אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופר דיל: טסקו תקים בתים על הגג צילום: איי אף פי

סופר דיל: טסקו תקים בתים על הגג

ענקית המרכולים צפויה להכניס 500 מיליון ליש"ט מהחכרת הגגות. המנכ"ל ידאג שהרשת תרכוש נדל"ן שלה, שמכר קודמו בתפקיד

20.11.2016, 20:10 | שירות כלכליסט

משבר הנדל"ן הפוקד את בריטניה הוביל את ענקית המרכולים טסקו לפתרון יצירתי, במסגרתו תקים מאות יחידות דיור על גגות סניפיה הגדולים - כך דיווח "הטלגרף" הבריטי.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת האסטרטגיה שהגה מנכ"ל הרשת דייב לואיס, פועלת רשת המרכולים הגדולה בבריטניה ליישום תוכנית המכונה "כפרי טסקו", כפרויקט שייעשה בשיתוף עם יזמי נדל"ן.

על פי דיווחים, טסקו ומרכולים גדולים נוספים מקיימים משא ומתן עם חברת הנדל"ן אייפקס איירספייס לגבי הקמת הבתים על הגגות. טסקו כבר סימנה 15 אתרים למטרה הזאת, רובם בלונדון ואחד באוקספורד.

סניף של טסקו, צילום: בלומברג סניף של טסקו | צילום: בלומברג סניף של טסקו, צילום: בלומברג

היוזמה תרכב על תפיסה חדשה למדי בחוגי הנדל"ן - זכויות אוויר - שבמסגרתה נמכרות הזכויות לבנייה על קרקע הניתנת להחכרה ארוכת טווח. בדרך כלל, הדירות הללו מוקמות על בניינים קיימים, אך לעתים הדירות נבנות באתר אחר ומונחות על גגות הבניינים באמצעות עגורן.

פרויקטים מסוג זה בלונדון עשויים להניב 180 אלף יחידות דיור בשווי 54 מיליארד ליש"ט - כך לפי יועצים בחברת HTA דיזיין. הבנייה בלונדון נמוכה יחסית בהשוואה לערים אחרות בעולם, אך הדבר עשוי להשתנות בשל מחסור בשטחי בנייה.

ואל בגנאל מקבוצת אייפאקס האוסינג ציין כי מרכולים מציגים את זכויות האוויר שלהם כשיטה למקסם את הנכסים. "לא מדובר רק בהעברת המעמסה של עלות תחזוקת הגגות ליזם, אלא גם על מקור הכנסה משמעותי", אמר. "בנוסף קיים שפע של מגרשי חנייה בסניפי המרכולים הגדולים שעומדים ריקים בשעות הסגירה וניתנים גם הם למקסום. עבור טסקו, מדובר בהכנסה פוטנציאלית עצומה", הדגיש.

האסטרטגיה החדשה של טסקו עומדת בניגוד בולט למכירות נכסים בהיקף נרחב תחת שרביטו של המנכ"ל הקודם פיליפ קלארק, שגיבש עסקאות מכירה בשווי 2.7 מיליארד ליש"ט כדי לצמצם את חובות הרשת. סטיוארט מצדו פסל את השיטה ואמר כי טסקו בודקת את האפשרות לרכישה חוזרת של נכסים במטרה לצמצם את החבויות לשכירות. לדבריו בכוונת טסקו להשקיע 23 מיליון ליש"ט בשנתיים הבאות ברכישה חוזרת של נדל"ן.

תוכנית נוספת היא הידוק הקשר עם מותגי קבוצת ארקדיה של סר פיליפ גרין, דורותי פרקינס וברטון. מחוץ לבריטניה, הקבוצה חברה לספורטס דיירקט ו־H&M, שותפות שהביאה לעלייה של 28% בהכנסות. זאת על רקע הפסד של 2.8 מיליארד ליש"ט שרשמה בשנת הכספים 2016. אנליסטים סבורים כי טסקו, שפעילותה כוללת גם בנק, חברת סלולר, מסעדות, תחנות דלק ומעבדת חדשנות, תוכל ליהנות מהכנסות של כ־500 מיליון ליש"ט מהחכרת זכויות אוויר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות