אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק הפועלים ינפיק אג"ח קוקו ב-700 מיליון שקל צילום: אוראל כהן מיכאל קרמר

בנק הפועלים ינפיק אג"ח קוקו ב-700 מיליון שקל

אחרי מזרחי טפחות, לאומי, הבנק הבינלאומי ובנק ירושלים, גם בנק הפועלים מגייס אג"ח מסוג COCO, שבהן המשקיע נוטל על עצמו סיכון של מחיקת הקרן

25.11.2016, 23:37 | רעות שפיגלמן

בנק הפועלים מתכוון לגייס בשבועות הקרובים חוב באמצעות הנפקת אג"ח מסוג קוקו (COCO) בהיקף של עד 700 מיליון שקל. הבנק הוא אחד האחרונים בארץ שעד כה לא ביצע גיוס חוב באופן זה.

בשונה מאג"ח רגיל שמונפק לציבור, באג"ח קוקו המשקיע נוטל על עצמו סיכון של מחיקת קרן האג"ח או המרה שלה למניות כאשר היקף ההון של הבנק יורד מתחת לרמה מסוימת או עקב החלטה של הפיקוח על הבנקים. מהלך של המרת קרן האג"ח למניות או מחיקה שלה, בעת הצורך, נועד לתמוך בהיקפי ההון של הבנק.

מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו, צילום: בנק הפועלים מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו | צילום: בנק הפועלים מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו, צילום: בנק הפועלים

הדירוג שקיבל בנק הפועלים לקראת ההנפקה הוא דירוג של AA, דירוג זהה לדירוג שקיבל בנק לאומי לקראת הנפקת ה-COCO שביצע בחודש ינואר השנה. לאומי גייס סכום גבוה יותר מזה שמבקש הפועלים - 926 מיליון שקל בריבית של 3.25% עם מנגנון המרה למניות. מזרחי טפחות, שהיה הראשון מבין הבנקים שביצע הנפקת COCO בדצמבר 2015, קיבל דירוג AA-. גם בנק אגוד, הבנק הבינלאומי ובנק ירושלים הנפיקו אג"ח מסוג COCO בשנה האחרונה.

בנק הפועלים מעמיד על המדף את פעילות הבנקאות הפרטית בשוויץ

בתוך כך, מעמיד בנק הפועלים למכירה את הפועלים שוויץ, חברת-בת בבעלותו המלאה של הבנק, העוסקת בעיקר בבנקאות פרטית (ומיועדת בעיקר ללקוחות אמידים בעלי הון משמעותי) - כך טוענים גורמים במערכת הבנקאית. בשבוע החולף הודיע גם הבנק הבינלאומי באופן רשמי על מו"מ שהוא מנהל למכירת פעילותו בשוויץ ('פיבי שוויץ'), ובנק לאומי כבר מכר לפני כמה שנים את פעילותו בשוויץ.

לפועלים שוויץ סניפים בציריך ובג'נבה, וסניף נוסף בלוקסמבורג. בנוסף, פועל הבנק באמצעות חברה לייעוץ השקעות בישראל ונציגויות בישראל וברוסיה. למרות זאת, היום (ו') הוציא הבנק תגובה שבה הכחיש את הנושא והסביר כי הפועלים שוויץ הוא נכס אסטרטגי ואיננו נמצא על המדף : "הבנק בוחן זה תקופה את היערכותו בבנקאות הפרטית הבינלאומית כדי להתאימה לסביבה העסקית. יובהר כי בנק הפועלים שוויץ הוא נכס אסטרטגי ומכירתו אינה עומדת על הפרק".

פעילות הבנקאות הפרטית איננה רווחית כפי שהיתה בעבר, וזאת בין היתר עקב החמרת הרגולציה ביחס ללקוחות פרטיים. ביטוי להיחלשות הפעילות ניתן לראות בתוצאות הפעילות של הפועלים שוויץ ברבעון השלישי. הרווח של הפועלים שוויץ מתחילת 2016 ירד ב-16% לעומת תשעת החודשים המקבילים ועמד על כ-32 מיליון שקל (8.4 מיליון פרנק שוויצרי).

פרט לפועלים שוויץ, לבנק פעילות בנקאות פרטית בארה"ב, ובדרום אמריקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות