אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר למשתכן רעננה: חצי מהזוכים ביטלו

בלעדי לכלכליסט

מחיר למשתכן רעננה: חצי מהזוכים ביטלו

43 מתוך 81 הזוכים בהגרלה ויתרו על זכותם לרכוש דירה ב־2.4 מיליון שקל ומעלה. “בהגרלה נהנו רק 30 הזוכים הראשונים שחטפו את הדירות הזולות”, אמר זוכה שהעדיף להמתין להזדמנות אחרת

28.11.2016, 06:52 | אביב גוטר

ישראל יקרה לנו, גרסת מחיר למשתכן: 43 מתוך 81 הזוכים בהגרלה בפרויקט ברעננה ויתרו על זכותם לרכוש דירה. שיעור ביטולים כה גבוה בין הזכאים הראשונים נחשב לחריג במיוחד. במשרד הבינוי סירבו לספק נתוני ביטולים בפרויקטים קודמים אך להערכת גורמים בענף, שיעור הביטולים הממוצע בין הזוכים הראשונים היה כ־20%.

כפי שנחשף ב”כלכליסט”, בפרויקט הוצעו שמונה דופלקסים של 5–6 חדרים במחיר שנע בין 2.8 ל־3.7 מיליון שקל ו־45 דירות בשטח 130 מ”ר ומרפסת של 13 מ”ר שהוצעו במחירים של 2.3–2.6 מיליון שקל. לפי התשריט המקורי, דירות אלו הכילו חמישה חדרים אולם לבסוף הוצעו כדירות ארבעה חדרים באותו שטח ובאותו מחיר.

קראו עוד בכלכליסט

"כשבוע לאחר שקיבלנו הודעה על הזכייה, הבנו שהסיכוי שלנו לרכוש דירה בפרויקט נמוך", סיפר ר’ שוויתר על מימוש הזכייה. "הפרויקט מציע 24 דירות של שלושה חדרים שהמחיר שלהן אמנם גבוה בהשוואה לפרויקטים אחרים של מחיר למשתכן אבל שניתן לגייס את ההון העצמי הדרוש. המחיר של שאר הדירות גבוה באופן משמעותי ולא נוכל לעמוד בו".

הדמיה של פרוייקט מחיר למשתכן ברעננה הדמיה של פרוייקט מחיר למשתכן ברעננה הדמיה של פרוייקט מחיר למשתכן ברעננה

דירות שלושה חדרים, ששטחן 95 מ”ר, הן הזולות בפרויקט ומחיריהן נעים בין 1.6 ל־1.7 מיליון שקל. הן הוצעו בתחילה כדירות ארבעה חדרים, אך גם מהן הוסר חדר. במשרד הבינוי הסבירו כי הקבלן טעה בתשריט המקורי שהוצג לזוכים. על פי ר’, הזוכים הראשונים מיהרו לרכוש את הדירות הזולות והאחרים ויתרו על הדירות היקרות. “כשהגעתי למשרד לבחור דירה פגשתי אולי בן אדם אחד שרכש דירה, כל השאר ראו שלא נותרו דירות זולות והחליטו לוותר”, הוא מספר. “בהגרלה נהנו למעשה רק 30 הזוכים הראשונים שהצליחו לחטוף את הדירות הזולות. אלה שזכו במקומות הנמוכים יותר נשארו עם הדירות היקרות וביטלו”.

ל’ שרכש דירה בפרויקט, מחזק את דבריו של ר’. “נרשמנו להגרלה כדי לקנות דירת ארבעה חדרים בכ־1.7 מיליון שקל, אבל מכיוון שהורידו חדר מהדירות האלה התפשרנו וקנינו אותה דירה רק עם שלושה חדרים וכנראה נוסיף חדר או שנשכיר את הדירה”, הוא אומר. “הקטנת הדירות הפכה את הרכישה לפחות אטרקטיבית: מי שתכנן לקנות ארבעה חדרים וגילה שצריך להוסיף חצי מיליון שקל, יעדיף לוותר”.

הפרויקט ברעננה הוא אחד הבודדים ששווקו באזורי הביקוש במרכז הארץ, וההרשמה אליו היתה בהתאם: 22 אלף זכאים התמודדו על 81 דירות. בנוסף, זהו אחד הפרויקטים היקרים עד כה, במחיר של 16 אלף שקל למ”ר בדירה בנויה. ומכיוון שחברת רמי שבירו החליטה — באישור הרשויות — לבנות דירות גדולות, המחיר הסופי לדייר אינו מתאים למרבית זכאי מחיר למשתכן, שהתחרו למעשה על 24 הדירות הזולות.

עתה יוצעו הדירות הפנויות לזכאים הבאים לפי סדר ההגרלה. בתום שנה יוכל הקבלן למכור בשוק החופשי את הדירות שלא יירכשו על ידי הזכאים. מחיר זה צפוי להיות גבוה ב־15%–20% מהמחיר המוצע לזכאים.

ממשרד הבינוי נמסר: “בסיום בחירת הדירות תהיה בידינו תמונת הנתונים המלאה”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

66 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

63.
בלוף
בהתחלה היו מוכרים דירות במחיר למשתכן לפי דירה לדומא בראש העין לפני שנתים היה דירות ב 600 ן 700 אלף , ואז התחילו הקומבניות ושינוי למחיר לפי מטר אז הקבלנים בונים פיתאום 3 חדרים 100 מטר למה בשוק החופשי לא בונים 3 חדרים? בשוק החופשי 4 חדרים זה 94 מטר נטו , ממשלה בלוף כולם פה שקרנים גנבים !!!
מחיר למשתכן-בלוף  |  11.12.16
לכל התגובות