אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רונאל פישר מבקש לדעת איך מח"ש פרצה לאייפון צילום: אלכס קולומויסקי

רונאל פישר מבקש לדעת איך מח"ש פרצה לאייפון

עורך הדין המואשם במתן שוחד לקצין משטרה, דורש מביהמ"ש להסיר את החיסיון על שם התוכנה שבעזרתה פרצו החוקרים לסלולרי שלו: "יש לאמוד את אמינות הפריצה"

22.11.2016, 08:26 | נעמי צורף ותומר גנון

עו"ד רונאל פישר, המואשם במתן שוחד לקצין המשטרה לשעבר ערן מלכה בתמורה למידע רגיש מחקירות, מבקש מבית המשפט להסיר את החיסיון על הדרך שבה פרצו חוקרי מח"ש (המחלקת לחקירות שוטרים) לאייפון שלו והשיגו ראיות. הבקשה הוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בירושלים על ידי סנגוריו של פישר, עורכי הדין ליזי שובל ועמית בר. לטענת הסניגורים, השארת תעודת החיסיון, שנחתמה על ידי השר לביטחון פנים גלעד ארדן, "תפגע פגיעה ממשית ואנושה ביכולתו של הנאשם להתגונן". 

קראו עוד בכלכליסט

 הסניגורים טוענים כי על פי מזכר שהיה בחומרי החקירה, במרץ 2015 חוקר ביחידת הסייבר של להב 433 במשטרה הצליח לפרוץ לשני מכשירי אייפון, אחד מהם של פישר, דבר שהביא לתפנית דרמטית בחקירה: גלי מעצרים נוספים וגיוסה של עדת מדינה. "בתאריך הנ"ל פרצתי סיסמה לשני מכשירים סלולריים שהתקבלו מהחוקר אלון שפיצר ממח"ש", נכתב במזכר של החוקר שצורף לבקשה. "את הסיסמה פרצתי (קטע מושחר) המאפשר פריצת סיסמה למכשיר".

רונאל פישר באחד הדיונים בבית המשפט, צילום: אלכס קולומויסקי רונאל פישר באחד הדיונים בבית המשפט | צילום: אלכס קולומויסקי רונאל פישר באחד הדיונים בבית המשפט, צילום: אלכס קולומויסקי

לטענת הסנגורים, הקטע המושחר במזכר נועד להסתיר את שמה של תוכנה אזרחית שהמשטרה רכשה את זכויות השימוש בה. "ישנה חשיבות מכרעת לידיעה אילו תוכנות שימשו את המשטרה בפריצת הטלפונים ושחזורם כדי לאמוד את האמינות של הפריצה", כתבו הסנגורים בבקשה לבית המשפט. עוד הם טוענים כי ייתכן שהליך הפריצה כלל גם הליך שחזור, והם רוצים לוודא שהשחזור לא גרם להשמדת חלק מהחומרים. בנוסף הם טוענים כי קבילות השחזור מבחינת דיני הראיות אינה ברורה. לשיטתם, לא מדובר בעניין טכני אלא "בעניין מהותי היורד לשורשו של עניין לצורך קביעה משפטית של קבילות ראיות".

בהמשך הבקשה טוענים סנגוריו של פישר כי ייתכן שקיימות תוכנות פריצה ושחזור טובות מאלו שבהן השתמשה המשטרה, אלא שהיא בחרה בתוכנה הזולה מטעמי תקציב. עוד נכתב כי נשקלת האפשרות להביא מומחה מטעם ההגנה שיבדוק את איכות ואמינות הפריצה והשחזור, אולם אין אפשרות לעשות זאת בלי לדעת אילו פעולות בוצעו ובאילו תוכנות נעשה שימוש. "לא ברורה כלל קבילות השחזור ללא קבלת נתונים מלאים על הדרך בה שוחזרו", נכתב בבקשה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

45 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

42.
כולם פה "אחד שיודע"... וגם על רומן זדורוב
לכל החכמים אנשי המחשבים המהוללים... זה שפרצו את הססמא לא אומר שנמצאה הססמא והנה נכנסים למחשב כרגיל, במקרים רבים מבצעים מניפולציות שצריכות למחוק נותנים ולהחזיר אותם וכד'.. אם זה ככ פשוט היו עושים את זה עוד באותו לילה. שחזור הראיות קריטי לכל אזרח שכן אם החתימה של המסמך תוארכה לזמן אחר,לא בטוח ממתי המקור כך שאי אפשר להסתמך על זה כראיה, זה בצד של זכויות הפרט והדאגה של כל אזרח בנושא מה קביל ומה לא מעבר לכל ספק. בעניין השחזור אם רק חלק מהחומר שוחזר אולי הראיה הוצאה מהקשרה... רומן זאדורוב
אדיוט והדיוט  |  27.11.16
41.
תוכנה זולה? הליך שיחזור? השמדת חלק מהחומרים?
ברור שאם הסיסמה של הטלפון ניפרצה הדרך להוצאת ההתכתבויות קלה ואין שום בעיה לפורץ לקחת את מה שהוא צריך בכדי להפליל את פישר. לכן אין שום חשיבות לשם החברה שיצרה את התוכנה ואם קנו אותה בשקל אז חסכו הרבה כסף למשלם המיסים ועל זה יע למשטרה צל"ש. אגב, במידה והושמדו חלק מההתכתבויות זה יכול רק להיות לטובתו של פישר.
דורון  |  26.11.16
לכל התגובות