אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השריפה בנטף: האש התחזקה ומתקרבת לכביש 1

השריפה בנטף: האש התחזקה ומתקרבת לכביש 1

עקב שינוי ברוחות, השריפה בנטף שבהרי ירושלים התחזקה והתקרבה לכביש הראשי ולנווה אילן. 15 צוותי כיבוי נוספים הוזעקו לסיוע. יותר מ-220 שריפות אירעו היום, במשטרה סבורים שחלק "לא זניח" מהן נבע מהצתות - והורו על תגבור צוותים

23.11.2016, 21:27 | ynet
שריפות ללא הפסקה: מאתמול (יום ג') בבוקר פועלים כוחות כיבוי האש אל מול מאות שריפות, במזג אוויר של יובש קיצוני, שיימשך עד השבוע הבא. מהבוקר בלבד פרצו 220 שריפות, מתוכן 189 בשטחים פתוחים. טייסת הכיבוי ביצעה עד שעות הערב 107 גיחות, במהלכן הוטלו 50 טון חומר מעכב בעירה. המוקד כעת הוא בהרי ירושלים. עקב שינוי ברוחות, חזית האש באזור נטף התחזקה והתקרבה לאזור כביש 1 והיישוב נווה אילן. לוחמי האש מנסים לבלום אותה לפני שתגיע ליישוב. לקראת 21:00 הוזנקו למקום 15 צוותי כיבוי נוספים.

במקביל, חמישה צוותי כיבוי בסיוע מיכלית ומתנדבים פועלים מאז שעות הערב בשריפת חורש בישוב טלמון. הדליקה מסכנת את שורת הבתים הראשונה.

במשרד לביטחון פנים אמרו כי "חלק לא זניח מהשריפות נבעו מהצתות", ובעקבות זאת הורו השר גלעד ארדן והמפכ"ל רוני אלשיך לתגבר משמעותית את הנוכחות בשטחים הפתוחים, על מנת לייצר הרתעה ויכולת גילוי מהירה של הצתות בדגש על שטחים פתוחים בסמיכות ליישובים.

לאחר שהבוקר החל בשריפה גדולה בהרי ירושלים, שריפה שהתפשטה בהמשך, במהלך אחר הצהריים התמודדו הכבאים עם שריפות גדולות בגילון שבמשגב ובמוצב נווה יאיר בבנימין, שם הושגה שליטה על האש. מכיבוי אש במחוז י"ש נמסר הערב כי שריפות קוצים השתללו גם בכביש 437 ובכביש 60, וכן ליד דולב.

 

שריפה בלטרון, צילום: גיל יוחנן שריפה בלטרון | צילום: גיל יוחנן שריפה בלטרון, צילום: גיל יוחנן

 

בהרי ירושלים, לעומת זאת, הלהבות עדיין גבוהות מאוד - ושם טרם הושגה שליטה על האש. בוואדי הסמוך ליישוב נטף זוהו כמה מוקדים שבהם התחדשה השריפה. עשרות צוותי כיבוי ממשיכים להילחם באש במבואות הבירה, בשלב זה לא נשקפת סכנה לבתי היישוב. בנוסף, בסמוך למעלה החמישה התפתח עוד מוקד של שריפה, והכבאים העלו חשד כי היא פרצה בעקבות השלכת בקבוק תבערה. כאמור, עקב שינוי ברוחות, האש התקרבה גם לאזור כביש 1 ונווה אילן.

בגילון שבמשגב פונו כל תושבי היישוב הקהילתי, לאחר ששריפה גדולה השתוללה באזור - ובתים עלו בלהבות. מפקד מחוז צפון בכיבוי האש, טפסר בכיר אמיר לוי, אמר כי הושגה שליטה חלקית וכבר אין סכנה ליישוב. לדבריו, לאחר בדיקת חשמל יאפשרו לתושבים לחזור לביתם.

השריפה בזכרון יעקב השריפה בזכרון יעקב השריפה בזכרון יעקב

אלונה חמל מגילון סיפרה בשיחה עם ynet על רגעי החרדה: "התחילו לרוץ בוואטסאפ כל מיני שמועות והודעות על השריפה המתקרבת. חברה שלי שגרה למטה, קרוב ממש למוקד השריפה, לא הסכימה להתפנות. בסוף שכנעתי אותה והבאתי אותה אליי. ארזתי את כל התמונות ואת הדברים החשובים שנמצאים בבית ונסענו למועדון בגילון לשבת שם עם שאר המשפחות. גם כל הבעלי חיים איתי - שתי כלבות, תוכי וארנבת".

היום פעלו במשמרת 822 לוחמי אש עם 322 רכבי כיבוי. בנוסף גויסו 212 כבאים של פיקוד העורף בצו 8 ופוזרו בתחנות. אחרי 29 שעות הוכרזה אחר הצהריים שליטה על השריפה בזכרון יעקב. כל התושבים הורשו לחזור למעט אלו שבתיהם ניזוקו. כל כוחות הכיבוי שוחררו למעט שמונה צוותים שנותרו לאבטחה.

ארבעה צוותי כיבוי הוזעקו מוקדם יותר לנווה יאיר שבבנימין. מפקד התחנה במקום דיווח על דליקה גדולה המתפשטת בעוצמה בחסות הרוחות. דובר כבאות מחוז יהודה ושומרון מסר כי שריפת קוצים התפשטה והגיעה למוצב. למקום הוזעקו כוחות נוספים בסיוע מיכליות, ולקראת 20:00 הושגה שליטה על האש.

שריפת קוצים החלה אחר הצהריים סמוך לגדר היישוב אלעזר שבגוש עציון. כרגע לא נשקפת סכנה ליישוב. צוותים של כבאות ומשטרה במקום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות