית", הסביר נציג המשטרה ל"ידיעות אחרונות" את שיטת העבודה הנטענת. "חלק מהנסחטים, אלו שפחדו להתעסק עם החבורה, שילמו וחלק פשוט ברחו". בבית המשפט טענה המשטרה: "גדר החשד הינו כי בחודשים האחרונים ניהלו החשודים משחקי הימורים בלתי חוקיים, ובנוסף קשרו קשר לסחוט וסחטו באיומים, כספים מאחרים בעקבות חובות הימורים וכן הלבינו את כספי ההימורים הללו".

יעקב קורצקי. דורש מכתב התנצלות, צילום: אילן ספירא יעקב קורצקי. דורש מכתב התנצלות | צילום: אילן ספירא יעקב קורצקי. דורש מכתב התנצלות, צילום: אילן ספירא

"עבירות חמורות וקשות"

אחרי כמה חודשים, חתמה הפרקליטות על הסדר טיעון עם הנאשמים שהודו בארגון ועריכת משחקים אסורים, כולל משחקי ספורט. ההסדר אושר לא לפני שהשופט דויד רוזן מתח ביקורת רבה וציין כי ההסדר נוטה לטובת הנאשמים: "...דוד קוריצקי, ליאור סלוק וניר קוריצקי - נותרו כנאשמים בכתב האישום המתוקן: קשיים ראייתיים - שצויינו בפני על ידי ב"כ הצדדים - הובילו את המדינה להסכים להסדר טיעון, שעל פי כל אמת-מידה ומבחן של סבירות, נוטה לטובת הנאשמים. במצב דברים זה, בחנתי האם נכון לאמץ הסדר הטיעון, זאת על פי ההלכה הפסוקה שיצאה מלפני בית המשפט העליון. לאחר ששקלתי הנתונים כולם ונתתי מלוא המשקל להערכה ולשיקול הדעת של המדינה, הגעתי למסקנה שגם אם ההסדר נוח עם הנאשמים ומקל עמם בצורה רבתית, עדיין מדובר בהסדר שבכוחו להתקיים בגדרות שהותוו על ידי בית המשפט העליון".

לפי רוזן: "העבירות שיוחסו לנאשמים - הינן עבירות חמורות וקשות. בעבירות אלה לו המשפט היה מתנהל כסדרו ובסופו היו מורשעים הנאשמים, היו צפויים לעונשי מאסר הנמדדים במספר שנים. מאידך גיסא, הנאשמים נטלו אחריות על שכמם, גם שהתשתית הראייתית, כפי שעלתה מחומר החקירה, אינה משופרת."

בסופו של דבר, בספטמבר 2010 הנאשמים הורשעו בעריכת משחקים אסורים, הגרלות והימורים. סילוק הורשע גם בסחיטה ואיומים.

אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון: "העמותה קיבלה תמיכה ע"פ דין", צילום: אביב חופי אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון: "העמותה קיבלה תמיכה ע"פ דין" | צילום: אביב חופי אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון: "העמותה קיבלה תמיכה ע"פ דין", צילום: אביב חופי

בעל זכות חתימה

שש שנים מאז ההרשעה בעבירות הקשורות להימורים לא חוקיים, ואחד הנאשמים הוא מנכ"ל של קבוצת כדורגל מקצוענית בישראל, הפועל ניר רמת השרון. לפי ההתאחדות לכדורגל ליאור סילוק בעל הוא בעל זכות חתימה, חבר הנהלה, איש קשר, מזכיר המועדון ומנהל כללי של הפועל ניר רמת השרון. זה כבר מספר שנים שהוא מעורב בקבוצה בתפקידים רשמיים כאלו ואחרים אך התאחדות לכדורגל, מינהלת הליגות והעירייה בחרו שלא לשאול לגבי עברו.

לאף אחד אין ספק, לא למשטרה, לא לטוטו וגם לא להתאחדות הכדורגל בישראל, שנגע ההימורים הלא חוקיים בליגת המשנה בישראל הוא חמור - אז איך בדיוק מי שהורשע בנושא הימורים יכול לשמש כבכיר בקבוצה בליגה? על פי תקנון ההתאחדות "אם מתברר לאגודה ו/או להתאחדות כי אחד או יותר מחברי הנהלת האגודה ו/או מי ממלאי התפקידים בה, הינו בעל עבר פלילי שיש עמו קלון - תהא האגודה חייבת לדאוג לכך שהנ“ל יחדל לכהן בתפקיד כלשהו באגודה, אלא אם כן, חלפו 7 שנים מיום שהורשע בדינו ואם הוטל עליו עונש מאסר בפועל - לאחר חלוף 7 שנים מיום שסיים לרצות את עונשו."

יש מי שחושב שזה קשור לקשרים המשפחתיים של סילוק עם בכיר בעיריית רמת השרון. ב־29 אוגוסט 2016 אהרון אלמוג אסולין, חבר מועצת העיר ויו"ר הוועדה לענייני ביקורת, העביר מכתב לראש העירייה, אבירם גרובר בדבר טענה לניגוד עניינים בו מצוי סגן ראש העיריה, מר יעקב קורצקי כמחזיק תיק הספורט. המכתב הועבר גם לקורצקי וליועץ המשפטי של העירייה עו"ד מיכה בלום.

הנדון היה ניגוד עניינים בעירית רמת השרון. "הנתונים הם" כותב אלמוג אסולין: "1. מחזיק תיק הספורט בעיריית רמת השרון, הינו יעקב קורצקי המשמש גם כסגן ראש העיריה; 2. מנהל קבוצת הנשים בכדורגל, הינו ליאור סילוק, נשוי בעבר לאחותו של יעקב קורצקי, זהבית קורצקי סילוק; 3. ליאור סילוק משמש גם כיו״ר קבוצת הכדורגל הפועל ניר רמת השרון וכן בתפקיד מרכזי במחלקת הנוער בכדורגל באגודת הספורט שהינה עמותה/תאגיד עירוני.; 4. ממאמן קבוצת הכדורגל הפועל ניר רמת השרון הינו מנחם קורצקי (מאז קורצקי עזב את התפקיד), אחיו של יעקב קורצקי סגן ראש העיריה ומחזיק תיק הספורט וגיסו של יו״ר הקבוצה ליאור סילוק; 5. זהבית קורצקי סילוק משמשת בתפקיד מנהלתי בקבוצת הכדורגל נשים שהמנהל שלה הוא בעלה בעבר, ליאור סילוק. המסקנות הן: תחום הכדורגל בעיר מצוי למעשה בשליטה כמעט מלאה של ארבעה בני משפחת קורצקי על כל המשתמע מכך בנושא ניגוד עניינים".

יש לציין כי סילוק מונה לתפקיד באגודת הספורט של רמת השרון על ידי ראש העיר הקודם, יצחק רוכברגר, שהורשע בעבירות מרמה והפרת אמונים. זהבית "יצאה מהעניינים" לאחרונה, לפי גורם במועדון. קורצקי הגיב במכתב שלו בו הוא טוען כי אלמוג אסולין משקר. הוא דרש התנצלות ושאלמוג אסולין "ינקה אותו מכל האשמות". קורצקי דרש "מכתב התנצלות המנקה את שמי בכל הטענות השקריות והעוולות שניסית להפיץ כנגדי". אלמוג אסולין לא חזר בו.

ההאשמות, אגב, לא כוללות את העובדה שסילוק הורשע, ביחד עם בני משפחתו הקרובה של יעקב, בעבירות הימורים. כמו כן, העמותה שמנהלת את הקבוצה הוכרזה על ידי בנק ישראל כ'לקוח מוגבל חמור' עד לספטמבר 2018.

על פי נתונים שנאספו על ידי "כלכליסט", למרות שמאז ימי רוכבגר, ירדו התקציבים שהופנו לקבוצת הכדורגל העירונית - סילוק עדיין מקבל כסף ציבורי רב לידיו, חרף הרשעתו. התמיכה העירונית בקבוצות הייצוגיות ברמת השרון עומדת על 4.4 מיליון שקל בשנה. כדורגל הגברים קיבל 1.86 מיליון שקל ב-2015 ו-1.809 מיליון שקל ב-2016. קבוצת הנשים מקבלת בין 660 אלף שקל ל-680 אלף שקל העונה תקציב שכר השחקנים קפץ מ-1.7 מיליון שקל ל-3.5 מיליון שקל.

התמיכה העירונית בקבוצות הייצוגיות ברמת השרון עומדת על 4.4 מיליון שקל. כדורגל הגברים קיבל 1.86 מיליון שקל ב־2015 ו־1.809 מיליון שקל ב־2016

תגובות:

תגובת ההתאחדות לכדורגל: ההתאחדות לא יכולה לדעת על הרשעה של כל אדם בכל מקום. האחריות חלה על מי שרשם אותו. לאור הפניה, יוציא היועמ״ש, עו״ד אפרים ברק, מכתב לאגודה ולליאור סילוק כדי לברר את הנושא. במידה שיתברר כי אכן יש הרשעה כזאת, בית הדין העליון של ההתאחדות יחליט אם זאת עבירה שבגינה הוא אינו יכול לשמש עוד כבעל תפקיד.

תגובת מנהלת הליגות: ההתאחדות היא האחראית לנושא רישום מועדונים ובכלל זה נושאי תפקיד וטיפול במקרים של הרשעות פליליות. מנהלת הליגות, בתקנון ההקמה שלה קבעה כי דירקטורים לא יכול לכהן בדרקטוריון אדם שהורשע בפלילים. נציגי הליגה הלאומית בדרקטוריון הם גיל ברעם (נצרת עילית) ואריאל שיינמן (מכבי הרצליה).

תגובת עיריית רמת השרון: מדובר בעמותה שמקבלת תמיכה מכספי העירייה. העמותה קיבלה תמיכה ע"פ דין. העירייה ומי ומטעמה אינם עוסקים במינויים הקשורים לעמותה. שאלות אלה מן הראוי שיופנו להנהלת העמותה.

תגובת הפועל ניר רמת השרון: "הקבוצה פועלת ותמשיך לפעול על פי חוקי ותקנות ההתאחדות לכדורגל בישראל, מנכ"ל המועדון ביצע עבירה ומילא בגינה את חובותיו לחברה,אנו שמחים להיות מודל להשקעה וטיפוח בני הנוער והקהילה"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות