אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נגב קרמיקה תכריע את עתיד החברה־האם אפריקה תעשיות צילום: אוראל כהן

נגב קרמיקה תכריע את עתיד החברה־האם אפריקה תעשיות

אפריקה תעשיות רשמה הפסד של 11.8 מיליון שקל בשורה התחתונה ברבעון השלישי והציגה שוב הערת עסק חי בדו"חותיה. החברה נדרשת לפרוע חוב של 52 מיליון שקל עוד השנה. עקב האכילס: נגב קרמיקה, שרשמה הפסד של 14.8 מיליון שקל

28.11.2016, 07:07 | ניר טל
אפריקה תעשיות רשמה ברבעון השלישי הפסד של 11.8 מיליון שקל בשורה התחתונה, בהשוואה להפסד של 29 מיליון שקל ברבעון המקביל. בנוסף לדו"חותיה פרסמה אתמול החברה שבשליטת אפריקה ישראל של לב לבייב הערת "עסק חי" בהמשך לרבעון השני, מחשש שלא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה. שיעור ההון העצמי ביחס למאזן של החברה עומד על 4.2% נכון לסוף הרבעון השלישי.

אפריקה תעשיות, שמעסיקה קרוב ל־2,000 עובדים, פועלת בשני מגזרים. הראשון הוא מגזר הפלדה, ובמסגרתו מתבצע עיבוד ושיווק מוצרי פח ופלדה באמצעות פקר פלדה. במגזר זה רשמה החברה עלייה של 7% בהכנסות, שהסתכמו ברבעון ב־237 מיליון שקל. הרווח הנקי במגזר זה עמד על 6 מיליון שקל, לעומת הפסד של 4.3 מיליון שקל ברבעון המקביל. השיפור מיוחס לעלייה ברווחיות הגולמית שמקורה בהתייקרות חומרי הגלם במהלך הרבעון (לחברה יש מלאי חומרי גלם קיים ועם העלייה במחיריהם עלו גם מחירי המוצרים. כך, בהוצאות לא חל שינוי והרווח הגולמי השתפר). כתוצאה מכך, עברה אפריקה תעשיות לרווח תפעולי חיובי בהשוואה לרבעון המקביל.

קראו עוד בכלכליסט

יקי ודמני, מנכ"ל נגב קרמיקה, צילום: אוראל כהן יקי ודמני, מנכ"ל נגב קרמיקה | צילום: אוראל כהן יקי ודמני, מנכ"ל נגב קרמיקה, צילום: אוראל כהן

 

ירידה של 6% בהכנסות במגזר עיצוב הבית

 

המגזר השני, עיצוב הבית, הוא הפצע המדמם בקבוצה והוא הפסדי מספר רבעונים. במסגרת פעילות זו אפריקה תעשיות משווקת מוצרים לעיצוב הבית כמו קרמיקה, ברזים ופורצלן באמצעות חברת נגב קרמיקה, שמניותיה משועבדות להלוואה. במגזר זה נרשמה ירידה של 6% בהכנסות, שהסתכמו ב־202 מיליון שקל, והפסד של 14.8 מיליון שקל. זאת לעומת הפסד של 21.7 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנת 2015.

בהמשך לדיווחי נגב קרמיקה לבורסה לפני מספר ימים, מציינת הנהלתה כי היא "מצויה במשא ומתן מתקדם עם נציגי הבנקים השונים, שבמסגרתו הגיעו הצדדים להבנה בקשר לעקרונות שיעמדו בבסיס המתווה לארגון". בנגב קרמיקה טרם נחתם הסדר חוב כלשהו אך נוכח מצוקת המזומנים שלה, יהיה עליו להיחתם בקרוב. נכון לסוף ספטמבר, לנגב קרמיקה הון חוזר שלילי של 527 מיליון שקל.

בתוך כך בחברת נגב קרמיקה מיישמים תוכנית התייעלות, שכבר יצאה לדרך. נכון לרבעון השלישי היא ספגה הוצאות של 30 מיליון שקל לטובת צמצום סניפים, סגירת אולמי תצוגה בחו"ל והפסד הון כתוצאה מהפסקת פעילותה בתחום השיש.

אולם תצוגה של נגב קרמיקה בבני ברק (ארכיון), צילום: עמית מגל אולם תצוגה של נגב קרמיקה בבני ברק (ארכיון) | צילום: עמית מגל אולם תצוגה של נגב קרמיקה בבני ברק (ארכיון), צילום: עמית מגל

 

עמימות לגבי החקירות בנגב קרמיקה

 

למרות זאת, ובהתעלם משאלת הנזילות של החברה, הרבעון השלישי טומן בחובו תוצאות מעודדות לאפריקה תעשיות. הרווח התפעולי עבר לטריטוריה חיובית והסתכם ב־11.8 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 3.7 מיליון שקלים ברבעון המקביל.

בתשעת החודשים הראשונים של השנה הסתכם הרווח התפעולי ב־4.7 מיליון שקל, לעומת הפסד תפעולי של 28.8 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

תזרים המזומנים של החברה בתקופה זו הסתכם ב־156 מליון שקל - כפול בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. מניית אפריקה תעשיות הגיבה אתמול בעלייה של 15.4%. בשנה הקרובה היא תידרש לפרוע תשלומי קרן וריבית של 52 מיליון שקל.

במסגרת הדו"ח הכספי התייחסה החברה בעמימות להליך החקירות במסגרת פרשת המרמה בנגב קרמיקה. זו התפוצצה בשנה שעברה והובילה לפיטוריהם של המנכ"ל וסמנכ"ל הכספים. בדו"ח נכתב: "לעניין קיום בדיקות של פרטי מידע המעלים חששות לאי סדרים נוספים בפעילות קבוצת נגב קרמיקה, החברה התקדמה בביצוע הבדיקות, אך בשל מגבלות וקשיים שהתעוררו, שאינם בשליטת החברה, בשלב זה טרם עלה בידיה להגיע לממצאים חד־משמעיים".

במרכז החקירה עומדת ההתנהלות החשבונאית בחברה ב־2014-2011, שהובילה למחיקת 73 מיליון שקל מדו"חותיה. על פי החשד, בעלי תפקידים בחברה דאז גרמו להצגת נתונים כוזבים בדו"חות הכספיים באמצעות הכנסת שינויים שיטתיים בערך המלאי ובהכנסותיה של החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות