אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רפורמת הסוכר: הלחצים על ליצמן נמשכים, אבל עוד יש סיכוי לשינוי צילום: אוראל כהן, דורון גולן

רפורמת הסוכר: הלחצים על ליצמן נמשכים, אבל עוד יש סיכוי לשינוי

שר הבריאותן צריך להחליט האם הוא רוצה להיות חתום על מהלך היסטורי לטובת הדורות הבאים או להמשיך ולדאוג לאינטרסים של התעשיינים הגדולים

21.11.2016, 06:58 | נורית קדוש

במרץ האחרון נרשמה היסטוריה קטנה בשוק המזון כשרגע לפני מהדורות החדשות של 8 בערב, עלה בשלושת הערוצים המרכזיים תשדיר של משרד הבריאות. הסרטון הציג בקבוק שתייה קלה עם פקק אדום מוכר עם הכיתוב "משקה מוגז = 30 כפיות סוכר". התחושה מהצפייה בסרטון היתה שבפעם הראשונה מישהו מקובעי ההחלטות הבין שמוטלת עליו אחריות למגר את התופעה של צריכת היתר של מזון עתיר סוכר. לא חלפו שבועיים ושר הבריאות יעקב ליצמן השמיע את עמדתו בנושא בקול ברור ואמר: "מקדונלד'ס אאוט - לא במדינתנו". בשלב הזה כבר היה ברור לגמרי שליצמן החליט לעשות מעשה.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שהשמחה היתה מוקדמת וחודשיים בלבד לאחר מכן, יממה אחרי שעלה סרטון נגד צריכת חטיפים מלוחים, גנז משרד הבריאות את הקמפיין. ההסבר שניתן הוא שהתעשיינים הביעו נכונות לפעול לשינוי הרכב המוצרים בשיתוף פעולה. הדאגה למגזר הדתי שמייצג ליצמן הובילה אותו לעשות טעות נוספת ולהודיע מראש שלא יטיל מס על מוצרים עתירי סוכר, כדי לא לגרום להעלאת מחירים.

למרות הוויתורים חסרי התקדים שכבר עשה, ליצמן עדיין יכול להוביל לשינוי. לשם כך, עליו להחליט אם הוא רוצה להיות חתום על מהלך היסטורי לטובת בריאות הדורות הבאים או לא. אם יימנע מאימוץ מסקנות הוועדה שהקים או ייתן לתעשיינים עוד ועוד הקלות, הוא למעשה יסתום את הגולל מעל הסיכוי שמישהו ישנה את הרכב המוצרים שצורכים הישראלים. אל לו לליצמן להתבשם מאמירות התעשיינים על רצונם בשינוי. רצונם היחיד הוא למכור יותר, ומה שמוכר יותר זה מוצרים מתוקים, מלוחים ועתירי שומן. אם הם היו דואגים לבריאות הציבור, הם לא היו מחכים למשרד הבריאות כדי להאיץ הפחתות סוכר ומלח במוצריהם. על ליצמן לאלץ את התעשיינים לאמץ את השינוי. זה בסדר לעשות את השינוי הדרגתי, זה לא בסדר לוותר על מיסוי, שיכול לשמש לטיפול במגפת ההשמנה והסוכרת שעימה מתמודדת מערכת הבריאות בשנים האחרונות.

אם מישהו יכול לכפות את השינוי על התעשיינים זה ליצמן, וכעת עליו לעמוד איתן נוכח הלחצים שיופעלו עליו ולא להתקפל.

ליצמן. עוד לא מאוחר, צילום: אלכס קולומויסקי ליצמן. עוד לא מאוחר | צילום: אלכס קולומויסקי ליצמן. עוד לא מאוחר, צילום: אלכס קולומויסקי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות