אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: חוסר גמישות בעבודה עלול להרוג צילום: בלומברג

מחקר: חוסר גמישות בעבודה עלול להרוג

אנשים שעובדים במשרות עם רמת לחץ גבוהה מחד ויכולת שליטה נמוכה על העבודה שלהם מאידך - הם פחות בריאים ונוטים למות בגיל צעיר יותר מאלו עם משרה גמישה

30.11.2016, 15:48 | שירות כלכליסט
מפתיע ככל שזה יישמע, מסתבר שכן אפשר למות מעבודה. על פי מחקר חדש שערכו בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת אינדיאנה, אנשים שמועסקים במשרות עם רמת לחץ גבוהה מחד ויכולת שליטה נמוכה על העבודה שלהם מאידך, הם באופן כללי פחות בריאים ונוטים למות בגיל צעיר יותר לעומת עובדים עם יותר גמישות שיכולים לקבוע לעצמם את היעדים שלהם.

קראו עוד בכלכליסט

במחקר השתתפו מעל 2,300 אנשים מוויסקונסין בשנות ה-60 לחייהם, והוא נמשך מעל שבע שנים. החוקרים מצאו שישנה סבירות גבוהה ב-15.4% למות מוקדם בעבודות עם שליטה נמוכה על הנעשה ודרישות מרובות מהעובדים.

החוקרים טוענים עוד כי לחץ מתמשך, כפי שקורה בעבודות עם דרישות מרובות ושליטה נמוכה, עלול להוביל להידרדרות בחילוף החומרים של הגוף, בפעילות הלב ובמערכת החיסון, וההידרדרות הזו עלולה להוביל ישירות למוות.

עובדים במוקדי מכירות שאין להם גמישות ושליטה על עבודתם הם בסיכון למוות מוקדם, צילום: בועז אופנהיים עובדים במוקדי מכירות שאין להם גמישות ושליטה על עבודתם הם בסיכון למוות מוקדם | צילום: בועז אופנהיים עובדים במוקדי מכירות שאין להם גמישות ושליטה על עבודתם הם בסיכון למוות מוקדם, צילום: בועז אופנהיים

למרבה העניין, עובדים עם משרות מלחיצות אך כאלה שכוללות תחושה מוגברת של שליטה, הם בעלי סבירות נמוכה ב-34% למות לפני עובדים עם משרות פחות מלחיצות.

"ההיגיון הוא שבשילוב עם שליטה גבוהה, עבודות מלחיצות מעניקות לעובדים תחושת הגשמה פסיכולוגית הנובעת מצמיחה אישית, הפגנת מיומנות ותחושה מוגברת של יכולות. זאת מכיוון שיש להם את המשאבים הנחוצים להגיב לכל אתגר בסביבת העבודה", נכתב במחקר.

החוקרים מציינים כי עבודות המאופיינות בשליטה נמוכה אך דרישות מרובות הן לרוב בתחומי השירותים כמו מכירות קמעונאיות, מסעדנות, מזכירות, וכן משרות ייצור כמו רתכים ומפעילי ציוד. "לעובדים האלה סיכוי גבוה למות בגיל צעיר מהממוצע כתוצאה מהמקצוע שלהם. לבעיות הבריאות יתלוו גם עלויות אישיות וחברתיות גבוהות".

אין פירוש הדבר שהמעסיקים צריכים לדרוש פחות מהעובדים, אלא שאולי ישקלו להעניק לעובדים יותר עצמאות בקבלת החלטות. "אפילו התאמות קטנות בהגדרות התפקיד או שינוי המשמעות יכולים להעלות בצורה דרמטית את תחושת השליטה של העובדים", מציינים החוקרים. יתרה מכך, מעסיקים יכולים לשקול לאפשר לעובדים שלהם גמישות רבה יותר בסידורי העבודה וחירות בקבלת החלטות. כתוצאה מכך, הם ירגישו שיש להם יותר שליטה על הנעשה. כך שלא מדובר בהקטנת שיעור התמותה של העובדים על חשבון פריון העבודה, אלא הכנסת אפשרות להפעיל שיקול דעת בעת הצורך כדי לעזור לאנשים להפחית את הלחץ ולהרגיש יותר בשליטה.

"המחקר מספק ראיות לכך שהדרישות בעבודה והשליטה עליה מעניקות דרכים ספציפיות להאריך (או לקצר) את אורך החיים של העובדים", מסכמים החוקרים. "לפיכך, אנחנו קוראים למנהלים לחשוב על ההשפעות הנלוות לדרישות המרובות בעת תכנון העבודה והתפקיד ולקחת בחשבון כי לרמת השליטה יש השפעה על שיעור התמותה של העובדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות