אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: אש בשדה סוכנים צילום: סטודיו עדיף

הון אנושי: אש בשדה סוכנים

השריפות ברחבי הארץ הוציאו עשן מהאוזניים של בכירי ענף הביטוח

03.12.2016, 08:43 | ארי ליבסקר

שריפה היא הסיוט הגדול של כל חברות הביטוח. זו כנראה הסיבה שראשיהן התכנסו לפגישה מיוחדת בעניין השריפות שפשטו השבוע ברחבי הארץ, באמצע המינגלינג בערב הגאלה השנתי של ועידת עדיף לתעשיית הביטוח והחיסכון. החברות השכילו לשכור לוביסט שיקדם החלטה להכריז על כל השריפות כאירוע טרור, דבר שבסופו של דבר יחסוך להן הרבה מאוד כסף, כי אז המדינה תממן את פיצוי הנזקים. לאכזבתן, המפקחת על הביטוח באוצר דורית סלינגר הורתה להן לנהוג בהתאם לחוק ולהתחיל לטפל בנזקי השריפות, דבר שלא עורר אהדה רבה כלפיה באירוע, בלשון המעטה.

לוי רחמני, בעלי איילון חברה לביטוח, דאג להסביר לי למה: "הבעיה המרכזית עם סלינגר זה שהיא פשוט לא מבינה את השוק. היא חושבת שהיא יודעת יותר מאיתנו. הייתי מצפה ממנה לקצת יותר הקשבה לאנשי שטח אמיתיים שמנהלים את הענף. היא גורמת נזק שיהיה קשה לתקן במשך שנים". כשרחמני דיבר, שלושה נגנים שישבו על במה מוגבהת במבואה ניגנו נעימות משנות ה־50 וה־60, שהתערבבו בצורה מוזרה עם שירים של שלום חנוך.

לא מדבר על שכר. מימין: איציק עוז ואייל לפידות, צילום: סטודיו עדיף לא מדבר על שכר. מימין: איציק עוז ואייל לפידות | צילום: סטודיו עדיף לא מדבר על שכר. מימין: איציק עוז ואייל לפידות, צילום: סטודיו עדיף

תחום הביטוח וקרנות ההשקעה הוא גברי בעיקרו. מקפידים שם על בגדים מחויטים ועל חליפות. לכן לא ממש התפלאתי שרוב האנשים שאיתם שוחחתי על פיטורי יו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי, בידי בעלת השליטה שרי אריסון, היו לצדו של המודח. כולם ללא יוצא מן הכלל ביקשו לדבר אוף־רקורד על פיטוריו על רקע הדיווח החסר על תלונת ההטרדה המינית נגד מנכ"ל הבנק לשעבר ציון קינן. בינם לבין עצמם הם הסכימו כי הפרשה כבר סודרה ונפתרה, ולכן לא היתה צריכה להיות מדווחת.

מנכ"ל מנורה מבטחים יהודה בן אסאייג ניסה להפחיד אותי, שלא אתפתה לשים את הפנסיה שלי בחברות קטנות כמו מיטב־דש והלמן־אדובי, שזכו לאחרונה במכרז של האוצר וישמשו כקרנות ברירת המחדל לחוסכים לא־מאוגדים, אחרי שהציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר. "זה כמו שלא תשים את הכסף שלך בבנק קטן שמבטיח לך הרים וגבעות, אבל אין לו ממש גב פיננסי". אמרתי לו שזה לא באמת משנה, כי ממילא לפי כל החישובים הדור שלי לא ממש יזכה לפנסיה. עכשיו הוא כבר ניסה להרגיע אותי ואמר: "אם תעבוד עד גיל 75 ותתמיד באותה עבודה, מצבך לא יהיה כזה רע".

אוסף עטים. אורי אורלנד, צילום: סטודיו עדיף אוסף עטים. אורי אורלנד | צילום: סטודיו עדיף אוסף עטים. אורי אורלנד, צילום: סטודיו עדיף

המשנה למנכ"ל מיטב־דש רונן טוב עבר למגננה: "אני יודע שכולם פה בעצם שונאים אותי ואת המפקחת, כי אנחנו באמת עושים מהפכה בכל מה שקשור בעמלות של הפנסיה וקופות הגמל, אבל זה לא מפריע לי".

בעוד אנו מדברים, הבחין טוב במנכ"ל בית ההשקעות פסגות, ברק סורני. "אתה יודע שאני הבאתי אותו לפסגות?", סיפר לי טוב, שכיהן בעבר בתפקיד הנוכחי של סורני, עד שזהבית כהן, היו"ר ובעלת השליטה בפסגות מטעם קרן איפקס, פיטרה אותו. שאלתי את טוב אם הוא חושב שסורני יצליח טוב יותר ביחסיו האישיים עם כהן. "אני מאחל לו הצלחה רבה, אף שמדובר במשימה לא פשוטה, כפי שאתה יודע, ואני לא מקנא בו בלשון המעטה", אמר וחייך.

אני מבין יותר. לוי רחמני, צילום: שאול גולן אני מבין יותר. לוי רחמני | צילום: שאול גולן אני מבין יותר. לוי רחמני, צילום: שאול גולן

בטקס העניקו אות הוקרה על מפעל חיים לעו"ד אורי אורלנד, חלוץ בתחום הסיכונים בישראל. סרטון שהכינו לכבודו חשף את אוסף העטים העצום שלו.

קבוצת הביטוח ל־2016 היתה הפניקס, ואת הפרס קיבל המנכ”ל אייל לפידות, שחושש לשוחח עמי מאז ששאלתי אותו מדוע הוא לא מוכן לוותר על שכרו הגבוה, שעלה להפניקס 3.5 מיליון שקל בשנה שעברה, והרבה יותר בשנים שקדמו לה. אחר כך העניקו פרסים בקטגוריות שונות כמעט לכל החברות הגדולות, דבר שעורר גיחוך אצל כמה מהיושבים.

מי שחמק מהטקס, עוד בטרם נגמר, היה איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח. הוא גם הצליח להתחמק מכל השאלות שלי. שאלתי איך יסתיים כל העניין עם ביטוח השריפות, והוא אמר: "אתה יודע, הממשלה צריכה להחליט". שאלתי גם מי יקנה אותם לבסוף, והוא השיב: "גם זה יקרה בסופו של דבר. הכל חייב לקרות מתישהו, אבל אני לא נביא ואינני יודע מי יקנה. אני בסך הכל המנכ"ל", אמר והלך.

ari.libsker@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
גניבה של מנורה מבטחים
לא לשים את הכסף בחברה קטנה? 80% מהאנשים 80% מהזמן לא מודעים בכלל למה שקורה להם בפנסיה. זאת בעיקר כי הם עסוקים בלעבוד ולשרוד יום יום. במקרה התפנה לי קצת זמן. במקרה ביצעתי בדיקה של הכספים שנמצאים אצלי בפנסיה. במקרה גיליתי שחסרים לי שלושים אלף שקל בפנסיה. אין תשובות. אין פתרונות ומחכה כבר שבועיים שמנהל יחזור אלי. בקיצור, נותנים לחתולים שמנים לשמור על הכסף וכך יוצא שאתה מגיע לגיל מסוים שבו כבר לא תדע מתי גנבו אותך ובכמה. עלוב כל כך שמר אסייאג חושב שהוא זה ששומר על הכסף.
אבירם  |  03.12.16
20.
שריפה זה הסיוט? חכו שתגיע רעידת אדמה...
בארץ - עובדה - צפויה רעידת אדמה חזקה. ורוב הבניינים לא נבנו בהתאם לתקן, ותמ"א 38 לא מספיק להריסת כל הבנייני רכבת הישנים שעומדים על עמודים. בנייה על עמודים ספציפית גרועה לרעידת אדמה כי בתנועה צדדית הם יזוזו בנפרד ויגרמו להתמוטטות הבניין. בלי תקן לעניין אף אחד לא בנה בהתאם. כל מאה שנה יש רעידה חזקה, וצפויה אחת כזאת. העיר רמלה נהרסה כליל פעמיים ברעידה.
.  |  03.12.16
לכל התגובות