אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בן־משה ינצל את הזינוק בדור אלון ורבוע נדל"ן לגיוס חוב של 650 מיליון שקל צילום: עמית שעל

בן־משה ינצל את הזינוק בדור אלון ורבוע נדל"ן לגיוס חוב של 650 מיליון שקל

האג"ח החדשות קיבלו דירוג של Baa1 ממידרוג, שמותנה בכך ששחרור כספי ההנפקה יתאפשר רק אם יגויסו 650 מיליון שקל לפחות. אם לא, מוטי בן־משה יידרש להשלים את ההפרש בעצמו

28.11.2016, 08:38 | אלי שמעוני

אלון רבוע כחול שבבעלות מוטי בן־משה מתכוננת לגיוס איגרות חוב בהיקף של 650 מיליון שקל. מדובר על סדרת אג"ח חדשה, בנוסף לסדרה ג' הנסחרת כיום בבורסה, אשר צפויה להיפרע בספטמבר 2017.

מחזיקי האג"ח החדשות יהנו משעבוד על מניות רבוע כחול נדל"ן ודור אלון, לפי יחס של 1.2 שקלים בטוחה על כל שקל חוב. הסדרה החדשה תפרע לשיעורין בין השנים 2018 ל־2023. 

קראו עוד בכלכליסט

מנגנון הביטחון של מידרוג

אתמול קיבלה הסדרה החדשה דירוג מותנה מחברת מידרוג ברמה של Baa1. דירוג זה מותנה במנגנון המבטיח לחברה 650 מיליון שקל אשר יגיעו באחת משתי הדרכים: גיוס חוב או השלמת הסכום מבן־משה. כלומר, שחרור כספי ההנפקה יתאפשרו רק אם יגויסו 650 מיליון שקל לפחות. אם הסכום המבוקש לא יגויס, בן־משה יעמיד לחברה סכום השווה להפרש שבין סכום הגיוס בפועל, לבין 650 מיליון שקל. בתחילת נובמבר הקפיצה מידרוג את דירוג האשראי של אלון רבוע כחול אג"ח ג' ב־6 דרגות.

העלייה, מרמת דירוג של Caa1 ל־Ba1, נעשתה על רקע השלמת הסדר החוב בחברה, פריסה מחדש של לוח הסילוקין והזרמת הון מצד בן־משה. כתוצאה מכך שופרה רמת המינוף בחברה. לאחר השלמת גיוס סדרה ד' החדשה, דירוג שתי הסדרות יהיה זהה, ויעמוד על Baa1.

השווי של אלון רבוע כחול נובע משתי אחזקותיה העיקריות: רבוע כחול נדל"ן המהווה כ־65% משווי תיק האחזקות ודור אלון המהווה כ־30% נוספים מהתיק. בחודשים האחרונים מניות אלו רשמו עליות שערים נאות, על רקע תוצאות טובות ברבעון השלישי של 2016. מאז כניסתו של בן־משה לשליטה באלון רבוע כחול בספטמבר האחרון רשמה מניית רבוע כחול נדל"ן עלייה של 11.4% ומניית דור אלון הוסיפה 16.3%. העלייה ברבוע כחול נדל"ן מוסברת בצפי כי החברה תרשום רווחים גבוהים ברבעון הראשון של 2017 על רקע מסירת דירות בפרויקט השוק הסיטונאי בתל אביב.

העלייה במניות של החברות־הבנות תרמה לדירוג הגבוה יחסית והביאה לירידה משמעותית במינוף החברה, וכעת יחס המינוף של אלון רבוע כחול, לפי מידרוג, עומד 55%. בהתאם לתרחיש של מידרוג לשנים 2018-2017, הדיבידנד השנתי בתוספת דמי ניהול שצפויה אלון רבוע כחול לקבל מהחברות המוחזקות עומד על 95 מיליון שקל, והוא המקור העיקרי לשירות השוטף של החוב בשנים הקרובות.

900 מיליון שקל בשנה

השימושים הצפויים של החברה עד לתום 2017 מסתכמים בכ־900 מיליון שקל בחלוקה הבאה: פירעון קרן חוב וריבית (אג"ח ובנקים) בהיקף של 730 מיליון שקל, עמלת פירעון מוקדם והנהלה וכלליות בהיקף של 80-75 מיליון שקל; תשלום בגין תווי קנייה שהונפקו ותשלומים אחרים של 80-60 מיליון שקל.

אלון רבוע כחול, לשעבר בעלת השליטה ברשת הקמעונאות מגה, עברה הסדר חוב, שבמסגרתו מכרה את מגה המפסידה. מספטמבר אלון רבוע כחול הנה חברת החזקות פרטית בבעלות מלאה של מוטי בן־משה.

מוטי בן משה, צילום: עמית שעל מוטי בן משה | צילום: עמית שעל מוטי בן משה, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות