אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות חזר לעכב מכולות בנמלים צילום: גדי קבלו

בלעדי לכלכליסט

משרד הבריאות חזר לעכב מכולות בנמלים

חודש לאחר שפסקו העיכובים הממושכים בשחרור מכולות מזון מתחנת ההסגר, היבואנים פנו לשרים ליצמן וכחלון בתלונה על עיכובים של שבועיים. משרד הבריאות: "תגברנו את נמל אשדוד"

29.11.2016, 20:55 | נורית קדוש

שוב עיכובים בשחרור מכולות מנמלי הים. ל"כלכליסט" נודע כי פחות מחודש לאחר שפסקו העיכובים הממושכים בשחרור מכולות מזון מתחנות ההסגר שמפעיל משרד הבריאות בנמלי הים, שוב התלוננו היבואנים כי עובדי התחנה נמצאים בפיגור של כשבועיים בממוצע. היבואנים פנו דרך איגוד לשכות המסחר לשר הבריאות יעקב ליצמן ולשר האוצר משה כחלון, אך לטענתם דבר לא השתנה.

בנוסף לכך מפקחי תחנת ההסגר של משרד הבריאות באשדוד יצאו אתמול להשתלמות, ולכן אין קבלת קהל ומענה טלפוני בתחנה מ־29 בנובמבר עד 1 בדצמבר. ביום שני הודיע משרד הבריאות לעמילי המכס על שינויים בזמני קבלת ולקיחת דגימות מזון השבוע בתחנת ההסגר בחיפה.

קראו עוד בכלכליסט

"בספטמבר 2016, לאחר שלושה חודשים של עיכובים קשים, שהסבו נזקים עצומים ליבואנים ולמשק צומצמו משמעותית העיכובים בתחנת ההסגר באשדוד. אולם על רקע חגי תשרי, שידועים מראש ועל כן מאפשרים היערכות מבעוד מועד, נוצרו שוב עיכובים באשדוד וגם בחיפה", כתב לשר ליצמן חיים עוז, סמנכ"ל חטיבות ענפיות בלשכת המסחר. "פנינו בנושא אל המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו כבר ב־26 באוקטובר, אולם גם כיום, כמעט חודש לאחר חגי תשרי, עדיין קיימים עיכובים משמעותיים בשחרור משלוחי מזון. מדובר שוב באי עמידה בדרישות שירות מינימליות שיש לצפות מגורם שלטון שציבור היבואנים נזקק לשירותיו והמשית על ציבור היבואנים עלויות נוספות, ובהן עלויות אחסנה". היבואנים הציעו לליצמן להנחות את מפקחי תחנות ההסגר לדווח לשר על כל עיכוב של יותר משני ימי עבודה, ולשקול לתגבר את כוח האדם.

מכולות תקועות בנמל אשדוד, צילום: גדי קבלו מכולות תקועות בנמל אשדוד | צילום: גדי קבלו מכולות תקועות בנמל אשדוד, צילום: גדי קבלו

לאחר כשבוע וחצי של המתנה פנה אמיר שני, סגן נשיא איגוד לשכות המסחר, לשר האוצר משה כחלון במכתב, ובו האשים את משרד הבריאות בפגיעה במדיניות הממשלתית להוזלת מחירי המזון לצרכנים. " היעדר כל רצון לעמידה בדרישות שירות מינימליות משית על קהיליית היבואנים והתעשייה המייבאת חומרי גלם עלויות כספיות כבדות ומיותרות, ובהן עלויות אחסנה והשהיית מכולות בנמלים הימיים ובמסופים". שני ציין כי בימים בהם הממשלה נאבקת ביוקר המחיה, לכל פיגור כזה בשחרור מכולות קיימת משמעות כלכלית כבדה על ציבור הצרכנים: "על הממשלה כולה לשאת באחריות לנזקים הבלתי הפיכים, ישירים ועקיפים, הנגרמים לתעשיית המזון וליבואנים כתוצאה מהיעדר כל יוזמה או מדיניות ברורה מצד משרד הבריאות להקל במצב".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "לאחר חגי תשרי אכן היו עיכובים בנמלי חיפה ואשדוד. תחנת הסגר בנמל חיפה מתפקדת היום בהתאם ללוחות הזמנים שקבע המשרד. בנמל אשדוד הטיפול בתיקים אורך יותר מלוחות הזמנים הקבועים, ולכן התחנה מקבלת תגבור משירות המזון הארצי והמחוזי. יבואני מזון שהגישו בקשות לשחרור משלוחים ליבוא מזון רגיל בהתאם לחוק החדש מטופלים ללא עיכוב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות