אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דנמרק: סופרמרקט שמוכר מזון פג תוקף ובאריזה פגומה יפתח סניף שני בחצי שנה צילום: איי אף פי

דנמרק: סופרמרקט שמוכר מזון פג תוקף ובאריזה פגומה יפתח סניף שני בחצי שנה

מיזם וויפוד התאפשר הודות לחקיקה שנועדה להפחית את בזבוז המזון במדינה הסקנדינבית. מאז פתיחתו של הסניף הראשון נחסכו למעלה מ־40 טונות של מזון שנועד לזריקה. ההכנסות נתרמות לצדקה

01.12.2016, 13:29 | שירות כלכליסט

וויפוד, הסופרמרקט הדני שמוכר מזון שפג תוקפו או שאריזתו נפגמה, זכה להצלחה כה רבה עד שהוא פותח סניף שני – כך דיווח ה"גרדיאן" הבריטי.

המוצרים בוויפוד (Wefood) נמכרים במחיר נמוך ב-30%-50% מעלותם הרגילה. הסופרמרקט פועל בחסות חוק שנועד למנוע בזבוז מזון ומאפשר למכור אותו גם אם הוא פג תוקף, כל עוד יש עליו סימון ברור והוא אינו מהווה סכנה למי שצורך אותו. 

סופרמרקט וויפוד , צילום: איי אף פי סופרמרקט וויפוד | צילום: איי אף פי סופרמרקט וויפוד , צילום: איי אף פי

המוצרים מגיעים למדפי הסופרמקרט מתרומות של יצואנים, יבואנים וסופרמרקטים אחרים, ונאספים מדי יום על ידי צוות מתנדבים של וויפוד. כך למשל פוטקס, אחת מרשתות הסופרמרקטים הגדולות בדנמרק, מספקת לוויפוד לחמים. לסופרמרקט יש גם הסכמים עם יבואני פירות הדר ומשווקי פירות אורגניים. כל ההכנסות של וויפוד נתרמות לצדקה.

אחת הבעיות של וויפוד היא חוסר העקביות בהיצע לצרכנים. למרות המחירים הנמוכים והאטרקטיביים עבור לקוחות בעלי הכנסה נמוכה ובעלי מודעות אקולוגית, גם הקונה הנלהב ביותר ייתקל בקושי לשמור על נאמנות לחנות. הסיבה לכך היא שהמוצרים הנמכרים בו משתנים בהתאם להיצע הנתרם. התוצאה נראית לעיתים כתערובת אקלקטית של מוצרים. כך למשל, בוקר אחד הגיעו הקונים לסופרמרקט וגילו ערימת ענק של אריזות פופקורן ממותג של דיסני וסטאר וורס, בשעה שבמחלקת הפירות הם מצאו כמה תפוחים נרקבים בלבד.בדנמרק נזרקים כ־700 אלף טון של מזון ראוי לאכילה מדי שנה. מאז שנפתח וויפוד, נמנעה זריקת 40 טונות של מזון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות