אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר של סבא: נכד מצא בתיבת הפיראטיים של ילדותו מטבע זהב נדיר בשווי 300 אלף דולר צילום: Bonington’s

האוצר של סבא: נכד מצא בתיבת הפיראטיים של ילדותו מטבע זהב נדיר בשווי 300 אלף דולר

בית מכירות בלונדון יעמיד היום למכירה פומבית מטבע "ויגו" שהוטבע בשנת 1703 על ידי המטבעה המלכותית בבריטניה שהממונה עליה היה סר אייזיק ניוטון והתגלה במקרה באוסף מטבעות ששימשו למשחק

16.11.2016, 13:20 | שירות כלכליסט

בית מכירות פומביות באזור לונדון מעמיד היום למכירה אחד מהמטבעות הנדירים ביותר בבריטניה – מטבע זהב בעל ערך נקוב של 5 גיני -"ויגו" (Vigo) עם דיוקנה של המלכה אן. ערכו של המטבע הוא 240-300 אלף דולר.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר באחד מ-20 מטבעות בלבד שהוטבעו מהזהב שלקחה בריטניה ב-1702 מאוניות זהב מספרד בנמל ויגו בצפון ספרד. ידוע על 15 מטבעות בלבד ששרדו והמטבע יהיה השישי בלבד המגיע למכירה פומבית. כך על פי בית המכירות "בונינגטון".

המטבע הועבר במשפחה כבר 4 דורות, עם ערבוביה של מטבעות ופריטים אחרים.

"המטבע הועבר אלינו למכירה מאדון בהרדפורדשייר, שקיבל את המטבע מסבו לפני שנים רבות כשהיה ילד. אולם, לא עלה בדעתו שהמטבע שווה כל כך הרבה עד לאחרונה כשהראה אותו למומחה שלנו למטבעות", אמר דובר החברה לוק בודאלבאיי.

מטבע ה"ויגו" הנדיר. "סבתא היה חוזר ממסעותיו ומביא לי מטבעות למשחק", צילום: Bonington’s מטבע ה"ויגו" הנדיר. "סבתא היה חוזר ממסעותיו ומביא לי מטבעות למשחק" | צילום: Bonington’s מטבע ה"ויגו" הנדיר. "סבתא היה חוזר ממסעותיו ומביא לי מטבעות למשחק", צילום: Bonington’s

"סבא שלי נסע בכל רחבי העולם במסגרת עבודתו והוא אסף מטבעות שונים מכל מיני מדינות שבהן ביקר. כילד אהבתי אוצרות של פיראטים אז הוא נתן לי שקיות של מטבעות כדי שאשחק בהם. במרוצת השנים המטבעות חזרו לשקיות ולקופסאות ונשכחו. אולם עם מותו של סבי, גיליתי מחדש את המטבעות ונזכרתי כיצד הייתי משחק עימם כילד. וכך העברתי אותם לבני, כולל המטבע הזה. הוא שמר אותם בתיבת אוצר ושיחק בפיראטים עימם בדיוק כפי שאני עשיתי בילדותי".

מטבעות ויגו עשויים מהאוצר שהצי הבריטי לכד מהספינות הספרדיות החוזרות מאמריקה. המטבעות הונפקו ב-1703 ונועדו להסב את תשומת לב הציבור מכישלונה של בריטניה בקרב קדיז ולהדגיש במקום זאת את האוצר שלכד הצי הבריטי מהספרדים.

על פי מומחה המטבעות של בית המכירות, הזהב הועבר למטבעה המלכותית שעליה היה ממונה לא אחר מאשר סר אייזיק ניוטון, המוכר יותר הודות לעבודתו כפיזיקאי החוקר את עקרונות כוח הכבידה.

מכירת המטבע צפויה לשבור שיא קודם של בית המכירות שנקבע עם מכירת יצירת אומנות מאת סר וינסטון צ'רצ'יל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות