אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהיגי אירופה מקשיחים עמדות מול בריטניה: "הם בוחנים אותנו, אין יסוד להסכם" צילום: בלומברג

מנהיגי אירופה מקשיחים עמדות מול בריטניה: "הם בוחנים אותנו, אין יסוד להסכם"

מנהיגי אירופה החליטו על 'ברקזיט חזק', שיכלול דרישה להמשך תנועה חופשית של עובדים וסחורות - במטרה למנוע התחזקות של מתנגדי האיחוד ברחבי היבשת. "אם מארי לה פן תנצח, זה יהיה סוף המשחק של האיחוד האירופי"

20.11.2016, 12:42 | מיקי גרינפלד

מנהיגי אירופה הגיעו בימים האחרונים להחלטה משותפת, לפיה רק "ברקזיט חזק" (“hard Brexit”) - שמשמעותו פרידה מהירה וחדה של אנגליה מהאיחוד - ימנע התקוממות פופוליסטית עתידית שתוביל לפירוק האיחוד. כך מדווחים הבוקר בעיתונות הבריטית.  

קראו עוד בכלכליסט

באופן ספציפי הגיעו ראשי מדינות האיחוד להחלטה כי הם יסרבו להעניק לבריטניה אישור סחר חופשי עם השוק האירופי ככל שזו לא תסכים לקבל על עצמה את תנאי ההשתתפות, הכוללים בין היתר תנועה חופשית של אנשים, עובדים, הון, סחורות ושירותים. המשמעות היא - דרישה להותרת כללי ההגירה הפנים אירופית ללא שינוי.

על פי מקורות בכירים בממשל באירופה, ההנחה הרווחת בקרב מנהיגי 27 מדינות האיחוד היא שבמידה שהברקזיט יושלם בדרך אחרת, ובתנאים מקלים לבריטניה, יהיה בכך כדי לסכן את המשך קיומו של האיחוד. זאת לנוכח ההערכה כי הדבר יעודד מדינות נוספות, שבהן ישנה התחזקות של התנגדות לאיחוד, להיפרד מהארגון תוך דרישה לקבלת תנאים דומים.  

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי , צילום: גטי אימג ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי | צילום: גטי אימג'ס ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי , צילום: גטי אימג

נורברט רוטגן (Norbert Röttgen), יו"ר ועדת החוץ בבונדסטאג הגרמניה, אמר כי אם לא תהיה נכונות לקבלת תנאי האיחוד, אין תקווה להסכם הדדי. "אני מאד מצטער אבל אם העמדה הבריטית היא לא, לא לא, אפילו אני איאלץ לומר שאין יסוד משותף להסכם".

סגן נשיא מפלגת העם האירופית (מפלגה שמרנית החברה בפרלמנט האיחוד האירופי) דיוויד מקאליסטר (David McAllister) מגרמניה, אמר עוד כי "אתה לא יכול לקבל שליטה של 100% על ההגירה, לשלול את הוראות בית המשפט לצדק של אירופה ולהחליט שאתה לא מעביר תשלום לתקציב. זה פשוט לא עובד ככה". הבריטית בוחנים אותנו ואת זה כולנו מבינים. הם בוחנים עד כמה אירופה מאוחדת בעמדתה. לכן מה שחשוב הוא שאירופה תישאר מאוחדת. אנחנו מתנהלים בעניין הזה כבלוק".

גורם דיפלומטי אירופי בכיר אמר לשבועון הבריטי אובסרוור (Observer) כי "אם אתם הבריטים לא מוכנים להתפשר על תנועה חופשית, העסקה היחידה שתתאפשר היה ברקזיט חזק. אחרת אנחנו ניחשב לאלה שנכנעו למדינה שעוזבת אותנו. הדבר יהיה הרסני".

הפוליטיקאי הבריטי היורוסקפטי נייג'ל פרג' אמר בשבוע שעבר לאובזרבר כי לנוכח התחזקות ההתנגדות לאיחוד במדינות רבות באירופה, מארי לה פן עשויה לנצח בבחירות בצרפת בשנה הבאה בסנסציה פוליטית שתהיה גדולה מהברקזיט - שמשמעותה תהיה סוף הסיפור של האיחוד.

פרג' הנהיג את מפלגת העצמאות הבריטית עד התפטרותו לאחר הניצחון במשאל העם, והוא ממשיך לכהן כחבר הפרלמנט האירופי עד לפרידה הרשמית מהאיחוד. הצלחתו בניבוי ההחלטה בריטית בעד הברקזיט חזרה על עצמה ובאופן מפתיע לא פחות בניבוי ניצחונו של טראמפ בבחירות לנשיאות בארה"ב.

"מארי לה פן תגיע בוודאות לסיבוב השני ואחרי כל מה שקרה במקומות אחרים, רק טיפש יאמר שאין לה סיכוי לנצח גם בו. צרפת היא מדינה מאד לא מאושרת. אם היא תנצח, המשמעות תהיה סוף המשחק (game over) עבור ה-EU".

מארי לה פן , צילום: רויטרס מארי לה פן | צילום: רויטרס מארי לה פן , צילום: רויטרס

בתחילת החודש התחייבה ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי לעמוד בלוח הזמנים שקבעה לעזיבת המדינה את האיחוד האירופי. הודעתה נמסרה בתגובה לפסיקת בית המשפט הגבוה בבריטניה לפיה לצורך הפעלת סעיף 50 לאמנת ליסבון (הפותח את הליך הפרידה של מדינה מהאיחוד), נדרש אישורו של הפרלמנט הבריטי.

מיי שוחחה בעניין עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר, והבהירה כי בכוונתה להמשיך בתכניות שלה ולהפעיל את סעיף 50 עד סוף מרץ. בהמשך היום חזרה מיי על המסר גם בשיחה עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ונשיא המועצה האירופית דונלד טאסק. דוברה של מיי ציין כי בשיחות הדגישה ראשת הממשלהשיש לה טיעונים טובים לערער על הפסיקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות