אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח המבקר על קק"ל מתעכב, הכסף לייצוג יצא צילום: אביגיל עוזי, נמרוד גליקמן

דו"ח המבקר על קק"ל מתעכב, הכסף לייצוג יצא

הארגון שילם מאות אלפי שקלים עבור ייצוג משפטי לחמישה בכירים בעבר ובהווה שמוזכרים בדו"ח של מבקר המדינה שפרסומו נדחה שוב ושוב. הדו"ח צפוי לעסוק באי־סדרים חמורים בקק"ל

01.12.2016, 06:54 | רוני זינגר

קק"ל שילמה כחצי מיליון שקל לחמישה משרדי עורכי דין עבור הגנה על בכירי הארגון מול משרד מבקר המדינה מאז אוקטובר 2015, כך עולה מרשימה שהגיעה לידי "כלכליסט". הסכום אושר ושולם על ידי הארגון, ואף התקבל בחזרה כשיפוי על ידי חברת הביטוח.

קראו עוד בכלכליסט

מימין: יו"ר עמית קק"ל לשעבר אלי אפללו ויו"ר קק"ל לשעבר אפי שטנצלר. השיאנים, צילום: אביגיל עוזי, נמרוד גליקמן מימין: יו"ר עמית קק"ל לשעבר אלי אפללו ויו"ר קק"ל לשעבר אפי שטנצלר. השיאנים | צילום: אביגיל עוזי, נמרוד גליקמן מימין: יו"ר עמית קק"ל לשעבר אלי אפללו ויו"ר קק"ל לשעבר אפי שטנצלר. השיאנים, צילום: אביגיל עוזי, נמרוד גליקמן

הבכירים שעבור ההגנה המשפטית שלהם שילם הארגון הם יו"ר קק"ל לשעבר אפי שטנצלר; אלי אפללו, יו"ר עמית לשעבר מטעם קדימה; דני דניאל, לשעבר יועצו האישי של שטנצלר; מנהל מחוז צפון יפתח הרחול; ומנהלת אגף התקשרויות דורית חבני.

הדו"ח על קק"ל, שבגינו נדרשה ההגנה, עדיין לא התפרסם, אך מתואר על ידי מי שנחשף אליו כ"שחור משחור" וככזה הנוגע בשורה של אי־סדרים כספיים חמורים, ניגודי עניינים ושימוש לרעה בנגישות לניהול קרקעות. עוד נטען כי חלק מהמידע הועבר לידי היועץ המשפטי לממשלה שיבחן אם מדובר בחשדות לעבירה פלילית. זה כמה חודשים נטען כי הדו"ח יפורסם בקרוב, אך מועד הפרסום נדחה בכל פעם מחדש מסיבה לא ברורה. יו"ר קק"ל הנוכחי דני עטר אמר לאחרונה כי צוות שהוקם בקק"ל פועל לתיקון מרבית הליקויים שעליהם המבקר מצביע.

מהרשימה עולה כי המרוויח הגדול מקק"ל הוא משרד עורכי הדין קסוטו־נוף שייצג את שטנצלר. שטנצלר הוא מבוקר מרכזי בדו"ח, ועבור ההתגוננות שילמה קק"ל 240,168 שקל לכ־370 שעות עבודה. אפללו יוצג על ידי משרד עורכי הדין של גדעון פישר שדיווח על 240 שעות עבודה וגבה 150,339 שקל. משרד עורכי הדין פרידמן־האזרחי ייצג את דניאל וגבה עבור 97 שעות 68,150 שקל. הרחול נעזר בשירותיו של עו"ד ירון קוסטליץ שדיווח על 51 שעות וגבה 15,353 שקל. הסכם נחתם גם עם משרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות' שמייצג את חבני. ההסכם אושר על ידי ועדת מכרזים אך לא התקבלו עדיין חשבונות לתשלום.

הצוות שמונה לבחון את החלת הביקורת לא מתקדם

בצד כל זאת, לא חלה עדיין כל התקדמות בעבודת הצוות שהקימה הממשלה לבחינת החלת חוק מבקר המדינה על קק"ל. קק"ל פנתה לפני כשבועיים לממשלה וביקשה את אישורה על החלת החוק, שיאפשר למבקר המדינה לפעול באופן מלא בקק"ל.

עד היום לא יכול היה מבקר המדינה לערוך בדיקה בגוף שמוגדר כארגון פרטי של העם היהודי, אך לפני כשנה הוגדרה לראשונה קק"ל כחברה לתועלת הציבור וכך נמצא סדק משפטי בדמות האמנה שעליה חתמה הממשלה עם קק"ל, שדרכה נכנס המבקר לבדיקה. הצוות הממשלתי צפוי לדחות את הבקשה להחלת חוק המבקר שכן מרבית חברי הצוות אוחזים בדעה שעל קק"ל להישאר גוף "לא מדינתי".

מקק"ל לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות