אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המבחן הראשון של שיטת ליצמן לפיקוח על בתי חולים צילום: אוראל כהן

המבחן הראשון של שיטת ליצמן לפיקוח על בתי חולים

המדיניות שמובילים שר הבריאות יעקב ליצמן ובכירי משרדו מבקשת לשים קץ למרחב הנוחות שניתן לבתי החולים הממשלתיים, ולשרטט להם גבולות גזרה ברורים מאוד. בעוד עבור המשרד אלו צעדי ייעול חשובים וקריטיים, מנהלי המרכזים יטענו כי המדיניות החדשה חונקת ומקשה עליהם לנהל כראוי

23.11.2016, 08:08 | ספי קרופסקי
קל מאוד לחשוב שהסיפור של בית החולים בנהריה דומה לאלו של בתי החולים הדסה ולניאדו הנמצאים כעת בהליך הבראה, אולם מדובר במשבר תקציבי שונה לחלוטין. בעוד הדסה ולניאדו שפשטו רגל הם בבעלות עמותה — כלומר האחריות היא בראש ובראשונה על גוף עצמאי השולט במרכזים הרפואיים — בית החולים בנהריה הוא בבעלות המדינה, והמשבר הכלכלי שבו הוא נתון מספק נורת אזהרה למצבם של כמעט כל בתי החולים הממשלתיים הנמצאים כיום בגירעונות, חלקם כבדים.

בתי החולים הממשלתיים נהנו במשך שנים מבעל בית יחסית נוח. המדינה סיפקה להם רשת ביטחון כלכלית וכל אימת שנדרש סיוע נוסף, והוא נדרש, היא ידעה לספק להם אותו, למרות שהיא עצמה זו שהחליטה להחזיק את בתי החולים תחת משטר רזה וגירעוני.

יעקב ליצמן שר הבריאות, צילום נמרוד גליקמן יעקב ליצמן שר הבריאות | צילום נמרוד גליקמן יעקב ליצמן שר הבריאות, צילום נמרוד גליקמן

כעת, המדיניות שמובילים שר הבריאות יעקב ליצמן ובכירי משרדו מבקשת לשים קץ למרחב הנוחות שניתן לבתי החולים הממשלתיים, ולשרטט להם גבולות גזרה ברורים מאוד. בעוד עבור המשרד אלו צעדי ייעול חשובים וקריטיים, מנהלי המרכזים יטענו כי המדיניות החדשה חונקת ומקשה עליהם לנהל כראוי.

הצעדים החלו בשנה שעברה, כשהוקמה חטיבת המרכזים הרפואיים במשרד כגוף המנהל ומפקח על בתי החולים הממשלתיים, ונמשכו בהליכי חקיקה במסגרת חוק ההסדרים המעגנים צעדי ענישה וסנקציות על מנהלי בתי חולים שיחרגו מהתקציב. הליכים אלו לוו גם במכתב איום מאוד ברור שתוכנו פורסם ב"כלכליסט" במאי האחרון, ובו הבהיר ליצמן כי אם בתי החולים יחרגו מההסכמים התקציביים שנחתמו מולם בשנה שעברה — משרדו "יפעל בכל דרך להבטיח כי יישמר איזון תקציבי, אם בדרך של צמצום הפיתוח ואם על ידי צמצום הקצאות נוספות ושימוש בסמכויותיי לפי תקנות התאגידים".

המשבר שהתגלע בנהריה הוא למעשה מקרה מבחן ראשון של שורת הצעדים שנקט ליצמן בשנה האחרונה, שהמשמעותי שבהם הוא הקמת חטיבת המרכזים הרפואיים. מי שניצבת בראש החטיבה הזאת, ד"ר אורלי וויינשטיין, היא החתומה על מכתב החלת הליכי הפיקוח והבקרה במוסד הרפואי הצפוני. כעת יש להמתין ולראות אם הצעדים האלו יסייעו לבתי החולים הממשלתיים לצאת מהבוץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות