אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכמת חברות הביטוח לאוצר: איך זה שהכל מסתדר טוב לכולם? צילום: כבאות והצלה ירושלים

פרשנות

הסכמת חברות הביטוח לאוצר: איך זה שהכל מסתדר טוב לכולם?

האוצר ביקש מחברות הביטוח לשלם את הפער בין הפיצוי של מס הרכוש לשריפות לבין הסכום שנקבע בפוליסות והן השיבו מחיוב. דווקא ההסכמה מעוררת תהיות

30.11.2016, 07:02 | עמרי מילמן
פיצויים גם מגדל והפניקס ישלמו למבוטחים את הפער בין פיצוי המדינה לפיצוי בפוליסות חברות הביטוח נענו לבקשת השר כחלון לפעול לפנים משורת הדין ולשלם את הפער בפיצוי על נזקי השריפות - לאחר שהראל, מנורה מבטחים והכשרה נענו אתמול בחיוב לפנייה רחלי בינדמןלכתבה המלאה
כשהכל מסתדר מאוד טוב לכולם מישהו חייב להיות זה ששואל את השאלות המעצבנות. ההחלטה שכמעט כל השריפות הקשות מקורן באירוע הצתה על רקע לאומני זו החלטה מעולה. בלי ציניות. כמעט כולם מרוויחים ממנה - בעלי הדירות ללא ביטוח נהנים מפיצוי מלא על הדירה ופיצוי עד לתקרה מסוימת על התכולה, הרשויות נהנות מתיקון מלא של כל התיקונים והשיפוצים של התשתיות הציבוריות, מבלי להוציא שקל, תקציב המדינה לא נפגע כלל מאחר שכל הפיצויים מגיעים מקרן מס רכוש שכבר צברה 8.3 מיליארד שקל. אפילו מי שעשה ביטוח וכעת עלול לקבל על תכולת ביתו מקרן מס רכוש פחות ממה שהיה מקבל מחברת הביטוח - אולי יקבל את התוספת מחברת הביטוח, בלחץ האוצר (לא בטוח באיזה סמכות). כל אלו מרוויחים. בלי ציניות, באמת.

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן וראש הממשלה בנימין נתניהו מרוויחים כי הם כבר הכריזו מזמן שמדובר בהצתות לאומניות, אז הם יוצאים צודקים, וזה הכי כיף - להיות הראשונים לזהות. גם שר האוצר משה כחלון מרוויח, כי מצד אחד הוא לא נדרש לפתוח את התקציב המתירני שהוא עומד לאשר לשנתיים הקרובות ומצד שני הוא מצליח לצייר עצמו כמושיע חיפה - עיר מגוריו.

שריפה בחיפה, צילום: איי אף פי שריפה בחיפה | צילום: איי אף פי שריפה בחיפה, צילום: איי אף פי

כל הטוב הזה, הרווח האמיתי והפוליטי מתאפשר רק הודות להחלטה אחת - שמדובר בהצתות לאומניות. בואו נדמיין לרגע מה היה קורה אם היתה מתקבלת החלטה הפוכה: האוצר היה נדרש להתמודד עם ההחלטה אם יש לסייע למי שאינו מבוטח, תוך פגיעה בתקציב המדינה, ותוך הקטנת התמריץ לעשות ביטוח - כי המדינה גם ככה תעזור במקרה הצורך. כחלון, שנהנה כעת ממסע צילומים יומי ברחבי הארץ, היה עומד מול ביקורת ציבורית על כך שאינו מסייע "מספיק" ואולי חלילה נתניהו היה נדרש להתנצל על האשמות השווא שלו. עד עכשיו המשטרה נמנעה מלצאת בהכרזה חד משמעית, ובלאו הכי ההחלטה נתונה בידי רשות המסים ללא פרמטרים ברורים כל כך. כשמסדרים את התמונה ככה, קל להבין כמה לחץ יש על הפקידים ברשות המסים ועל המשטרה להכריז שמדובר באירוע טרור. הרי מי יכול להגיד אחרת? אין לנו את היכולת, וממילא הם לא נדרשים, להוכיח את הדבר מעבר לספק סביר שכן לא מדובר כאן בהליך פלילי. אבל כשהכל מסתדר כל כך יפה, אי אפשר שלא להרים גבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות