אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק ההון סידר להראל מעבר לרווח של 163 מיליון שקל ברבעון צילום: אוראל כהן

שוק ההון סידר להראל מעבר לרווח של 163 מיליון שקל ברבעון

קבוצת הביטוח מסכמת רבעון שלישי חזק למרות שבניגוד ליתר חברות הביטוח לא שחררה עתודות הון בגלל עליית סביבת הריבית; החברה מעדכנת בשולי הדוח כי התקשרה בכספי החוסכים בהסכם הלוואה של 100 מיליון שקל לחברת קיסריה רפואית

28.11.2016, 13:50 | רחלי בינדמן

חברת הביטוח הראל שבשליטת משפחת המבורגר מדווחת על רווח כולל של 163 מיליון שקל ברבעון השלישי לעומת הפסד של 130 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

המעבר לרווח ברבעון הוא תולדה של תשואות חיוביות בשווקי ההון בניגוד לרבעון המקביל אשתקד והעובדה כי ברבעון המקביל אשתקד נרשמה ירידת ערך של פעילות קרנות הנאמנות של הראל בהיקף של 16 מיליון שקל אחרי מס. עם זאת, ברבעון המקביל נרשם רווח חד פעמי של 72 מיליון שקל לפני מס (ו-47 מיליון שקל אחרי מס בשל שינוי במדיניות החשבונאית למדידת שווי הנדל"ן של החברה).

מעניין כי בניגוד לחברות הביטוח האחרות שפרסמו דוחות בימים האחרונים ושחררו לשורת הרווח סכומים שהופנו ברבעונים קודמים להגדלת עתודות בשל ירידת סביבת הריבית – וזאת בזכות שובו של עקום הריבית למגמת עליה, הראל דווקא ממשיכה לחזק את עתודות ההון גם ברבעון זה. החברה מדווחת כי ב-9 החודשים הראשונים של 2016 היא הפרישה 96 מיליון שקל אחרי מס לעתודות ואילו ברבעון השלישי הגדילה את ההתחייבויות ב-2 מיליון שקל אחרי מס.

יאיר המבורגר יאיר המבורגר יאיר המבורגר

באחרונה הודיעה חברת הבת הראל פיננסים על מינוי מנכ"ל חדש – טל קדם, לשעבר משנה למנכ"ל פסגות. מגזר השירותים הפיננסים ייצר להראל רווח כולל של 17 מיליון שקל ברבעון לעומת הפסד של 7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד (שכאמור כלל ירידת ערך של פעילותה קרנות שבנטרולה היה נרשם רווח של 15 מיליון שקל). היקף הנכסים בהראל פיננסים הסתכם ב-41.1 מיליארד שקל, שחיקה לעומת ספטמבר אשתקד אז עמד היקפם על 50.6 מיליארד שקלים – תולדה בין היתר של פדיונות כבדים בקרנות הנאמנות של הראל.

הדוח חושף כי באוגוסט האחרון הודיעה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר על הטלת עיצום כספי על הראל בגובה של 1.2 מיליון שקל בשל אי שליחת דוחות שנתיים לאוכלוסייה מסויימת של לקוחות בעלי פוליסות ביטוחיים משולבות חיסכון שהגיעו לתום תקופת הביטוח. בסופו של דבר הופחת העיצום ב-30%.

הראל מתייחסת לגל השריפות ומציינת כי "ככל שתתקבל החלטת ממשלה כי מדובר בנזקים שקרו כתוצאה מפעילות טרור הרי שנזקים כאמור אינם מכוסים בפוליסות הביטוח של החברה". הראל חושפת עוד כי באוקטובר 2016 ביצעה עסקת הלוואה דרך חברות בנות שלה באמצעות כספי החוסכים של 100 מיליון שקל לחברת קיסריה רפואית וזאת כנגד שעבוד מניות שמחזיקה הראל בחברת דרך ארץ, ודליה אנרגיות.

הראל אגב ערוכה היטב לכניסת הוראות הסולבנסי ב-2016, לאחר שהמפקחת על הביטוח דורית סלינגר הקלה עם חברות הביטוח ואיפשרה להן לעמוד בשלב ראשון במהלך 2017 רק ב-60% מגובה הדרישות ומדווחת כי ברשותה עודפי הון של מעל מיליארד שקל מעבר לנדרש.

רונן אגסי מנכ"ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים, צילום: מיה כרמי- דרור רונן אגסי מנכ"ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים | צילום: מיה כרמי- דרור רונן אגסי מנכ"ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים, צילום: מיה כרמי- דרור

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות