אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנכונות להסתכן לא תמיד מספקת מפלט מפני הריבית האפסית

השורה התחתונה

הנכונות להסתכן לא תמיד מספקת מפלט מפני הריבית האפסית

ממוצע התשואות של קטגוריית אג"ח כללי עם חשיפה של מעל 30% למניות לא הצליח להכות את מדד הייחוס בשלוש השנים האחרונות

30.11.2016, 08:03 | אפרים שטיינברוך

הריבית הנמוכה הגבירה את הביקוש למניות, אג"ח בסיכון גבוה ונדל"ן, דבר שהוביל לעליות במחירים. אולם הצמיחה בעולם עדיין נמוכה ואי הוודאות הפוליטית (ממשל חדש בארה"ב, ברקזיט, בחירות בגרמניה ומשאל עם באיטליה), המדינית והכלכלית גוברת. משקיעים המעוניינים להגדיל את הסיכון ואת הסיכוי לתשואה יכולים לעשות זאת באמצעות הגדלת החשיפה למניות ואג"ח בסיכון.

קטגוריית אג"ח כללי מעל 30% חשיפה למניות משלבת השקעה במניות מישראל ומחו"ל במינון בינוני־גבוה, אג"ח של חברות, כולל כאלה בסיכון גבוה, ואג"ח מדינות ובהן מתפתחות. בקטגוריה רק כעשר קרנות, המנהלות נכסים בהיקף של 1.4 מיליארד שקל.

מדד הייחוס של הקטגוריה משקלל 50% מדד אג"ח כללי ו־50% מדד ת"א־100. הוא הציג תשואה שקלית של 8.5% בשלוש השנים האחרונות, ותשואה שלילית של 6.9% ב־18 החודשים האחרונים, על רקע הירידה במדד ת"א־100 והתנודתיות במחירי אג"ח קונצרניות וממשלתיות.

טראמפ. אי ודאות פוליטית, צילום: גטי אימג טראמפ. אי ודאות פוליטית | צילום: גטי אימג'ס טראמפ. אי ודאות פוליטית, צילום: גטי אימג

 

מובילת התשואות

 

קרן פסגות פרימיום היא קרן מנוהלת המשקיעה בפיזור רחב של אג"ח ומניות של חברות מישראל ומהעולם ובתעודת סל על מדדי מניות מישראל ומחו"ל. אחזקות הקרן כוללות כיום חשיפה של 50% ל־160 אג"ח חברות ואג"ח להמרה מישראל ואג"ח של מדינות כמו דרום אפריקה ומקסיקו, 40% חשיפה למניות מישראל (בעיקר מת"א־100 ומדד היתר), 8% חשיפה לתעודות סל על מדדי מניות מהעולם ו־1% פיקדונות בבנקים לטווח קצר.

הקרן הניבה תשואה של 18.8% בשלוש השנים האחרונות, ותשואה גבוהה של 8.8% ב־18 החודשים האחרונים. בששת החודשים האחרונים הניבה הקרן תשואה של 4.6%. הקרן מנהלת 519 מיליון שקל, לאחר שגייסה 33 מיליון שקל בשלושת החודשים האחרונים. דמי ניהול בה הם 0.65%, כמחצית מדמי הניהול הממוצעים בקטגוריה.

מתמחה באג"ח ישראליות

קרן עיטם FOREST!, המנוהלת בידי בוטיק ההשקעות FOREST, מתמחה בעיקר באג"ח של חברות ישראליות בסיכון ומניות של חברות ישראליות קטנות. 80% מנכסיה מושקעים באג"ח קונצרניות בדירוגי השקעה שונים, כולל אג"ח להמרה, 15% במניות בפיזור רחב של חברות מישראל, והשאר בפיקדונות לטווח קצר בבנקים.

הקרן הניבה 12.6% בשלוש השנים האחרונות ו־6% במהלך 18 החודשים האחרונים. בחצי השנה האחרונה היתה התשואה 3.5%, לעומת תשואה שלילית של 0.2% למדד הייחוס. הקרן מנהלת 575 מיליון שקל — 41 מיליון מהם גויסו בשלושת החודשים האחרונים.

 

IFO מפיצת מוצרי מורנינגסטאר בישראל

השורה התחתונה: רק קרנות מעטות בקטגוריה הזו, המתאפיינת בניהול נכסים בסיכון גבוה, הצליחו לייצר תשואה עודפת בהשוואה למדד הייחוס
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות