אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה קוברת עוד אחת מגזירות לפיד: תקציב הישיבות יהיה הגבוה ביותר אי פעם צילום: אוהד צויגנברג

הממשלה קוברת עוד אחת מגזירות לפיד: תקציב הישיבות יהיה הגבוה ביותר אי פעם

הממשלה תאשר תוספת של 48 מיליון שקל למוסדות התורניים הכוללים תלמידי ישיבה מחו"ל. בעקבות כך תקציב התמיכה במוסדות התורניים צפוי לתפוח ל-1.167 מיליארד שקל

20.11.2016, 11:54 | ספי קרופסקי
הממשלה צפויה לקבור היום (א') סופית עוד אחת מגזירות לפיד על החרדים ולאשר תוספת של 48 מיליון שקל למוסדות תורניים הכוללים תלמידי ישיבה מחו"ל. בעקבות ההחלטה שצפויה להתקבל במהלך ישיבת הממשלה השבועית, תקציב התמיכה במוסדות התורניים צפוי לתפוח ל-1.167 מיליארד שקל – הגבוה ביותר שנרשם עד כה.

קראו עוד בכלכליסט

ב-2013 יזמה "יש עתיד" הפחתה משמעותית של 50% במתן המימון למוסדות תורניים לשם קליטת תלמידים מחו"ל, כשהתוכנית הייתה לבטל ב-2014 את המימון לחלוטין. אולם בעקבות משא ומתן שהתנהל אז מול ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) שכיהן כיו"ר ועדת הכספים, הוחלט להמשיך את מימון התוכנית ב-60% (מתוך תקציב ייעודי של כ-50 מיליון שקל בשנה), וזאת בתנאי שבני הישיבות המגיעים ללמוד בארץ ישתתפו ב"תוכנית מולדת" כדי להגביר את החיבור שלהם לישראל. תוכנית זו כללה בין השאר ביקור ביד ושם ובבסיסי צה"ל.

חרדים, צילום: גיל יוחנן חרדים | צילום: גיל יוחנן חרדים, צילום: גיל יוחנן

אולם גם הסכם פשרה זה צפוי להתבטל היום הלכה למעשה והמוסדות התורניים יקבלו שוב כמעט את מלוא התקציב השנתי עבור התכנית (95%) – 48 מיליון שקל. הסכום הזה מתווסף לשלל גזירות לפיד הקודמות שבוטלו כתוצאה מההסכמים הקואליציוניים של ראש הממשלה מול המפלגות החרדיות, כשבמקביל להן טפחה שוב תמיכת המדינה במוסדות התורניים.

כך, מתקציב של כ-576 מיליון שקל ב-2015, כתוצאה מהשינויים שהכניסו יש עתיד, נסק תקציב המוסדות התורניים ל-1.167 מיליארד שקל כיום לאחר שתתקבל התוספת האחרונה, כאמור, מדובר בסכום הגבוה ביותר שהישיבות נהנו ממנו אי פעם. לשם השוואה, לפני כניסת לפיד ויש עתיד לממשלה ב-2013 עמד התקציב על קצת מעל למיליארד שקל.

ביולי האחרון רשמו המפלגות החרדיות אולי את ניצחונן הגדול ביותר לאחר שקברו סופית את חוק לימודי הליבה, אך גם הוא רק חלק משורת מהלכים שחברי הכנסת החרדיים קידמו בשנה האחרונה בדרישה ליישום ההסכמים הקואלציוניים שנחתמו עמם. כך, למשל, גם כן ביולי האחרון, אישרה הממשלה תוספת של 33 מיליון שקל שתינתן עבור שנת התקציב הנוכחית לתגבור לימודי יהדות, והגדילה באופן משמעותי את תקציב מוסדות החינוך העצמאי של החרדים מ־36 מיליון שקל ל־80 מיליון שקל.

מלבד זאת, ביוני האחרון אישרה הממשלה העברה של 155 מיליון שקל לתקציב הישיבות, וגם בכך חזר תקציב הישיבות לתקופה שלפני לפיד. לצד זאת, הממשלה אישרה לאחרונה גם תוספת של 80 מיליון שקל עבור הבטחת הכנסת לאברכים. "ממשלה יותר טובה מזאת לחרדים לא תהיה וזה לא משנה כמה מנדטים יהיו לנו", צוטט השנה יושב ראש ש"ס אריה דרעי באתר החרדי הפופולרי "בחדרי חדרים".

על רקע ההצלחה בנושאים הללו, נרשמים בשולי הדברים מאבקי כוחות על גזירת הקופון ונטילת הקרדיט, בין השרים וחברי הכנסת. לא רק בין ש"ס ליהדות התורה סביב מי הביא איזו החלטת ממשלה, אלא גם בתוך יהדות התורה בין אגף השר יעקב ליצמן לבין אגף ועדת הכספים משה גפני. כך או כך, הניצחון הוא של כל המגזר החרדי, שביטול אותן "גזרות לפיד" היו במרכז העשייה של חברי הכנסת שלו בשנה האחרונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות