אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אין מה למהר לקנות מכונית" צילום: תומר הדר

"אין מה למהר לקנות מכונית"

הטבת המס על רכבים "נקיים" צפויה להתעדכן בינואר, והיבואנים מתריעים על עליית מחירים

28.11.2016, 08:02 | תומר הדר

האם מחירי הרכב עומדים לעלות בינואר הקרוב? תלו את מי שואלים. בינואר תעדכן המדינה את שיטת חישוב מס הקנייה המוטל על מכוניות חדשות. כיום על כל המכוניות המשווקות בישראל מוטל מס קנייה בגובה 83%, וממנו מנוכים סכומים שנעים בין 1,000 שקל ל־16,500 שקל, בהתאם לכמות המזהמים שהרכב פולט. רכב שמזהם פחות זוכה להטבת מס גדולה יותר. אלא שמכוניות הולכות ומשתכללות ומנועיהן הולכים והופכים נקיים יותר בזכות פיתוחים טכנולוגיים. לכן המדינה קבעה מנגנון לעדכון הנוסחה אחת לשנתיים, והעדכון הקרוב צפוי להיכנס לתוקף בינואר.

אולם תצוגה של סקודה, צילום: תומר הדר אולם תצוגה של סקודה | צילום: תומר הדר אולם תצוגה של סקודה, צילום: תומר הדר

מסיבה זו מפרסמים בימים אלה מספר יבואני רכב, כגון יבואנית יונדאי, מבצעי מכירות "לפני שהמחיר יעלה בגלל המיסוי הירוק". אלא שהשאלה אם המחירים אכן יעלו עודנה פתוחה. "נכון שכולם אומרים שהמחירים יעלו, אך אף אחד לא יודע באמת מה יקרה", מסביר גורם בכיר באחת מיבואניות הרכב. "ליבואנים נוח מאוד לייצר תחושה שהמחיר יעלה, אך בפועל אף אחד לא באמת יודע. התחשיבים של זיכויי המס יבוצעו רק בדצמבר, וייתכן בהחלט מצב שבו המחירים דווקא לא ישתנו, מכיוון שיבואני הרכב יודעים היטב שקיים גבל מסוים של כמה ניתן להעלות את מחירה של מכונית לפני שהציבור לא יחפוץ בה".

יבואן אחר תומך בטענה הזו: "אם כיום מכונית משפחתית עולה בערך 130 אלף שקל, אף אחד לא ירכוש אותה ב־135 אלף שקל, מכיוון שמדובר ברף פסיכולוגי גבוה מדי שלא בטוח שהציבור יסכים לבלוע". יבואנים אחרים סבורים שמדובר ברף שניתן לחצות: "יש יבואנים שמשלמים על המכוניות במטבע שיקשה על שימור המחיר. יבואן שמשלם ביין למשל לא יצליח לספוג את העלאת המחיר. השאלה היחידה שפתוחה היא בכמה כסף בעצם יצטרכו לייקר את המכונית בלי שהציבור יסרב לרכוש".

עוד מדגישים היבואנים כי אחת הבעיות היא אופיו של הרוכש: "ברכבים שתלויים בעיקר בציי הרכב אין בעיה, אלה רכבים שבכל מקרה נמכרים לציים הגדולים בהנחות. אז יקטינו את ההנחה, זה לא סיפור. לעת עתה מומלץ לא למהר לרכוש מכונית חדשה בגלל הבטחות לעליית מחיר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
עוד סיבה משמעותית לחכות עם הרכישה
במהלך שנת 2017 צפויים להכנס מספרי רישוי בני 8 ספרות חלף שיטת הלוחיות הקיימת. הרכבים שישאו לוחיות 7 ספרות יראו מיושנים בן רגע, דבר שייחסל את ערך המכירה העתידי שלהם בשוק שהינו בלאו הכי מוצף. ההמלצה היא לחכות לכניסת לוחיות 8 ספרות ברבעון השני של 2017.
8 ספרות  |  28.11.16