אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני ודרעי יגבשו קריטריונים לחלוקת כספי קרן הארנונה צילומים: עומר מסינגר, אוראל כהן

גפני ודרעי יגבשו קריטריונים לחלוקת כספי קרן הארנונה

יו"ר ועדת הכספים ושר הפנים סיכמו ביניהם על גיבוש טבלה לפיה יחולקו כספי הקרן שתובא לאישור הוועדה, זאת לאחר שאתמול סערו חברי הכנסת וטענו כי "הקרן תשמש כקופה קטנה לשר הפנים"

17.11.2016, 16:10 | רוני זינגר
שר הפנים אריה דרעי וחברי ועדת הכספים בכנסת יגבשו ביחד טבלת קריטריונים לפיה יחולקו כספי קרן הארנונה, כך סיכמו דרעי ויו"ר ועדת הכספים משה גפני. השניים ייפגשו בימים הקרובים לצורך גיבוש הטבלה שתובא לאישור ועדת הכספים. הצעת החוק קובעת כי תוקם קרן אליה יופנו כספי הארנונה שמשלמים משרדי הממשלה ואלו יחולקו כאמור, לרשויות מקומיות. מדובר על קרן בגובה של כחצי מיליארד שקל. ואולם ההצעה, שהובאה אתמול לאישור ועדת הכספים, לא כללה בשום מקום את הקריטריונים שלפיהם יחולק הכסף ורק נכתב כי הם יסוכמו בין שר האוצר לשר הפנים. העמימות הזו עוררה חשש בקרב חברי הוועדה שאמרו כי הדבר עלול ליצור בעיות בהמשך כאשר לא יהיה ברור איזו רשות זכאית לקבל מהקרן ובאיזה אחוזים.

קראו עוד בכלכליסט

כיוון שכך, הודיע אתמול גפני כי אף שהוועדה תומכת בחוק הצודק, הוא יבקש מדרעי לשבת עמו ולגבש ביחד טבלה שכזו בטרם יעלה החוק לאישור הוועדה.

היום נמסר בעקבות זאת כאמור, ייפגשו השניים ויגבשו את הטבלה.

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, צילום: עומר מסינגר משה גפני, יו"ר ועדת הכספים | צילום: עומר מסינגר משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, צילום: עומר מסינגר

הצעת החוק באה לתקן עיוותים שנמשכים מזה שנים רבות, כשחלק מהרשויות נהנות מכספיי הארנונה הממשלתית וחלקן לא והדבר מגדיל פערים חברתיים-כלכליים שקיימים ממילא בין הרשויות. מבין הנושאים שיילקחו בחשבון על-מנת לקבוע את אופן חלוקת הכספים: מידת הפריפריאליות של הרשות, מצב סוציו-אקונומי, מרחק ממרכז הארץ, גודל האוכלוסייה, האיתנות הפיננסית של הרשות ועוד. הפגישה בין גפני לדרעי תתקיים נוכח טענות והערות של חברי ועדת הכספים אמש בדיון, בהן הצורך לבחון את האפשרות להותיר בחוק התייחסות לעניין ערים קולטות עלייה, במידה שיימצא שרשות מסוימת עדיין קולטת עלייה בשיעורים ניכרים והאופן שבו ועדת הכספים תפקח על הנושא.

שר הפנים, אריה דרעי, צילום: אלכס קולומויסקי שר הפנים, אריה דרעי | צילום: אלכס קולומויסקי שר הפנים, אריה דרעי, צילום: אלכס קולומויסקי

יו"ר ועדת הכספים גפני מסר כי, "החוק הוא מחויב המציאות. קיימים פערים גדולים מאוד בין הרשויות השונות והחלוקה הקיימת של כספיי הארנונה הממשלתית ארכאית ואינה משקפת את המציאות והצרכים בפועל". גפני התייחס בכך להגדרה 'עיר עולים' הקיימת בחוק עוד משנת 1954 ואשר מקנה לעיר המוגדרת ככזו, את הזכות לקבל 100% מכספיי הארנונה הממשלתית בגין מתקנים ממשלתיים, צבאיים או רפואיים (בתי חולים ממשלתיים) שבתחומה. זאת בניגוד לרשויות אחרות שאינן מוגדרות כך ומקבלות ארנונה ממשלתית בשיעורים נמוכים בלבד. הצעת החוק לקרן הארנונה מבקשת לבטל את ההגדרה לערי עולים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות