אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפיצוי הראשוני על שריפה - 2,500 שקל לאדם; כחלון: "אל תטרטרו את הנפגעים" צילום: אלעד גרשגורן

הפיצוי הראשוני על שריפה - 2,500 שקל לאדם; כחלון: "אל תטרטרו את הנפגעים"

כחלון: "אל תתנו לנפגעי השריפות לטבוע בניירות, אל תשלחו אותם ממשרד למשרד"; הסופרטנקר ביצע את משימתו הראשונה; הלימודים באוניברסיטת חיפה יתחדשו; המשטרה עצרה 23 פלסטינים וערבים ישראלים בחשד להצתה או הסתה לביצוע הצתה; כל תושבי היישוב חלמיש שבבנימין פונו, 15 בתים ביישוב קרסו

26.11.2016, 20:49 | כתבי כלכליסט ו-ynet

כלכליסט מעביר דיווחים שוטפים מגל השריפות ברחבי הארץ.

 

20:45 - שר האוצר, משה כחלון, קיים הערב בחיפה ישיבת צוות חירום משותפת למשרדי האוצר, ראש הממשלה, הפנים והבטחון, עיריית חיפה ורשות החירום הלאומית. לדבריו, "אני מבקש מכל הנוגעים בדבר לפעול לפי סולם הרגישות הגבוה ביותר של אנשים שמשתתפים במצוקה מתוך הבנה לגודל השבר. האנשים שיגיעו מולכם עברו אירוע קשה. הטיפול בנפגעים אינה מלאכה קלה אבל אנחנו חייבים לעשות את זה במקצועיות ובמהירות המירבית. זו חובתינו כלפי האזרחים הטובים האלה שאנחנו יודעים לגבות מהם מסים במהלך השנה - עכשיו הם צריכים אותנו. אל תתנו להם לטבוע בניירות, לא לשלוח אותם ממשרד למשרד, לא לטרטר אותם. לעשות את זה בצורה הכי מתחשבת שיש. איתנו הם צריכים לבנות את חייהם מחדש. אנחנו נלווה כל אחד ואחד, צעד אחר צעד".

בישיבה הוחלט שכל מי שאינו יכול לשוב לביתו בעקבות השריפות ברחבי הארץ (כולל שוכרי דירות) יקבל מהמדינה פיצוי ראשוני של 2,500 שקל לאדם. כלומר, משפחה בת ארבע נפשות תקבל 10,000 שקלים פיצוי ראשוני וחד-פעמי שמיועד לתקופת הסתגלות. על מי שנפגע בדליקות לפנות לרשות המקומית כדי לקבל את הפיצוי.

בתוך כך, שר הפנים דרעי הנחה את ראשי משרד הפנים להודיע לרשויות המקומיות לטפל ללא כל מגבלה כספית בכל המפגעים שנוצרו עקב השריפות ובימים הקרובים יגובש הפיצוי לכך

כחלון הוסיף: "בעקבות המידע שחלק מהשריפות נבעו מהצתות החלטנו שקרן מס רכוש תפעל כדי לתת מענה לאזרחים שנפגעו. שמאים, מהנדסים וכל אנשי המקצוע הדרושים יפעלו יחד עם עיריית חיפה על מנת לאמוד את הנזקים ולתת את הטיפול הדרוש"

 

19:00 - הנהלת אוניברסיטת חיפה מסרה כי כלל הפעילות במוסד תתחדש מחר. כל הבחינות יתקיימו כסדרן מלבד הבחינות של התוכניות הבינלאומיות. סטודנטים שמתגוררים במעונות שקמה בשכונת רוממה אינם רשאים לשוב לדירות בשל סכנה בטיחותית, ודיירי המעונות בקמפוס הר הכרמל רשאים לחזור למעונות עוד הערב. סטודנטים שדירתם במעונות נפגעה מוזמנים להתקשר למוקד שיפעל 24 שעות ביממה בטלפונים 04-8240720/04-8240370.

 

המשטרה עצרה 23 פלסטינים וערבים ישראלים בחשד להצתה או הסתה לביצוע הצתה. מהמשטרה נמסר כי מתחילת גל השריפות נחקרו יותר מ-30 חשודים.

 

17:15 - הסופרטנקר ביצע את משימתו הראשונה בהרי ירושלים - מטוס הכיבוי האמריקני הגדול בעולם הטיל מים מעל אזור נטף.

 

16:30 - שר האוצר, משה כחלון, יכנס הערב את הנהלת משרד האוצר להערכת מצב מיוחדת על רקע גל השריפות. הישיבה תתקיים בחדר הפיקוד בחיפה, היכל הספורט רוממה, בשעה 19:30.

14:50 - ביום החמישי לגל השריפות הצטרף אחר הצהריים מטוס הסופרטנקר האמריקאי למאמצי הכיבוי: הוא המריא לאזור ירושלים, ובהמשך עשוי לטוס לאזור חיפה, בהתאם לתנועת המטוסים הפועלים שם. מאחר שפעילותו צפויה להתבצע בסמוך לכביש 1, שקלה המשטרה לחסום את הכביש, אך לבסוף הוחלט להשאיר את התנועה כסדרה.

אמש נחת הסופרטנקר בנתב"ג. משרד החוץ הישראלי התקשר השבוע בחוזה עם חברת "גלובל סופרטנקר" שמפעילה אותו. מדובר במטוס הכיבוי הגדול בעולם – אחיו של הסופרטנקר שפעל בישראל מהשריפה בכרמל. המטוס החדש – בואינג 747-400 - נכנס לכשירות מבצעית רק לפני כחצי שנה ונחשב למילה האחרונה במטוסי הכיבוי בעולם.

 

הסופרטנקר, צילום: יאיר שגיא הסופרטנקר | צילום: יאיר שגיא הסופרטנקר, צילום: יאיר שגיא

בתוך כך רשות הטבע והגנים מסרה כי בימים האחרונים נשרפו כ-30 אלף דונם של שטחי חורש טבעיים ושטחי שיח נמוכים במחוז המרכז. מדובר בשטח הגדול בכ-30% מאשר זה שנשרף בכרמל ב-2010. מרבית השטח כולל את הגן הלאומי הרי יהודה ושמורת הכפירה. במחוז הצפון נשרפו כ-5,000 דונמים של חורש ויער.

14:00 - כוחות הביטחון עצרו בימים האחרונים יותר מעשרה פלסטינים שחשודים בהצתות. במהלך הלילה נתפסו שלושה חשודים במכונית סמוך לרמאללה. במכונית נמצאו שני בקבוקי דלק מלאים, בקבוק דלק ריק, שק עם בדים, כפפות ומצתים.

כמו כן, לפני זמן קצר נתפס חשוד אשר זוהה על ידי פקח רשות הטבע והגנים מצית את החורש סמוך לבית לחם.

12:00 - משרד הבריאות פתח מוקד טלפוני המיועד להורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי, שמבקשים ייעוץ בשל קשיים שנגרמו להם בעקבות השריפות. המוקד יופעל החל מהיום, בין השעות 16:00-12:00, במספר הטלפון 03-5255542.

11:15 - ממצאי חקירת השריפה שפרצה הלילה בבניין במעלה אדומים מעלים כי היא פרצה בשל קצר בארון החשמל הקומתי. ממערך הכיבוי נמסר כי חוסר הבידוד בין הקומות גרם לשריפה להתפשט במהירות. בשריפה נפגעה באורח קשה אישה, שניים נוספים נפגעו בינוני ושישה קל.

בית שנחרב בחלמיש, צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש בית שנחרב בחלמיש | צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש בית שנחרב בחלמיש, צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש

במקביל, המשטרה מבקשת מהציבור להימנע מהגעה לשכונות שנפגעו בשריפה בחיפה. מהמשטרה נמסר כי הדבר מקשה על עבודת כוחות הביטחון וההצלה, ועל שמירת צירי התנועה פתוחים עבורם.

 

08:50 - גל השריפות נכנס ליומו החמישי. מאמצי הכיבוי נמשכו אל תוך הלילה ביישוב חלמיש בבנימין, שם השתוללה שריפה גדולה שאילצה את כל תושבי היישוב, כ-350 משפחות, להתפנות מבתיהם. כ-15 בתים ביישוב עלו באש וקרסו, וכ-25 נוספים ניזוקו מהלהבות. ארבעה אנשים נפגעו באורח קל, בהם שני כבאים. הבוקר הוזנקו שישה מטוסי כיבוי על מנת לסייע לכוחות הקרקעיים.

רשף אסף אברס, דובר כבאות והצלה מחוז ש"י, סיפר הבוקר ל-ynet: "אני עדיין בשטח בחלמיש ואנחנו מבצעים סריקות עם אור היום. אני מרשה לעצמי לשתף אתכם שמניסיוני הרב במערך הכבאות, המחזה של אתמול היה קשה - בתים קורסים ובוערים באפקט דומינו, רכבים, חצרות ומה לא. באור יום רואים את שהתחולל, לבי עם התושבים". אברס הוסיף: "הייתה כאן תופת. אני 23 שנה כבאי, הייתי באסון הכרמל, אבל שבוע כזה מעולם לא היה לי. היה פחד אמיתי בלילה".

 

 

 , צילום: מאיר תורג׳מן  צילום: מאיר תורג׳מן  , צילום: מאיר תורג׳מן

 

במהלך הלילה ובשעות הבור חברת החשמל ניתקה את היישובי חלמיש, נווה צוף, עטרת ונחליאל. כרגע אין חשמל בחלמיש ובארבעה בניינים במעלה אדומים. במקביל, בנטף שבהרי ירושלים הצליחו צוותי הכיבוי להדוף את האש מקו הבתים, וכן לבלום את השריפה ביער הנמצא מזרחית לנטף, על ציר הגישה לישוב. כתוצאה מכך כרגע נבלמה השריפה בפאתי הבתים. כעת מתמקדים מאמצי צוותי הכיבוי ובהשתלטות על מוקדי התחדשות השריפה. עם אור ראשון, הצטרפו מטוסי הכיבוי למאמצי הכיבוי וסיוע לכוחות הקרקע.

כמו כן, כתוצאה מפעילות לוחמי האש על ציר הגישה ליישוב, כעת אין סכנה מיידית למעבר בציר התנועה לנטף, אולם הציר ישאר סגור עד להערכת מצב של כב"ה והמשטרה בדבר הסיכון לשהייה בישוב והסיכוי להתחדשות האש. טרם הושגה שליטה מלאה על השריפה בנטף ועקב הרוחות הערות עדיין קיים חשש להתלקחות שריפות משנה והתפשטותן, כמענה לכך, נשארים לוחמי האש בשטח עד לכיבוי אחרון מוקדי הבעירה.

 

אהוד אמיתון, תושב חלמיש, אמר ל-ynet: "כולנו מלאי הערכה והוקרה ללוחמי האש שחירפו נפשם בין הלהבות ובמאבק צמוד להצלת בתים ורכוש. זהו רק השלב הראשוני והשרפה עדיין לא הסתיימה. מערך הכיבוי עדיין פועל כאן ברציפות אחרי לילה ארוך מאוד ובינות עשן כבד".

 

07:33 - בשריפה שפרצה הלילה בניין מגורים בן חמש קומות ברחוב הקרן שבמעלה אדומים נלכדו עשרות מדיירי הבניין. למקום הגיעו שלושה צוותי כיבוי, אשר השיגו שליטה על מקור האש וכיבו אותה תוך זמן קצר. כל הדיירים חולצו על ידי הכוחות, בין השאר באמצעות מנוף.

 בשריפה נפגעו 12 בני אדם, בהם אישה כבת 50, צעירה כבת 25 וצעיר כבן 20 שנפגעו באורח קשה משאיפת עשן. היתר, בהם תינוקת בת ארבעה חודשים, נפגעו באורח קל.

 , צילום: נתנאל שמולביץ/TPS צילום: נתנאל שמולביץ/TPS  , צילום: נתנאל שמולביץ/TPS

פאראמדיק מד"א יוני הראל, חובש בכיר במד"א יעקב אהרון וחובש מד"א אביב ביתן שהגיעו למקום סיפרו: "ראינו בניין מגורים עפוף עשן סמיך, לא ניתן היה להכנס לחדר המדרגות ואנשים זעקו לעזרה. הכבאים שהגיעו עם מנוף וסולמות חילצו אלינו נפגעים משאיפת עשן, בהם צעיר וצעירה שהיו חסרי הכרה. הענקנו להם טיפול רפואי מציל חיים שכלל החייאה נשימתית ופינינו אותם תוך המשך טיפול לבית החולים כשהם מורדמים ומונשמים ומצבם קשה . עשרה דיירים נוספים ששאפו עשן טופלו גם הם על ידי הצוותים שלנו שהגיעו בכוחות גדולים למקום, מתוכם תינוקת כבת 4 חודשים ושני נערים כבני 16 שנחבלו כשנמלטו מהעשן הסמיך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות