אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלמ"ס: הצמיחה שנרשמה ברבעון השלישי מעל הצפי - 3.2% צילום: shutterstock

הלמ"ס: הצמיחה שנרשמה ברבעון השלישי מעל הצפי - 3.2%

זאת לעומת התחזיות בשוק שעמדו על צמיחה בקצב שנתי של 3%. הצמיחה ברבעון השני עודכנה כלפי מעלה ל-4.9% מ-4.3%

16.11.2016, 13:12 | מיקי פלד

המשק צמח ב-3.2% ברבעון שלישי של השנה (בחישוב שנתי), לעומת התחזיות המוקדמות שחזו צמיחה של 3%, כך עולה מנתונים שפירסמה עתה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). מדובר באומדן צמיחה ראשוני, שאף עשוי להשתנות בצורה ניכרת בחודשים הקרובים. עם זאת ניתן לומר כי הוא עומד בציפיות מהרבעון השלישי. באותה הזדמנות עדכנה הלמ"ס את העלייה בתוצר ברבעון השני ל-4.9%, במקום 4.3% עד כה.

קראו עוד בכלכליסט

הנתון הבולט במיוחד עשוי להתברר כחזרה של המשק הישראלי להסתמכות על השקעה ולא על הצריכה הפרטית שהחזיקה את התוצר בשנים האחרונות. בעוד הצריכה הפרטית והציבורית עלו ב-2.9% כל אחת, ההשקעה של יזמים בנכסים קבועים (בניינים, מכונות, כלי רכב וכדומה) עלתה ב-12.2%. עם זאת, נקודה שלילית היא בסעיף הייצוא הישראלי, שירד בשיעור של 4.7% ברבעון השלישי של השנה.

סעיף שבו אולי טמונה נקודת הפיתול של המשק הוא סעיף הנכסים קבועים. עד כה, ההשקעה בנכסים קבועים עלתה מעט - בעיקר בזכות קבלני הבניין - בעוד שהתעשיינים נדחקו לאחור וכמעט ולא שדרגו או רכשו ציוד. אולם, ברבעון השלישי ההשקעה במכונות ובציוד עלתה בשיעור של לא פחות מ-135% (בחישוב שנתי), בעוד שההשקעה בבנייה למגורים עלתה ב-9%.

עם זאת, צריך לזכור שלא רק שמדובר באומדן ראשוני, אלא שעדיין לא ברורה ההשפעה של מפעל אינטל על הרכישות הללו. המפעל בקריית גת של ענקית השבבים עובר שדרוג עצום בגודלו, לפחות במושגים של המשק הישראלי, ולא מן הנמנע שיש לו חלק גדול ואולי אפילו יותר מכך בנתונים. אם כך המצב, נראה מהר מאוד את ההשקעה בנכסים קבועים יורדת בחזרה לממדים מצומצמים יותר.

 

המשק צומח, צילום: SHUTTERSTOCK המשק צומח | צילום: SHUTTERSTOCK המשק צומח, צילום: SHUTTERSTOCK

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות