אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כצפוי: בנק ישראל הותיר את הריבית לדצמבר על 0.1% צילום: אלכס קולומויסקי

כצפוי: בנק ישראל הותיר את הריבית לדצמבר על 0.1%

בנק ישראל הותיר את הריבית על כנה זה החודש ה-22 ברציפות, בעיקר משום שלא הצטברו לדעתו מספיק סיבות כדי להעלות את הריבית

28.11.2016, 16:00 | מיקי פלד

הועדה המוניטרית של בנק ישראל, בראשות הנגידה קרנית פלוג, הותירה כצפוי את הריבית במשק לחודש דצמבר על 0.1%. זהו החודש ה-22, מאז מרץ בשנה שעברה, שהריבית נותרת ללא שינוי. 

קראו עוד בכלכליסט

איש לא הופתע מההכרזה הזו של הוועדה המוניטרית, ולו משום שהתחזית של חטיבת המחקר בבנק שפורסמה לפני כחודשיים היא שזו תהיה גם הריבית במשק עד הרבעון השלישי של השנה הבאה ורק לאחר מכן תתחיל לעלות. עם זאת, זו היתה התחזית לפני בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב ומתוך הנחה שריבית הפד

האמריקאי תעלה בהדרגה.

הסיבה העיקרית לכך ששוב הריבית נותרה על 0.1% היא שלבנק ישראל אין מספיק סיבות טובות להתחיל להעלות ריבית. האינפלציה מתחילת השנה עומדת על 0.2% בלבד, ועל פי הצפי רק בשנה הבאה היא תגיע לקצב שנתי של 1%, כלומר לתחתית טווח הריבית שנקבע לבנק ישראל של 1%-3% בשנה.

המשק אמנם צומח אבל לא בשיעור יוצא דופן שמאפשר לבנק להעלות את הריבית מבלי לדעת שמהלך כזה יקטין משמעותית את הצריכה וההשקעה ומכאן את העלייה באבטלה. ומנגד, העלאת ריבית תפגע במאמצים של הבנק, באמצעות רכישה של מיליארדי דולרים, להחליש את השקל מול המטבעות הזרים כדי לעודד את הייצוא הישראלי.

למעשה, ההשפעה החיובית הברורה היחידה שעשויה להיות להעלאת ריבית היא בצינון הגידול במחירי הדירות.

הנגידה, קרנית פלוג, צילום: אלכס קולומויבקי הנגידה, קרנית פלוג | צילום: אלכס קולומויבקי הנגידה, קרנית פלוג, צילום: אלכס קולומויבקי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות