אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גדעון תדמור: המדינה חייבת לפתוח מחדש את מכסות ייצוא הגז לחו"ל צילום: נמרוד גליקמן

גדעון תדמור: המדינה חייבת לפתוח מחדש את מכסות ייצוא הגז לחו"ל

יו"ר דלק קידוחים לשעבר: "פתיחת הים לחיפושים ולתחרות מבורכת, אך חסמי הכניסה של משרד האנרגיה גבוהים ולא מקובלים בהרבה מדינות בעולם". נובל אנרג'י: עד סוף השנה נכריז על השקעה בלווייתן

21.11.2016, 12:46 | ליאור גוטמן

"פתיחת הים מחדש לחיפושי גז ולתחרות זה מעשה מבורך, אבל העקרונות של ההליך התחרותי כפי שמשרד האנרגיה קבע אותם רק לאחרונה כוללים חסמי כניסה שהם גבוהים מדי ובלתי נחוצים, ועד לרמה שהם לא מקובלים בהרבה ממדינות העולם". כך אמר היום (ב') מנכ"ל חברת נאוויטאס פטרוליום גדעון תדמור, בוועידת האנרגיה והעסקים של אקו אנרג'י שמתקיימת ברמת גן. לדברי תדמור, "תנאים אלה יצמצמו את מאגר החברות שיכולות להתמודד פה ואני מציע למשרד התשתיות לשקול שנית את העקרונות הללו".

קראו עוד בכלכליסט

תדמור כיהן בעבר כ-20 שנה כבכיר בקבוצת דלק ובתפקידו האחרון היה יו"ר חברת דלק קידוחים, והוא אחד האחראים לגילוי מאגרי הגז וחיבורם לחוף. לאחרונה פרש משם והתחבר שנית לדלק עם חיפושי גז ונפט בקנדה, כאשר הביקור שלו בישראל עשוי לסמן את החזרה שלו לפעילות חיפושי גז במשק הישראלי.

"אם נמצא גז, מדינת ישראל לא תוכל לחבר אותו לאף מקום. מבחינתי בנושא הגז אין הבדל בראייה לאומית מפיתוח כביש 6 ומחלפים, ולכן משרד התשתיות חייב להטמיע פה את הגז בפועל ולא רק בהצהרות, כולל הסבה של כל תחנות הכוח הפחמיות לעבודה בגז. במקביל, אני מציע למדינה לשקול את פתיחת מכסות הייצוא של הגז לחו"ל כפי שהם נקבעו לפני ארבע שנים", אמר.

גדעון תדמור, צילום: טל אזולאי גדעון תדמור | צילום: טל אזולאי גדעון תדמור, צילום: טל אזולאי

לדברי תדמור, משק האנרגיה העולמי מציב כמה הזדמנויות עסקיות יוצאות דופן. "אני מרגיש כמו ילד שפתחו בפניו את חנות הממתקים ואומרים לו רק תבוא ותיקח. יש חלון הזדמנויות ולבי פה ותמיד נשמח לפעול בישראל אם נמצא את התנאים המתאימים לכך. חייבים לזכור שמחירי האנרגיה אולי צנחו, אבל עימם גם מחירי התשתית. לשם השוואה, קידוח של נפט בקנדה עלה לי בעבר 140 מיליון דולר והיום הוא יעלה 40 מיליון דולר בלבד. המפץ הגדול של ישראל הגיע רק כשסמידן (לימים נובל אנרג'י - ל"ג) הגיעה, ועכשיו חייבים לעבור מהריאליטי למציאות כדי להניע מחדש את החיפושים פה", אמר.

נובל אנרג'י: עד סוף השנה נכריז על השקעה בלווייתן

מי שהתייחס לפיתוח משק הגז הוא מנהל פעילות נובל אנרג'י בישראל, ביני (בנימין) זומר: "השר שטייניץ אמר שלא יהיו עיכובים. זה נכון, אבל אם לא יהיה פוקוס כדי להסיר מכשולים ולהחזיר תשובות בזמן לכל האישורים, לא נוכל לעמוד בלוחות הזמנים. לשמחתי, מאז מעבר המתווה רואים את הפוקוס שם אבל אנחנו חברה פרטית ואילו הממשלה צריכה לטפל בכל המשק אני מקווה שהם יתקדמו עם זה", אמר.

זומר התייחס למצבה של החברה בעולם. לדבריו, לנובל אנרג'י יש קידוחי גז ביבשה בארה"ב אבל ישראל הופכת להיות אחת המדינות שאפשר להקים בה פרויקט של קידוחי מים עמוקים בעלות של 4 מיליארד דולר. לא יהיו הרבה כאלה", סיכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות