אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסות סומטו עלו ב-87% ל-11.6 מ' דולר ברבעון השלישי בזכות הרכישות צילום: עמית שעל

הכנסות סומטו עלו ב-87% ל-11.6 מ' דולר ברבעון השלישי בזכות הרכישות

הריכשות האחרונות, Meme וטרסר טיוד, תרמו 5.6 מיליון דולר לשורה העליונה של חברת השיווק באינטרנט; הרווח הסתכם ב-1.6 מיליון דולר, עלייה של פי 40 בהשוואה ל-40 אלף דולר שנרשם ברבעון המקביל

21.11.2016, 15:35 | דרור רייך

חברת סומוטו העוסקת בשיווק באינטרנט, פרסום בווידאו, פרסום במובייל ושירותי הפצה של תוכנות ואפליקציות מדווח הבוקר (ב') על הדוחות הכספיים לרבעון השלישי של השנה. 

סומוטו דיווחה על הכנסות של 11.6 מיליון דולר, עלייה של 87% בהשוואה ל-6.2 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, שהסתכמו להכנסות של 32.6 מיליון דולר בתשעת החודשים הראשונים של השנה. מדובר בעלייה של 42% לעומת 22.9 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2015.

כמחצית מהכנסות החברה הגיעו בעקבות רכישות, הראשונה של Meme הישראלית בספטמבר 2016 תמורת 13 מיליון דולר, שהגדילה את ההכנסות מפעילות הפרסום בווידאו של החברה ב-25% בהשוואה לרבעון השני, לסכום של 5.6 מיליון דולר. בחודש ינואר השנה סומוטו רכשו את חברת טרסר טיוד תמורת 3.6 מיליון דולר שגם כן פועלת בתחום הפרסום בווידיאו.

שני החברות שנרכשו רק השנה חוששות מאוד מרגולציה שיכולה לפגוע להן בצורה דרמטית בהכנסות "סומוטו ממשיכה לזהות מגמה של הקשחת הרגולציה המתבצעת על ידי Google אשר כוללת הגבלת יכולת הפצת תוכנות והגבלת קמפיינים פרסומיים" נכתב בדוחות. "הקשחת הרגולציה עשויה להשפיע על תוצאות הפעילות ומחייבת את סומוטו למצוא פתרונות שוטפים ומתן מענה, בתיאום עם גוגל ובכפוף לכללים שקבעה".

מלבד החשש הכללי שיש לכל התעשייה של הפרסום באינטרנט מגוגל (וגם מפייסבוק שבייחד שולטות על כ-90% משוק זה), בסומוטו מתייחסים גם לחשש הספציפי של כל אחת המחברות שנרכשו השנה.

בן גירון סומוטו, צילום: עמית שעל בן גירון סומוטו | צילום: עמית שעל בן גירון סומוטו, צילום: עמית שעל

"ספקית המדיה AOL הינה בעלת השפעה מהותית על פעילות טרסר. במידה ויבוצע ע"י AOL שינויים ברגולציה או בכללי העבודה עלולה להיות לכך השפעה משמעותית על פעילות סומוטו" נכתב.

בנוסף, בתחילת ספטמבר 2015 הודיעה גוגל כי היא עשויה לחסום פרסומות המבוססות על קבצי FLASH בדפדפן הכרום. "מצב זה היה עלול לפגוע בחלק מהכנסות מפעילות Meme" נכתב בדוח. בסופו של דבר גוגל לא יישמה את חסימת הפרסומות FLASH אולם "לא מן הנמנע כי גוגל עלולה ליישם חסימה זו בעתיד" ציינו בסומוטו.

"הכנסות טרסר נובעות מתשלומי מפרסמים בגין הפצת פרסומות, במידה ומשתמש קצה מחליט להתקין תוסף בדפדפן אשר חוסם פרסומות, החברה אינה מסוגלת להציג את הפרסומת ועל כן לא תקבל בגינה כל תשלום. כאשר החברה מגלה כי בקמפיין מסוים קיים חוסם פרסומות היא מפסיקה את רכישת המדיה בערוץ זה.

עלייה של פי 40 ברווח הנקי

ה- EBITDA של סומוטו, כלומר, הרווח תפעולי לפני הפחתות עמד על 3.7 מיליון דולר 2016, עלייה של 94% בהשוואה לכ- 1.9 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, שהסתכמה ל-EBITDA של 11.8 מיליון דולר בתשעת החודשים הראשונים של השנה, עלייה של 63% בהשוואה ל-7.3 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2015.

בשורה התחתונה הרווח נקי של סומוטו הסתכם ב-1.6 מיליון דולר, עלייה של פי 40 בהשוואה לסכום זניח של 40 אלף דולר שנרשם ברבעון המקביל אשתקד. בסה"כ הרווח נקי הסתכם ל-5.3 מיליון דולר בתשעת החודשים הראשונים של השנה, עלייה של 78% לעומת 2.9 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2015.

קופת מזומנים של סומוטו, נכון למועד הדוח, עמדה על 10.6 מיליון דולר, מתוכם כ-1.3 מיליון דולר במזומן מוגבל. בסה"כ לסומוטו יש 4.4 מיליון דולר מזומן, בניכוי התחייבויות לבנקים בסך 6.2 מיליון דולר כדי להמשיך בתוכנית הרכישות שלה.

על אף החששות מגוגל והקופה היחסית קטנה שלא תאפשר רכישה בקרוב סומוטו הכריזה על חלוקת דיבידנד של מילון דולר בהמשך לחלוקה של מילון דולר שכבר בוצעה השנה, כך שסך הדיבידנדים שיחולק השנה יסתכם ל- 2 מיליון דולר.

הנהנים המרכזיים בחלוקה הם בן גירון, מנכ"ל סומוטו, שמחזיק ב-14.5% ממניות החברה, יו"ר יעקב טננבוים עם 12% מהמניות, סול צבי, מנכ"לית ג'ניו שנרכשה ע"י סומוטו תמורת 34 מיליון דולר ביולי 2014 עם 10% מהמניות וסמנכ"ל טכנולוגיות אייל יעקב עם 8.2% מהמניות.

רכישה נוספות במהלך 2017

סומוטו גם מפרסמת את התחזית לרבעון הבא ולשנה כולה בה היא צופה כי ברבעון הרביעי נהכנסות ינועו בטווח של 17-18 מיליון דולר ו-EBITDA בטווח של 4.6-5.1 מיליון דולר. לשנת 2016 סומוטו מעריכה כי הכנסות צפויות להגיע לטווח של 49.3-50.6 מיליון דולר ו-EBITDA בטווח 16.1-17 מיליון דולר.

"החברה פועלת על מנת לבסס תחום פעילות נוסף על תחומי הפעילות בהם היא פועלת כיום וזאת דרך מיזוגים ורכישות" נכתב בהודעה לעיתונות של סומוטו, אך קשה לראות איך היא תעשה זאת עם קופת מזמונים של כ-4.4 מיליון דולר.

בקשר עם האמור סומוטו מערכיה שהיא פועלת באופן שקצב ההכנסות שלה יגיע לכ-100 מיליון דולר בשנה במהלך שנת 2017, כלומר כ-25 מיליון דולר ברבעון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות