אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ההגבלים הפקיעה מביתן את השליטה על מכירת שני סניפי מגה צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

רשות ההגבלים הפקיעה מביתן את השליטה על מכירת שני סניפי מגה

ביתן לא עמדה בתאריך היעד שהרשות קבעה לה, וזו מינתה נאמן למכירת הסניפים באילת ובקריית שמונה. הצעות רכש יתקבלו עד מחר, ללא מחיר מינימום

23.11.2016, 06:48 | נורית קדוש
אי עמידה בתנאי המיזוג בין יינות ביתן למגה הוביל את רשות ההגבלים העסקיים להפקיע מביתן השליטה על מכירת שני סניפי מגה, באילת ובקריית שמונה. רשות ההגבלים מינתה את עו"ד יעקב אמסטר לנאמן, וזה כבר פרסם הודעה להגשת הצעות עד מחר, 24 בנובמבר, ללא מחיר מינימום.

קראו עוד בכלכליסט

בהתאם להנחיות הרשות, היה על ביתן להיפטר מתשעה עד עשרה סניפים אזורים. בנוגע לשישה מהם, הוא כבר חתם על הסכם מכירה לידי אייל רביד, מבעלי השליטה ומנכ"ל רשת ויקטורי, בתמורה ל־12.5 מיליון שקל, סכום נמוך בהשוואה לסכומים ששילמו בשנה שעברה הרשתות שקנו סניפים ממגה, ככל הנראה בגלל לחץ של זמן.

העברת הטיפול במכירת הסניפים לידי הנאמן והמכירה של שש חנויות לרביד יצאו לדרך אחרי שבית הדין להגבלים עסקיים דחה בשבוע שעבר את בקשת ביתן להוציא צו שיעצור הליך של מכירת סניף באזור שוהם, מהלך שהחליטה עליו רשות ההגבלים במסגרת אישור המיזוג של רשת יינות ביתן עם מגה.

נחום ביתן. ניסה למשוך זמן, צילום: יובל חן, שוקה כהן נחום ביתן. ניסה למשוך זמן | צילום: יובל חן, שוקה כהן נחום ביתן. ניסה למשוך זמן, צילום: יובל חן, שוקה כהן

שני התנאים שקבעה הרשות ביוני האחרון היו פירוק השותפות עם ביכורי השדה דרום בתחום סיטונות ירקות ופירות, ומכירת סניפים בשמונה אזורים שונים. אחד האזורים הבעייתיים מבחינה תחרותית היה אזור שוהם וקריית שדה התעופה (איירפורט סיטי), שם פועלות חנויות מגה ויינות ביתן וכן שתי חנויות של רשת שופרסל.

הרשות רצתה מלכתחילה לקבוע כי מכירת הסניפים תהיה תנאי מקדים לעסקת המיזוג, אלא שמגה וביתן העלו חשש שהמתנה עד למכירה תסכל את עסקת המיזוג. הרשות הגיעה להסכמה עם יינות ביתן, שלפיה תינתן ארכה קצרה למכירת הסניף, בכפוף להתחייבות של יינות ביתן לפעול למכירתו בהקדם האפשרי. למרות זאת, רק בתחילת ספטמבר פנתה יינות ביתן לרשות בבקשה לבטל את מכירת הסניף בשוהם בטענה כי נודע לה על פתיחת סניף של חברה אחרת.

בית הדין דחה את הבקשה והתייחס להסכמת הרשות לאפשר מכירה מאוחרת: "לא יכולה להיות מחלוקת שאלמלא המצב העגום אליו נקלעה מגה, כשאלפי עובדי עמדו בסכנה של אובדן פרנסתם וכשנושיה עמדו לפני שוקת שבורה, ואלמלא פנייתו של ביהמ"ש של פירוק, שהפציר בממונה להשלים את בדיקת המיזוג ולעשות לאישורו בזמן קצר, לא היתה רשות ההגבלים מאשרת את העסקה, שמשמעה התמזגות של שניים מבין ארבעה שחקנים הגדולים, בטרם ייערכו השינויים המבניים למניעת פגיעה משמעותית בתחרות או בציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות