אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המיליארדר הישראלי דן גרטלר‎ קיבל מממשלת קונגו את הזיכיון לכריית נחושת צילום: אוראל כהן

המיליארדר הישראלי דן גרטלר‎ קיבל מממשלת קונגו את הזיכיון לכריית נחושת

עפ"י הערכות, העברת הזכויות לגרטלר עלולה לגרום לקונגו הפסד תמלוגים של עד 880 מיליון דולר עד שנת 2030 - כחמישית מהתקציב השנתי של המדינה; הארגונים שנלחמים בשחיתות טוענים זה זמן רב כי גרטלר מנצל את קשרי הידידות שיש לו עם נשיא קונגו כדי לרכוש נכסי כרייה במחירי מציאה בטרם ימכור אותם במחיר גבוה יותר

17.11.2016, 11:25 | שירות כלכליסט

ממשלת קונגו העבירה בחודש ינואר את זכויות כריית הנחושת של החברה הממשלתית גקאמיינס, לידי המיליארדר הישראלי דן גרטלר. כך מדווח ארגון 'גלובל וויטנס' שנאבק בשחיתות, בניצול ובאלימות הבאה לידי ביטוי בתעשיית המשאבים הטבעיים בעולם. החברה של גרטלר אישרה את הרכישה אולם לא מסרה כמה שילמה עבור הזיכיון.

קראו עוד בכלכליסט

גרטלר (42) דורג בשנה שעברה בין היהלומנים העשירים בעולם בזכות הון אישי המוערך ב-1.49 מיליארד דולר. סבו של גרטלר, משה שניצר המנוח, כיהן כנשיא בורסת היהלומים בשנים 1967–1993 והיה חתן פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה ב-2004. אמו של דן היא אשת העסקים חנה גרטלר.

עפ"י 'גלובל וויטנס' הלונדוני, עקב העברת הזכויות עלולה קונגו להפסיד תמלוגים של עד 880 מיליון דולר עד שנת 2030. מדובר בכחמישית מהתקציב השנתי של המדינה.

"עברת הזכויות של גקאמיינס ואיבוד פוטנציאלי של תזרימי מזומנים אדירים היכולים לשמש לבניית עתידה של קונגו היא עניין מטריד", נאמר בהודעת של גלובלוויטנס.

חברת פלורט של גרטלר, המחזיקה במניית המיעוט ב-KCC לצד בעלת מניית הרוב גלנקור וכן גקהאמיינס, אישרו בהודעת רשמית שחברת "אפריקה הורייזנס אינווסטמנטס"  – חברת בת בבעלות מלאה של פלורט – רכשה את הזכויות על גקאמיינס אולם לא מסרו תמורת איזה סכום.

עם זאת, בהודעה נאמר כי הדוח של גלובל וויטנס "מזיק ומשמיץ" ושחברת פלורט צפויה למעשה להפסיד כסף מהעסקה בשל הצניחה במחירי הנחושת וההשהייה בייצור מצד KCC שנמשכה עד ספטמבר 2015 – שני אירועים בלתי צפויים שאירעו לאחר חתימת ההסכם בינואר.

דן גרטלר, צילום: אוראל כהן דן גרטלר | צילום: אוראל כהן דן גרטלר, צילום: אוראל כהן

"גלובל וויטנס מפגינה חוסר הבנה מוחלט של עקרונות עסקיים בסיסיים ביותר ושל הערכות שווי, או לחלופין ניסיון חצוף לעשות מניפולציה של מידע כדי להתאים לנרטיב שקבעו מראש", אמר דובר מטעם פלורט, והוסיף שהזכויות שנרכשו יפקעו בתחילת 2019 – ולא ב-2030 כפי שטוען גלובל וויטנס.

לדברי גלובל וויטנס, חברת פלורט "לא הצליחה להוכיח חד-משמעית שההסכם יפקע ב-2019", וקראה לחברה לפרסם את מלוא פרטי ההסכם שנחתם עם גקאמיינס.

הארגונים שנלחמים בשחיתות טוענים זה זמן רב כי גרטלר מנצל את קשרי הידידות שיש לו עם נשיא קונגו, ג'וזף קבילה, כדי לרכוש נכסי כרייה במחירי מציאה בטרם ימכור אותם במחיר גבוה יותר. גרטלר מצדו מכחיש טענות אלו. ממשלת קונגו הכחישה לא פעם כי הקשר של הנשיא עם גרטלר מעניקה לו זכויות יתר במכרות המדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות